جریان‌های سیاسی از پارلمان شهری غافل نیستند/ آغاز فعالیت های انتخاباتی شوراها

وکیل ملت: برگزاری انتخابات به صورت همزمان، یکی از موضوع‌هایی بودکه از طرح تا تصویب انتقاد‌های بسیاری به دنبال داشت. در کنار طیفی که معتقد بود تجمیع انتخابات باعث کاهش هزینه‌های سیاسی و مادی می‌شود، شماری بر این باور بودند که برگزاری همزمان دو انتخابات باعث می‌شود یکی از آنها زیر سایه دیگری قرار بگیرد.

تاریخ انتشار: 5مرداد1395|00:40

جریان‌های سیاسی از پارلمان شهری غافل نیستند/ آغاز فعالیت های انتخاباتی شوراها
| کد خبر: 181543

با گذشت بیش از یک دهه مباحثه بر سر این موضوع و تجربه برگزاری  چند انتخابات همزمان، ثابت شد که اتفاقاً برگزاری همزمان انتخابات، موجب می‌شود انتخاباتی که به ظاهراهمیت کمتری دارد، در صدر اخبار و حساسیت‌ها قرار بگیرد.بویژه که در انتخابات اخیر جریان‌های سیاسی تلاش کرده‌اند توان و قوای خود را بر هر دو انتخاباتی که در یک روز برگزار می‌شود متمرکز کنند و از یکی به خاطر دیگری چشمپوشی نکنند.

نمونه متأخر برگزاری انتخابات‌ همزمان، انتخابات مجلس دهم و خبرگان پنجم بود که اخبار و تحولات هر کدام در حد اعلای خود از سوی جریان‌های سیاسی، نامزدهای انتخابات، ائتلاف‌ها و رأی دهندگان دنبال می‌شد.
در همان انتخابات بود که جریان‌های اصلی کشور توان و نیروهای خود را تقسیم کرده و هر کدام از زیر مجموعه هایشان را بر یک انتخابات متمرکز کردند.  ناظر به همین تلاش‌ها بود که جریان‌های اصلی کشور ماه‌ها پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و شورای پنجم - که سال آینده برگزار خواهد شد-


در صدد هستند از رقبای خود جا نمانند. اگر چه عده‌ای پیش‌بینی می‌کردند انتخابات ریاست جمهوری سال آینده بر انتخابات شوراها سایه بیفکند، اما آن گونه که از اظهارات جسته و گریخته فعالان سیاسی در هفته گذشته بر می‌آید، اردوگاه‌های انتخاباتی به همان اندازه که به انتخابات ریاست جمهوری گوشه چشم دارند، انتخابات شوراها را نادیده نمی‌گیرند. نکته قابل تأمل اینجاست که اردوگاه انتخاباتی اصولگرایان، قبل از رقیب خود به فکر کرسی‌های پارلمان شهری است.چنانکه سید مرتضی نبوی یکی از چهره‌های سر شناس اصولگرا در گفت‌و‌گوی اخیر خود با ایرنا با این پیش‌بینی که «روحانی برای دومین بار به عنوان رئیس جمهوری انتخاب می‌شود» از اردوگاه متبوعش خواست بر انتخابات شوراها متمرکز شود.


ناصر ایمانی تحلیلگر سیاسی اصولگرا هم روز گذشته با تأکید بر اینکه «اصولگراها خودشان را صاحب منصب در شورای شهر می‌دانند» به خبرآنلاین گفت: اصولگرایان معتقدند که عملکرد قابل قبولی برای کلانشهرها از جمله تهران در چند دوره قبل داشته‌اند و این موفقیت برایشان تکرار خواهد شد. این اظهارات در شرایطی منتشر می‌شود که شماری از ناظران معتقدند تحرکات اخیر محمود احمدی‌نژاد و حلقه نزدیکان او بیش از آنکه ناظر به انتخابات ریاست جمهوری باشد، متوجه انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاست.


به اعتقاد این طیف، رئیس دولت سابق می‌داند برای ورود به عرصه انتخابات و جمع‌آوری آرا با چه دشواری‌هایی رو به رو است و از این‌رو توان خود را معطوف انتخابات شوراها خواهد کرد. انتخاباتی که سکوی پرش او و حامیانش به کاخ ریاست جمهوری شد و ظرفیت دیگر این شوراها را یادآوری کرد. ویژگی‌ای که دیروز از سوی ایمانی یادآوری شد.چه به گفته او «شورای شهر قابلیت تبدیل شدن به سکویی برای پرش برخی‌ چهره‌های سیاسی را دارد. همین نکته موجب شده است تا هر یک از جناح‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب به شورای شهر طمع داشته باشند.»
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top