"کانون وکلا ورشکسته است"

امیرسالار داودی

وکیل ملت: کانون وکلای دادگستری یک نهاد ورشکسته اقتصادی و فشل به لحاظ اداری است.

تاریخ انتشار: 1مرداد1395|03:53

"کانون وکلا ورشکسته است"
| کد خبر: 180784

سوال می گردد چرا  از سال ۵۴ که تعاونی مسکن وکلای دادگستری راه افتاده است ، یک مجموعه ۶۰ واحدی و آپارتمانی جهت سکونت وکلای دادگستری تاکنون افتتاح و تحویل نگردیده است؟!
و یا چرا وکلای جوان مشکل معیشت دارند و چرا های دیگر....


اما کسی مسئله اش نیست که بپرسد چرا یک ماه فرصت ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی رها و معطل گردیده است و امروز که تنها یک روز دیگر عملاً از فرجه باقی است (فقط روز چهارشنبه می ماند و بس) همچنان اظهار نامه مالیاتی ارسال نگردیده است.


و یا چرا نسخه پشتیبان (نسخه ثانی) مثلاً اعتراض کانون به مفاصای مالیاتی سال ۹۱ در سوابق دبیر خانه کانون یافت نمی گردد؟!
مگر نه اینکه باید نُسخ نامه های خروجی نهادی همچون کانون وکلای دادگستری  در یک بایگانی مرتب و منظم نگهداری شوند؟!


حالا الان یک عده نیایند و بگویند که آقا این مسائل خُرد و جزئی را رها کنید ..
خیر! این مسائل مشت های نمونه خروار هستند و نشان می دهند که نظام اداری کانون وکلای دادگستری مرخص است.


وقتی می شنویم که بدهی کانون وکلا به صندوق حمایت بالغ بر ۶ میلیارد تومان گردیده است ( از باب سهم یک چهارم) و این بدهی از دوره بیست و هشتم باقی مانده است و یا بدهی مالیاتی کانون پرداخت نگردیده و یا به وجهی تصفیه و یا منتفی نگردیده است و از این رو جریمه تاخیرات بر مبلغ اصلی بار و مضاف گردیده است ، آنگاه به روشنی هویداست که مالیه کانون فشل است!


وقتی سال هاست بسیاری از فعالان صنفی فریاد می کنند که کانون فاقد چارت اداری و تشکیلاتی  است و هیچ یک از ارکان کانون اعم از کمیسیون ها و مدیریت داخله و زیر مجموعه اش شرح وظایف و حدود و ثغور حوزه عمل شان بعد از گذشت ۶۰ سال که از استقلال کانون می گذرد ، همچنان مبهم و مجمل است ، در چنین شرایطی حرف و سخن از در پیش گرفتن مجموعه اقدامات توسیعی بیشتر شبیه شوخی است.


در چنین شرایطی است که هر فرد و گروه و تشکیلاتی که زمام امور را در کانون بر کف تسلط می گیرد اگرچه شناختی ولو اندک از وجود مشکلات داشته اند لیکن هرچه به مرکز تصدی گری نزدیک تر می گردند متوجه می شوند که دو سال و چهار سال کفاف اصلاح امور را نخواهد داد و از این رو اخلاف آن می کنند که اسلاف کرده اند.


در کانون وکلای دادگستری تدوین برنامه کلان و تنظیم  سیاست های دور اندیشانه اداری و مالی طی سال های متمادی مضی فراتر  از شعار و حرف نرفته است.
در کانون وکلای دادگستری نهاد های نظارتی و بازرسی فاقد نقشه راه هستند و ابزارهای نظارت و بازرسی و حساب کشیدن وجود ندارد.


در کانون وکلای دادگستری اطلاعات پایه پایش و دسته بندی نگردیده اند تا بر مبنای آن بتوانیم از وضعیت فعلی این نهاد دیر پا گزارش شناخت مستند و قابل اتکایی تدارک ببینیم.
هنوز وقتی پرسیده می شود که چه تعداد وکیل دادگستری امکان رای دادن در را دارند ، چندین عدد بی ربط به هم از سوی مخاطبین چنین سوالی ارائه می گردد.


بعد از برگزاری انتخابات کاشف به عمل می آید که عده قابل توجهی با توجه به محکومیت انتظامی حق رای دادن نداشته اند و با این حال آنها در انتخابات شرکت جسته اند.(همین شرکت بلا وجه محکومین انتظامی به عنوان رای دهنده می تواند مبنای ابطال انتخابات قرار بگیرد)


بسیار قبیح است که در جریان انتخاب افراد برای کمیسیون ها ، کسی انتخاب می گردد و چند هفته ای هم از انتخابش می گذرد و سپس کاشف به عمل می آید که مثلا فلانی پروانه اش را تمدید نکرده است و یا بهمانی محکومیت درجه پنج دارد و نمی توانسته عضو کمیسیونی بشود .


چقدر ناصواب است که کسی در موسم و ضرب الاجل ثبت نام برای کمیسیون ها ثبت نام نکرده است و حتی بارها اعلام و اعلان عمومی کرده است که به دلایل احصایی و مشخصی که واجد مبنا و منطقی هستند تمایلی به جهت عضویت در کمیسیونی خاص و حتی هیچ کمیسیون دیگری را ندارد و با این حال او را به عنوان عضو کمیسیون بر می گزینند.


در مقابل کسی که با علاقه و انگیزه و شوق رفته است و خود را نامزد عضویت در کمیسیونی کرده است و با این حال حتی نامش در حین انتصاب اعضا به عنوان نامزد عضویت مطرح نمی گردد و چه برسد به طرح نام و عدم اعطای تعداد رای لازم  به او.....


اگر این موضوع حکایت از بی برنامگی و فشل بودن مکانیزم و فرایند انتخاب اعضای کمیسیون ها ندارد ، پس حکایت از چه مهمی دارد؟!
کسی اساسا به وجود کمیسیونی در کانون اعتقاد ندارد و برای عضویت در آن کمیسیون ثبت نام هم نکرده است و اصلاً نظر به سوابقش هیچ ربطی هم به موضوع و شرح فعالیت آن کمیسیون ندارد و اما هیات مدیره دور هم نشسته اند و او را برای عضویت در این کمیسیون  انتخاب کرده اند و در حالی که او حتی روحش هم از چنین مرحمتی خبر ندارد.


همکاران عزیز.....
خانه از پای بست ویران است
در فکر نقش ایوان نباشیم
 

کلید واژه ها "کانون وکلا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top