ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...
نخست‌وزیر ترکیه از تغییرات در ساختار نهادهای نظامی خبر داد

اخراج ارتش از میدان سیاست

وکیل ملت: داوود هانجی، یکی از برجسته‌ترین معاونان فتح‌الله گولن که به دست راست گولن مشهور بود، طی عملیات شبانه پلیس در منطقه‌ای در شهر ترابوزان ترکیه دستگیر شد. او که با نام مستعار «هالیس هانجی» دو روز قبل از کودتای 15 ژوئیه وارد ترکیه شده بود، مرد شماره دو و از اصلی‌ترین حامیان مالی «جنبش هیزمت» (خدمت) به رهبری گولن و مسئول انتقال پول به این روحانی در تبعید است. پیش از کودتای اخیر ترکیه، حکم بازداشت داوود هانجی به جرم کمک مالی به جریان گولن صادر شده بود.

تاریخ انتشار: 4مرداد1395|00:45

 اخراج ارتش از میدان سیاست
| کد خبر: 181381

هاکان کاراکوش، داماد آکین اوزتورک، فرمانده سابق نیروی هوایی ترکیه طی عملیات پلیس در منطقه سینجان آنکارا دستگیر و به جرم دست داشتن در کودتای 15 ژوئیه روانه زندان شد. او که از خلبانان ارتش بود، در شب کودتا با جنگنده اف- 16 پارلمان ترکیه را بمباران کرد. او پس از شکست خوردن کودتا متواری شد و تحت تعقیب قرار گرفت. نام کاراکوش نخستین بار در سال 2014 زمانی که در ترافیک آنکارا با سفیر وقت کویت و محافظانش درگیر شد و بشدت کتک خورد در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفت و به چهره‌ای شناخته شده تبدیل شد.


محمدسعید گولن، برادرزاده فتح‌الله گولن به اتهام ارتباط داشتن با کودتا در ارزروم، زادگاه گولن در شرق ترکیه بازداشت و به آنکارا منتقل شد.
کریمه کوباش، خلبان زن ارتش ترکیه به اتهام دخالت در کودتا در منطقه «یالوا» در جنوب استانبول بازداشت شد. او تنها خلبان زن متهم به مشارکت در کودتاست.کبری آکیش/   10 روز از کودتای نافرجام ترکیه می‌گذرد، 60 هزار نظامی ارشد، سرباز، معلم، قاضی، فعال مدنی و... دستگیر یا از کار برکنار شده‌اند، وضعیت فوق‌العاده‌ای به مدت سه ماه در کشور اعلام شده و دولت به فکر بازگرداندن حکم اعدام به قوانین کیفری کشور است. اما تمام این اقدام‌ها هنوز نتوانسته نگرانی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را بابت بروز کودتایی دیگر برطرف کند. این نگرانی روز شنبه او و دولتش را به آنجا رساند که 283 نفر از 2500 نیروی زبده گارد ریاست جمهوری ترکیه را به اتهام دست داشتن در کودتا بازداشت کرد و در نهایت دیروز نیز تصمیم گرفت گارد ریاست جمهوری را منحل کرده و در ساختار و میزان نقش ارتش در عرصه سیاسی نیز بازنگری کند.
بینالی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه در گفت‌و‌گو با شبکه تلویزیونی «ای هابر» ترکیه از انحلال گارد ریاست جمهوری سخن به میان آورده و گفته است: دیگر نیازی به گارد ریاست جمهوری نداریم. اعضای گارد ریاست‌جمهوری همان کسانی بودند که در جریان تلاش برای کودتا وارد ساختمان تلویزیون رسمی «ت. ر. ت» شدند و مجری این شبکه را وادار کردند، بیانیه اعلام حکومت نظامی و ممنوعیت آمد و شد در ترکیه را بخواند. ییلدریم همچنین به بازسازی ارتش ترکیه اشاره کرده و گفته است: «گام بعدی ما بازسازی ارتش خواهد بود. ارتش ترکیه باید همگام با کشورهای مدرن باشد و ارتباط آن با سیاست قطع شود. زیرا سیاسی کاری در ارتش بوده که باعث به وجود آمدن دولت موازی فتح‌الله گولن، «ارگنه کن» و غیره شده است. در کشورهای مدرن ارتش نمی‌تواند منبع تهدید ملت و کشور باشد. از مهم‌ترین دلایل سقوط امپراتوری عثمانی نیز مداخله ارتش در سیاست بود.»
بنا بر اظهارات نخست‌وزیر ترکیه، حدود ۱۳ هزار نفر در پی تلاش برای کودتا به زندان منتقل شده‌اند که از بین آنها هزار و ۳۲۹ نفر پلیس، 8 هزار و ۸۳۱ نفر نظامی، 2 هزار و ۱۰۰ نفر قاضی و دادستان و ۶۸۹ نفر غیرنظامی بوده‌اند. همچنین 5 هزار و ۸۳۷ نفر نیز در بازداشت موقت هستند که 3 هزار و ۷۱۸ نفر سرباز و ۱۲۳ نفر سرلشکرهستند. آنکارا در تازه‌ترین اقدام 11 هزار گذرنامه را نیز باطل اعلام کرده است. هرچند دادستان کل آنکارا اعلام کرده است، هزار و 200 نفر از سربازانی که بدون درجه و خارج از کادر ارتش بوده‌اند و همزمان با شکست کودتا بازداشت شده بودند، آزاد شده‌اند. اما گزارش خبرگزاری آناتولی درباره اسماعیل جقماق، یکی از افسران ارتش ترکیه که به اتهام شرکت در کودتا در زندان «سلفری» استانبول بازداشت شده بود و در این زندان خودکشی کرد، به نگرانی‌هایی درباره سرنوشت خیل عظیم بازداشت شدگان ترکیه دامن زده است. ییلدریم درباره مؤسسات، مدارس، دانشگاه‌ها و سازمان‌های مدنی وابسته به گروه‌های مخالف نیز گفته است: وزارتخانه‌های ترکیه بر آنها نظارت خواهند داشت و آنها به اسامی شهدایی نامگذاری خواهند شد که در کودتای نافرجام کشته شدند. در جریان کودتای اخیر ترکیه ۲۴۶ غیرنظامی کشته شدند. وی همچنین از قصد آنکارا برای تمدید وضعیت فوق‌العاده در ترکیه خبر داد و گفت: ما نمی‌خواهیم وضعیت فوق‌العاده از سه ماه فراتر رود اما در صورت لزوم مبادرت به این کار خواهیم کرد.
تمدید وضعیت فوق‌العاده در ترکیه تا ریشه کن شدن«سرطان کودتا»
نخست‌وزیر ترکیه این اظهارات را پس از مصاحبه رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه با فرانس 24 بیان کرد. اردوغان در این مصاحبه اعلام کرده بود، وضعیت فوق‌العاده‌ای که در سراسر ترکیه اعلام شده ممکن است تا پاکسازی و رهایی کامل نهادها از این «سرطان» (عوامل کودتا) تمدید شود. وی وضعیت فوق‌العاده در فرانسه پس از حملات تروریستی 13 نوامبر 2015 و تمدید آن به شش ماه را توجیهی برای اعمال وضعیت فوق‌العاده در ترکیه و تمدید آن دانسته بود. اردوغان که پیشتر مراتب نارضایتی خود را از هاکان فیدان، رئیس آژانس اطلاعاتی ترکیه و حلوصی آکار، رئیس ستاد ارتش به آنها اعلام کرده و به گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال استعفای این دو مقام دامن زده بود در مصاحبه با فرانس 24 گفت، از فیدان و آکار نخواسته است، استعفا دهند.
رئیس جمهوری ترکیه درباره احیای مجازات اعدام در کشورش نیز که با اعتراض اتحادیه اروپا روبه رو شده، گفت: مجازات اعدام در اکثر نقاط جهان وجود دارد.اردوغان همچنین از بیشتر کردن مهلت ۳۰ روزه بازداشت متهمان کودتا بدون تفهیم اتهام خبر داده که با اعتراض نهادهای حقوق بشری از جمله عفو بین‌الملل روبه رو شده و عفو بین‌الملل اقدامات ترکیه را «بسیار فراتر از آنچه بتوان یک پاسخ قانونی به کودتا نامید» دانسته است.
مصاحبه اردوغان با فرانس 24 در شرایطی بود که آنکارا از مواضع اروپا و غرب در قبال کودتای نافرجام این کشور رضایت ندارد و معتقد است متحدان غربی و اروپایی‌اش نه تنها آنگونه که باید و شاید با مردم و دولت ترکیه ابراز همدردی نکرده‌اند بلکه درصدد هستند واکنش‌های دولت به کودتا را خشن و غیرقانونی جلوه دهند. در این راستا، عمر چلیک، وزیر اتحادیه اروپای ترکیه نیزضمن انتقاد از اروپا به خاطر ناکامی در حمایت از ترکیه در جریان ناآرامی‌های اخیر، گفت: بسیار متعجب شدیم که با گذشت یک هفته از وقوع کودتای نافرجام در ترکیه مقامات ارشد اتحادیه اروپا به کشور ما سفر نکردند و هیچ نماینده‌ای را برای اعلام همبستگی با ما نفرستادند. وی با اشاره به جنگ علیه داعش در جنوب ترکیه افزود: ناتو به همکاری با ترکیه نیاز دارد. وی همچنین در اظهاراتی کنایی خطاب به امریکا که تاکنون حاضر به استرداد فتح‌الله گولن به ترکیه نشده، تأکید کرد: «فتح‌الله گولن حتی خطرناک‌تر از اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده است.»
 چانه زنی برای استرداد گولن
به گزارش شبکه خبری «ت.ر.ت» ترکیه، قرار است مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه برای پیگیری درخواست آنکارا جهت استرداد فتح‌الله گولن به امریکا سفر کند. سخنگوی کاخ سفید پیشتر گفته بود، واشنگتن درخواست استرداد این چهره‌ اپوزیسیون ترکیه را به طور رسمی دریافت کرده و در حال بررسی آن است. این در حالی است که به نوشته روزنامه حریت، حسین اوزگورگون، نخست‌وزیر قبرس ترک‌نشین سازمان «فتو» وابسته به فتح‌الله گولن را در فهرست سازمان‌های تروریستی خود قرار داده است. وی در پاسخ به برخی شایعات درباره فعالیت سازمان فتو در دولت قبرس ترک‌نشین گفته است: این اطلاعات آنقدر جدی نیستند که نیاز به پاسخ رسمی داشته باشد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top