انتقادتند سردار نقدي از مواضع وزير ارشاد/ اتـهـام بـه جـنتـي

وکیل ملت: نزديک به بيست سال است که دايره‌هاي زنگي مهمان پشت بام خانه تعدادي از مردم ايران شده است. در اين دو دهه هر از چندگاهي دعواها سر داشتن و نداشتن آن‌ها بالا مي‌گيرد. اخيرا وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌در رابطه با اين مساله اظهار نظر کرده است.

تاریخ انتشار: 4مرداد1395|00:00

انتقادتند سردار نقدي از مواضع وزير ارشاد/ اتـهـام بـه جـنتـي
| کد خبر: 181351

علي جنتي با بيان اينکه قانون ممنوعيت پخش تيزر فيلم‌هاي سينمايي حتما بايد اصلاح شود، گفت: مي‌توان از ماهواره براي تبليغ کالاي فرهنگي بهره برد اما اين مسئله در شرايطي تحقق پيدا مي‌کند که استفاده از ماهواره از لحاظ قانوني مجاز شود.

قانون مي‌گويد نگهداري و تماشاي ماهواره جرم است و آمارها از تعداد بالاي بينندگان مجرم حکايت دارد. علي جنتي در مراسم روز پژوهش که در پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات برگزار شد، گفت: «جامعه ما به تدريج دچار سقوط اخلاقي مي‌شود و بسياري از ارزش‌هاي مهم جامعه اسلامي‌به سوي کمرنگ شدن مي‌رود. در گذشته برخي اقدامات در کشور انجام مي‌شد که امروز خنده‌دار به نظر مي‌رسد. کاري نکنيم که پنج سال ديگر به کارهاي خود بخنديم... ضريب استفاده از ماهواره 71درصد مردم تهران را شامل مي‌شود. رسيدگي به اين موضوع ضرورت عرصه علم و فناوري روز است که بايد ببينيم با آسيب‌هاي اين شبکه‌ها چگونه مقابله کنيم.»وي تأکيد کرد: «در آينده نزديک، دو هزار شبکه ماهواره‌اي روي تلفن‌هاي همراه به آساني قابل دريافت خواهد بود... آيا براي مقابله با اين پيشرفت‌ها هم از پارازيت استفاده خواهيم کرد يا راهکاري‌هاي ديگري داريم؟ براي مقابله با اين آسيب‌ها، نياز به روش‌هاي عملي و درستي است که پژوهشگران بايد اين روش‌ها را در قالبي که هم براي مردم و هم براي دولت پذيرفته باشد، تدوين کنند. در گذشته اقداماتي مانند ممنوعيت استفاده از ويدئو در کشور انجام مي‌شد که امروز به نظر کارهاي خنده‌دار به حساب مي‌آيد و شايد پنج سال ديگر هم با بررسي اقدامات امروز خود همين احساس را داشته و به آن بخنديم» اما مساله اينجاست که ماهواره و جمع آوري ديش‌ها براي بسياري از مسئولين خنده دار نيست و تعدادي از مسئولين با جديت هرچه تمامتر در صدد ريشه‌کن کردن ماهواره و ديش‌ها هستند و هر از چندگاهي مراسمي‌براي امحاي ديش‌هاي ماهواره برگزار مي‌کنند.

روز گذشته يکي از همين مراسم در تهران برگزار شد. مراسم امحاي 100 هزار دستگاه گيرنده ماهواره، باحضور رييس بسيج مستضعفين و جمعي از خانواده‌هاي داوطلب اهدا کننده برگزار شد. نکته مهم در اين مراسم اينکه تمام اين يکصد هزار ماهواره داوطلبانه از طرف هم وطنان اهدا شده است.

طرح جمع آوري داوطلبانه و امحاي يکصد هزار ماهواره باحضور پايگاه‌هاي بسيج مشارکت کننده در اين طرح از جمله پايگاه‌هاي شهيد رجايي، شهيد‌هاشمي‌و زينب کبري(س) برگزار گرديد. سردار محمد رضا نقدي در ابتداي اين مراسم گفت: اين جمع‌آوري گيرنده‌ها، بخشي از کارهاي با برنامه اغنايي است که مردم داوطلبانه مشارکت کردند.

وي ادامه داد: طبق آمارها بيش از يک ميليون نفر، ماهواره‌هاي خود را تحويل داده‌اند که نشان مي‌دهد اين طرح، حرکتي مردمي‌و ملي براي اصالت فرهنگي و امنيت جامعه است.رئيس سازمان بسيج مستضعفين با اشاره به مضرات شبکه‌هاي ماهواره‌‌اي، گفت: ما بايد با مردم صادق باشيم و واقعيت اين است که شبکه‌هاي ماهواره‌اي غالبا مفسده انگيز هستند و اخلاق و فرهنگ جامعه را به انحراف مي‌کشند.سردار نقدي با اشاره به تحرکات اخير وزارت ارشاد اضافه کرد: دست آورد اصلي اين شبکه‌ها افزايش طلاق، اعتياد و ناامني جامعه است، کسي که در مسند کار فرهنگي قرار مي‌گيرد بايد با مردم صادق باشد نه اين که ببيند مردم چه دوست دارند همان را به کرسي بنشاند.

وي در پاسخ به اين سوال که وزير ارشاد اظهاراتي در مورد اصلاح قانون ماهواره داشته، گفت: آقاي وزير اگر آمار دقيقي در خصوص تاثيرات ماهواره بر ارتقا و تحکيم خانواده‌ها و يا روابط سالم کودکان دارند اعلام کنند تا ما هم بدانيم اما طبق آمار اغلب اين شبکه‌ها نه تنها بنيان خانواده را سست مي‌کنند بلکه در شبکه تحصيلي اختلال ايجاد کرده و اغلب نظر‌سنجي‌ها نشان مي‌دهد کودکاني که تحت تاثير ماهواره هستند در محيط تحصيلي و خانواده رفتاري غير‌مودبانه دارند.

رئيس سازمان بسيج مستضعفين ادامه داد: همچنين در بزرگترين نظر‌سنجي کشور که توسط سازمان‌هاي وابسته به بسيج انجام گرديد، امسال نزديک به 180000نفر مشارکت کرده‌اند که غالب آنها ضرر شبکه‌هاي ماهواره‌اي را بيشتر از نفع‌شان مي‌دانند. ما مسئولان نبايد کلاه سر مردم بگذاريم و به خاطر اينکه خودمان را خوب جلوه دهيم ابزار مفسده انگيز جامعه را ترويج کنيم تا دوباره مردم به ما راي دهند. صداقت و راست گويي با مردم مهمترين رکن يک مسئول است و ما در بسيج اين طور بوده‌ايم که نتيجه‌اش حضور و مشارکت مردم در امحا و نابودي ماهواره بوده است.

نکته اين نظر‌سنجي که سردار نقدي به آن اشاره کرده است در اين است که آن 180000 نفري که در نظر سنجي شرکت کرده اند الزاما خود ماهواره ديده اند که توانسته اند به مضر بودن آن پي ببرند مساله بعدي اينجاست که از اين 180000 نفر چند خانواده حاضر به تحويل ماهواره‌هاي خود مي‌شوند و آيا صدا و سيما مي‌تواند پاسخگوي نياز آن‌ها باشد يا خير؟

در نهايت اين که نمي‌توان به اين اهدا ديش‌ها توسط مردم چندان خوش بين بود و انتظار داشت با چنين مراسمي‌ ريشه تماشاي ماهواره خشک شود، به نظر مي‌رسد بايد به فکر اصلاح قانون استفاده از ماهواره افتاد تا اين مشکل را حل کرد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top