تاریخ انتشار: 2مرداد1395|21:03

| کد خبر: 181077

چگونه از کلاهبرداری اینترنتی در امان باشیم؟

وکیل ملت: کلاهبرداری در فضای مجازی انواعی دارد و قانون برای کلاهبرداران فضای مجازی طبق مواد 740 و 741 قانون تعزیرات مجازات حبس یا جزای نقدی در نظر گرفته است.

به گزارش وکیل ملت گستردگی مباحث حقوقی و پیچیدگی‌های موضوعات متنوع آن ضرورت آموزش هر چه بیشتر آن را روشن می‎سازد. ضروریاتی مانند آشنا شدن شهروندان با ضوابط حقوقی و قانونی حاکم بر روابط اجتماعی و آگاهی بخشی جامعه نسبت به مسائل حقوقی یکی از مهمترین راهکارها در کاهش مراجعات مردم به دادگستری است به همین منظور معاونت منابع انسانی قوه قضائیه اقدام به آموزش حقوق به زبان ساده کرده است که در این قسمت به کلاهبرداری اینترنتی اشاره شده است که در ادامه می‏‌خوانید.

کلاهبرداری در فضای مجازی انواعی دارد و قانون برای کلاهبرداران فضای مجازی مجازات در نظر گرفته است. حال باید دانست در صورتی که از طریق اینترنت مورد کلاهبرداری قرار گرفتیم چه کار باید کرد.

هر چه می‌کشیم از دست این کلاه است، این وسیله آنقدر اهمیت دارد و مردم آنقدر آن را جدی گرفته اند که ادیبی در جایی گفته است " در سر عقل باید، بی کلاهی عار نیست". خوبی اش این است که باید و نبایدهای ادبی دامن کسی را نمی‌گیرد اما وقتی بحث "کلاه" در حقوق مطرح می‌شود باید کمی ماستها را کیسه کرد و محتاطانه وارد عمل شد.

در قانون " برداشتن" و "گذاشتن" این وسیله اهمیت زیادی دارد و کلی ماده و قانون برای آن طراحی و تصویب شده است حتی اگر این برداشتن و گذاشتن ها در دنیای مجازی و با استفاده از وسایل مدرن و به روز باشد هم قانون گذار گوش خطاکار را اساسی می پیچاند.

یادمان باشد همیشه افرادی هستند که به طمع داشتن کلاه ما خیز برداشته اند بنابراین باید برابر آنها واکسینه شویم.

زشتی‌های واقعی فضای مجازی

قبل از هر چیز باید بدانیم که در فضای مجازی از طریق اینترنت و رایانه همین وسایلی که درنگاه اول بسیار بی آزار به نظر می‌رسند هر جرمی ممکن است محقق شود از توهین و افترا گرفته تا قتل و ... اما یکی از مواردی که به وفور در این فضا رخ می‌دهد کلاهبرداری و دزیده شدن پول‌های واقعی ما است.

مواد اولیه وقوع جرم

برای محقق شدن جرم کلاهبرداری اینترنتی موادی لازم است که شامل رایانه، تقلب، مالباخته ساده و مجرم کار بلدی می‌شود که بتواند از اینها استفاده کند. به عبارت ساده تر اگر کسی مال ما را به صورت متقلبانه با استفاده از رایانه به چنگ بیاورد جرم کلاهبرداری رایانه ای اتفاق افتاده است.

این را نیز در نظر داشته باشیم که در قانون کم و زیاد بودن این مال اهمیتی ندارد همین که تقلبی با استفاده از رایانه برای برداشتن کلاه ما صورت بگیرد کافی است.

بالاخره کلاهبرداری اینترنتی چیست؟

از آنجایی که بحث بحث فضای مجازی است و در این حوزه حرف زدن سخت می‌شود شاید ساده‌ترین تعریف از این جرم این باشد که هر گونه کلاهبرداری به وسیله برنامه‌های کامپیوتری و رایانه ای یا ارتباطات شبکه اینترنتی صورت بگیرد کلاهبرداری رایانه ای نامیده می‌شود.

مجرمان این جرم هم که نام یقه سفیدها را برایشان گذاشته اند افرادی هستند که به سه شیوه پول ما را می‌برند: سایت‌ها، پست الکترونیک و اتاق‌های گفت وگو.

مالمان را دو دستی بچسبیم

این افراد که هوش آنها نسبت به هم جرم‌های سنتی خود کمی بیشتر است معامله ای صوری را در فضای مجازی برایتان ترتیب می‌دهند. می پرسید چطور؟ خیلی ساده تا به حال شده است که برای خرید شارژ تلفن همراه از طریق یک سایت اقدام کنید و تلفنتان شارژ نشود.

یا برایتان اتفاق افتاده است خام تبلیغ یکی از سایتها شوید، کالایی را بخرید و پولش را پرداخت کنید به امید آنکه در فلان روز کالایی که خریده اید به دستتان برسد و هنوز در انتظار باشید؟

یا حتی تابه حال شده است در مسابقه ای اینترنتی برای کسب جایزه شرکت کنید پول بدهید و برنده شوید اما از جایزه خبری نباشد؟ اینها مثال هایی از کلاهبرداری اینترنتی است و به راحتی شما قربانی مجرمانی حرفه ای شده اید.

برای شروع بدانید که همیشه ماجرا به ارقام کوچک ختم نمی‌شود و گاهی پای کلاهبرداری‌های میلیاردی نیز به میان می‌آید.

در قانون برای این افراد مجازات سختی در نظرگرفته شده است و طبق مواد 740 و 741 قانون تعزیرات، کلاهبردار به بازگرداندن مال به صاحب آن محکوم می‌شود.

همچنین در کنار این مجازات باید یک تا پنج سال حبس یا جزای نقدی از 20 تا 100 میلیون ریال را تحمل کنند. گاهی نیز قاضی هر دو مجازات حبس و جریمه مالی را برای مجرم در نظر می‌گیرد.

منبع خبر میزان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top