تاریخ انتشار: 4مرداد1395|00:16

| کد خبر: 181362

تله يارانه 250 هزار توماني براي اقتصاد

وکیل ملت: عزيزان بهتر از بنده مي‌دانند که براساس ماده يک قانون هدفمندسازي به دولت اجازه افزايش قيمت حاملهاي انرژي داده شده است و مبلغ 45 هزار تومان کنوني يارانه نقدي نيز صرفا از همين منبع تغذيه مي‌شود.

اجراي اين سياست علاوه بر تورم‌هاي شديد طي چندين سال متوالي و ضعف اقتصاد خانوار، نشان داده است که به طور ميانگين تقاضا براي استراحت براي دهک‌هاي پايين درآمدي و بالطبع بيکاري افزايش يافته است. افزايش بهاي حاملهاي انرژي از سويي ديگر تنها عامل مزيتي واحدهاي توليدي کشور است که بررسي‌هاي علمي‌نشان مي‌دهد که با افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي از قبيل نفت گاز (گازوييل) و گاز طبيعي، نفت سفيد، نفت کوره و گاز مايع و برق، هزينه توليد را افزايش داده و با همزماني تضعيف قدرت خريد خانوار و کاهش تقاضا و افزايش قيمت کالاها به واسطه جهش هزينه‌هاي توليد يکي از عوامل اصلي رکود در کشور شکل گرفت. در آن ايام، مدافعين اين سياست کذايي مدعي بودند که با افزايش هزينه توليد از طريق جايگزيني تکنولوژي‌هاي جديد و نوسازي خطوط توليد از طريق واردات از خارج و بهبود بهره‌‌وري، زمينه جبران افزايش قيمت سوخت فراهم خواهد شد که همزماني سياست‌هاي تنش‌زاي بين‌المللي دولت نهم و دهم و اعمال تحريم‌هاي سنگين از طرف قدرتهاي جهان، امکان بهبود بهره‌وري را از...

براساس ماده يک قانون هدفمندسازي به دولت اجازه افزايش قيمت حاملهاي انرژي داده شده است و مبلغ 45 هزار تومان کنوني يارانه نقدي نيز صرفا از همين منبع تغذيه مي‌شود. اجراي اين سياست علاوه بر تورم‌هاي شديد طي چندين سال متوالي و ضعف اقتصاد خانوار، نشان داده است که به طور ميانگين تقاضا براي استراحت براي دهک‌هاي پايين درآمدي و بالطبع بيکاري افزايش يافته است.

افزايش بهاي حاملهاي انرژي از سويي ديگر تنها عامل مزيتي واحدهاي توليدي کشور است که بررسي‌هاي علمي‌نشان مي‌دهد که با افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي از قبيل نفت گاز (گازوييل) و گاز طبيعي، نفت سفيد، نفت کوره و گاز مايع و برق، هزينه توليد را افزايش داده و با همزماني تضعيف قدرت خريد خانوار و کاهش تقاضا و افزايش قيمت کالاها به واسطه جهش هزينه‌هاي توليد يکي از عوامل اصلي رکود در کشور شکل گرفت.

در آن ايام، مدافعين اين سياست کذايي مدعي بودند که با افزايش هزينه توليد از طريق جايگزيني تکنولوژي‌هاي جديد و نوسازي خطوط توليد از طريق واردات از خارج و بهبود بهره‌‌وري، زمينه جبران افزايش قيمت سوخت فراهم خواهد شد که همزماني سياست‌هاي تنش‌زاي بين‌المللي دولت نهم و دهم و اعمال تحريم‌هاي سنگين از طرف قدرتهاي جهان، امکان بهبود بهره‌وري را از طريق واردات تکنولوژي سلب کرد و از سويي نيز، با افزايش سطح عمومي ‌قيمت‌ها، مدافعين طرح اجراي هدفمندسازي يارانه‌ها عنوان مي‌کردند که در صورت بروز تورم‌هاي شديد، اقدام به واردات کالاهاي مصرفي مشابه خواهند کرد که تحريم در اين خصوص نيز باعث شد مردم زير بار تورم کمر خم کنند و اين در صورتي بود که دستمزدهاي آنها متناسب تورم رشد نمي‌کرد.

يادمان باشد تا پايان سال 1392 به واسطه بالا بردن قيمت حامل‌هاي انرژي مبلغي در حدود 95 هزار ميليارد تومان عايد دولت وقت شد و دولتي که با زرق و برق فراوان از طرق مختلف در صدد توجيه اين طرح بود و قرار بود از منبع افزايش قيمت‌ها، علاوه بر اينکه مبلغي را به مردم پرداخت کند بخش‌هايي از آن را به توليد و بهداشت و حمل و نقل اختصاص دهد که در برابر عايدي 95 هزار ميليارد توماني از ابتداي اجراي طرح (29 آذرماه 1389) تا پايان سال 1392 تعهدي به ميزان 145 هزار ميليارد تومان صرفا جهت پرداخت به مردم به واسطه فقدان سيستم‌هاي مناسب آمارگيري و عدم توانايي در تقسيم‌بندي دهک‌هاي درآمدي ايجاد شد.

نتيجه آنکه، طرحي که قرار بود کشور را گلستان کند خود تبديل به اصلي‌ترين عامل رکود اقتصادي کشور شد و چنانچه اين طرح اجرا نمي‌شد دولت مجبور به برداشت 50 هزار ميليارد تومان از خزانه علاوه بر عايدي 95 هزار ميليارد توماني جهت پوشش 145 هزار ميليارد تومان نمي‌شد و بسياري از طرح‌هاي عمراني کشور به بهره برداري مي‌رسيد. از ديگر دلايل ارايه شده توسط ارايه دهندگان طرح هدفمندي کاهش سرعت مصرف حامل‌هاي انرژي بخصوص بنزين و گازوييل و از بين بردن قاچاق سوخت بود که برابر آمارها و مستندات رسمي ‌ارايه شده توسط نهادهاي ذيربط يعني وزارت نفت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نه مصرفي کاهش يافت و نه قاچاقي کم شد که علت آنها قبلا به تفصيل در روزنامه دنياي اقتصاد توسط اينجانب تشريح شده است.

لذا همه نخبگان جامعه گوش به زنگ باشند که مردم در تله 250 هزار توماني مطرح شده نيفتند که پرداخت چنين مبلغي (که امکان ندارد) زمينه‌هاي سقوط اقتصاد کشور را فراهم خواهد ساخت و به ونزوئلاي دوم تبديل خواهيم شد که براي خريد شامپو و صابون و تهيه نان دولتي بايد ساعتها در صف‌هاي طولاني بمانيم. اجراي اين طرح ساخته و پرداخته ذهن مردي بود که اعتقاد به کارکرد علم اقتصاد نداشت و اتفاقا مي‌دانست که تحريم کشور را دچار مشکلات متعدد خواهد کرد و براساس ساده‌انديشي، مثلا مدلي براي فرار از تحريم و مديريت اعلاي کشور و ورود به مديريت جهاني طراحي کرده بود‌!

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

علی
|
4مرداد ماه 1395
0
0
یارانه بخوره توفرق سرتان،تورم را400درصدکردید ومارابدبخت.آقانه یارانه تان راخواستیم نه این تورم.بنزین 100تومانی شد1000تومان،آب ،برق،گاز وهزارکوفت وزهرماردیگر.شمابابهانه ی هدفمندی فقط جیب مارازدید.خدالعنت کندباعث وبانیش را.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top