یست امید یک لیست با هویت کامل اصلاح‌طلبی نبود

چرا برخی اعضای لیست «امید» میثاق نامه را زیر پا گذاشتند؟/دوستان در دولت کم‌لطفی کردند

وکیل ملت: اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس تاکتیک ائتلاف با اعتدالیون و اصول گرایان میانه رو را در دستورکار قرار دادند اما بعد از ورود نمایندگان به مجلس معادلات تغییر کرد.

تاریخ انتشار: 3مرداد1395|00:02

چرا برخی اعضای لیست «امید» میثاق نامه را زیر پا گذاشتند؟/دوستان در دولت کم‌لطفی کردند
| کد خبر: 181145

اعضای لیست امید قبل از ورود به رقابت های مجلس میثاق نامه ای را با هم امضا کردند تا در مجلس تشکیلاتی عمل کنند اما نمایندگانی که با پرچم ائتلاف اصلاح طلبان و لیست امید به مجلس راه‌یافته بودند در مراحل مختلفی راه خود را از ائتلاف «امید» جدا کردند و بعضا در خط اصولگرایی قرار گرفتند تا جایی که هفته گذشته فراکسیون سومی که از چندی‌پیش زمزمه آن شنیده می‌شد، شکل گرفت.

هرچند در نگاه اول اعضای این فراکسیون بیشتر از نمایندگان عضو فراکسیون «ولایت» هستند که اعضای دلواپس اصولگرایان در آن حضور دارند، اما افراد شناخته‌شده‌ای از ائتلاف امید، هیات‌موسس این فراکسیون را تشکیل می‌دهند. «فرهیختگان» در گفت‌وگو با بعضی از اعضای شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و اعضایی از فراکسیون «امید» و «اعتدال» دلیل این جدایی را جویا شده است. ‌
 

  دوستان در دولت کم‌لطفی کردند


علی صوفی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان: لیست امید یک لیست با هویت کامل اصلاح‌طلبی نبود. این لیست در شرایطی بسته شد که اصلاح‌طلبان حذف شده بودند. اهداف‌مان حداقلی شد و به دنبال مجلس اصلاح‌طلبی نبودیم، به همین دلیل از اصولگراهای معتدل هم در این لیست استفاده شد. د

رواقع از اعتبار اصلاح‌طلبان و رئیس‌جمهوری دوره اصلاحات استفاده شد تا این افراد رای بیاورند و خودشان هم می‌دانند که اگر در لیست نبودند، رای نمی‌آوردند. غالبا هم چهره‌های ناشناخته بودند که به هویت سیاسی آنها تکیه نداشتیم و در همین حد که بتوانند کرسی‌ها را از دلواپسان بگیرند، برای ما کفایت می‌کرد. این لیست کارکردی بهتر از این نمی‌توانست داشته باشد. 217 نماینده از مجلس نهم حذف شده‌اند و جای آنها را افرادی گرفتند که یا اصلاح‌طلب یا اصولگرای معتدل هستند یا اصلا هویت سیاسی ندارند. چون این هویت وجود نداشت خودبه‌خود حساسیتی هم روی آنها وجود نداشت.

اینکه فراکسیونی در کنار فراکسیون امید درست کنند هم دور از ذهن نبود، زمزمه آن را آقای لاریجانی یک‌ماه پیش شروع کرد و بعد هم تعدادی از کاندیداهای لیست امید با این زمزمه همراه شدند. مقداری هم دوستان در دولت کم‌لطفی کردند و دوام ائتلافی که با این دوستان داشتیم تا جلوی در مجلس بود. اعلام بی‌طرفی از طرف آقای بانک قبل از تعیین ریاست مجلس و حمایت کاندیداهایی که از حزب اعتدال و توسعه در لیست قرار گرفته بودند از لاریجانی با وجود امضای میثاق‌نامه ازجمله عهدشکنی‌هایی اصولگرایان میانه رو بود که به وجود آمد. اما چیزی که به دست آوردیم چیز کمی نیست. ما یک مجلس معتدل منهای تندروها داریم و یک فراکسیون امید داریم که شامل نیروهای اصلاح‌طلب و افراد وفادار به این لیست بودند.

  با برخی میثاقی نبستیم


محمود میرلوحی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان: به دلیل شرایط بوجود آمده افرادی در لیست امید حضور یافتند که گزینه های اصلی اصلاح‌طلبان نبودند. زیرا تعداد زیادی از اصلاح‌طلبان تایید نشدند. در واقع کاندیداها در سه سطح بودند. بعضی اصلاح‌طلب بودند، برخی دیگر حامیان دولت بودند، و بخش سوم صرفا افرادی در لیست قرار گرفتند تا دلواپسان به مجلس راه پیدا نکنند. این در حالی است که در جبهه اصلاحات ما با برخی افراد حتی اختلاف‌نظر هم داشتیم. برای ما مثل روز روشن بود افرادی که در لیست حضور می‌یابند همه یکسان فکر نخواهند کرد و نگاه اصلاح‌طلبانه نخواهند داشت. به  همین دلیل اصلا نیازی ندیدیم که برخی میثاق‌نامه را امضا کنند چون اصولگرایانی بودند که در لیست قرار گرفته بودند. تلاش این بود که این مجلس متفاوت از مجلس نهم باشد و درجه حرارت آن با مطالبات مردم بالا و پایین برود. موضوع دیگر این است که اصولگرایان تجربه بیشتری در اداره و پیچ‌وخم‌های مجلس داشتند و در همان روز اول در انتخاب روسای شعب این تبحر را نشان دادند و از آن‌هم استفاده کردند. همین شد که اصلاح‌طلبان در انتخابات فراکسیون‌ها موفق نبودند. تشکیل فراکسیون سوم هم به نظر من درواقع به‌نوعی سرپوش گذاشتن بر عملکرد ضعیف فراکسیون ولایت است و من بیشتر این انشعاب را از آن فراکسیون می‌دانم.

  دلیل جدایی عملکرد بد است


غـلامعلی جعفـرزاده‌ایمـن‌آبادی، نایب‌رئیس موقت فراکسیون اعتدال: افرادی که در فراکسیون سوم هستند از هر دو فراکسیون جدا شدند. به دلیل عملکرد بد هر دو فراکسیون این اتفاق روی داد. روحیه انحصارطلبی، سهم‌خواهی و نبودن دموکراسی در انجام امور ازجمله مواردی بود که این اعضا به‌خاطر آن جدا شدند و تصمیم گرفتند در جای دیگری که مسائل دموکراتیک بررسی می‌شود دور هم جمع شوند. تشکیل ائتلاف امید اجماعی بود برای اینکه تندروها به مجلس وارد نشوند و موفق هم عمل کرد؛ این اجماع تا جلوی در مجلس جوابگو بود. ادبیات داخل مجلس در این ائتلاف جاری نبود؛ یعنی باز عده‌ای چه در داخل و چه خارج از مجلس قصد داشتند که در آن نقش پدرخوانده را ایفا کنند.

  به عهدی که با مردم بستند، پایبند باشند


بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید: به نظر من دلیل این جدایی باید از آنها پرسیده شود. گذشته از میثاق‌نامه‌ای که برخی دوستان امضا کردند اخلاق این را می‌گوید افراد به عهدی که با مردم بستند، پایبند باشند که ما هستیم. افرادی که در لیست بودند از لحاظ آماری و اینکه در لیست حاضر شدند بالغ بر 150 نفر بودند و افراد پایبند 105 نفر بودند. به هر حال این افراد براساس شرایط مختلف تصمیمی گرفته‌اند. اصل و شاکله اصلاحات این است که آغوشش روی افرادی که به این تفکر می‌پیوندند، باز است. در بحث‌های کلان کشور هم عقلانیت بر این فراکسیون حاکم است و برای پیشبرد اهداف ما که چیزی جز سربلندی کشور نیست با اصولگرایان معتدل هم تعامل خواهیم داشت چه برسد به افرادی که از این لیست بودند و از آن جدا شدند.

  هنوز نتوانسته‌اند از ظرفیت‌های خود استفاده کنند


عبدالکریم حسین‌زاده، نایب‌رئیس فراکسیون امید: درباره این موضوع نمی‌توانم تحلیلی براساس روانشناسی سیاسی انجام دهم؛ اما این موضوع را در نظر داشته باشید که افراد این فراکسیون را بیشتر اعضای فراکسیون ولایت تشکیل می‌دهند. درباره افرادی هم که از لیست امید جدا شده‌اند باید بگویم شاید افرادی بودند که در زمان انتخابات و قبل از آن در لیست امید حضور داشتند، اما بعد از انتخابات در مراحل دیگر فراکسیون حاضر نشدند. هرچند از نظر من فراکسیون‌هایی هم که در حال حاضر در مجلس تشکیل شده‌اند هنوز نتوانسته‌اند از ظرفیت‌های خود استفاده کنند. بنابراین خودبه‌خود این مجلس توانایی و ظرفیت تشکیل فراکسیون‌های بیشتر را ندارد. تشکیل فراکسیون اعتدال هم به نظر من بیشتر از اینکه ناشی از شکل‌گیری یک صدای مجزا در مجلس باشد به دلیل تاثیرگذاری بر فضا و سیاست‌های اتخاذی در آن است.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top