تاریخ انتشار: 5مرداد1395|01:02

| کد خبر: 181556

تذکر به تراکتور، محرومیت برای استقلال

وکیل ملت: در انتظار عدالت در برخورد با متخلفان

تنبیه تماشاگران استقلال گرچه مخالفانی داشت اما تصمیمی بجا بود. سال‌ها است که از سوی حوزه‌های فرهنگی و مسوولان باشگاه‌ها به تماشاگران توصیه می‌شود که در حین بازی‌ها ادب، نزاکت و اصول اخلاقی را رعایت کنند و از اقدام‌های تحریک‌آمیز بپرهیزند که گوش شنوایی وجود ندارد و تماشاگران رفتارهای زننده‌ای را در حین برگزاری رقابت‌های لیگ برتر مرتکب می‌شوند. ایرادی به حکم صادره نیست و کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال همان را اجرا کرده که دقیقا در آیین‌نامه‌ها به آن اشاره شده است اما پرسش کلیدی اینجا است که چرا در مقابل تماشاگران تراکتورسازی که رفتار مشابهی را انجام داده به تذکر اکتفا کرده است؟

کمیته انضباطی در حکم خود علیه تماشاگران خاطی آورده بود: «به دلیل تخلفات تماشاگران تیم استقلال تهران مبنی بر پرتاب اشیا به نیمکت حریف، درگیری با تماشاچیان خودی و فحاشی شدید به سرمربی تیم حریف با تهدید، باشگاه استقلال طبق مواد 78 و 79 آیین‌نامه انضباطی به برگزاری یک دیدار بدون تماشاگر در رده لیگ برتر و پرداخت 300 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد. این رای قابل تجدید نظر است.»
در همان روزحکمی علیه باشگاه تراکتورسازی صادر شد با این مضمون: «تیم تراکتورسازی تبریز به خاطر فحاشی تماشاگرانش، اهانت به داور و دروازه‌بان تیم حریف به تذکر کتبی و پرداخت 100 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد. این رای قطعی است.»
تماشاگران تراکتورسازی نیز به مانند تماشاگران استقلال رفتار ناشایستی را در قبال تیم حریف انجام داده‌اند. آنها حتی مرتکب اهانت به داور هم شده‌اند اما کمیته انضباطی به تذکر اکتفا کرده و در مقابل استقلالی‌ها را محروم کرده است. اینکه کمیته انضباطی و کمیته استیناف هر دو به دنبال پاکسازی ورزشگاه‌ها هستند تفکری درست و قابل دفاع محسوب می‌شود اما این پذیرفتنی نیست که تنها در برابر تماشاگران استقلال اصرار به اجرای دستورالعمل‌های انضباطی داشته باشد. این رویه نه تنها منجر به متنبه شدن تماشاگران نخواهد شد بلکه آنها را نسبت به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال حساس خواهد کرد. بدون شک اگر کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در مواجهه با تخلف‌ها یکسان برخورد می‌کرد جای هیچ اعتراضی را برای استقلالی‌ها باقی نمی‌گذاشت و نتایج بهتری هم از این قوانین بازدارنده به دست می‌آمد اما سرمربی استقلال شاید به همین دلیل بود که پیش از بازی با نفت تهران بارها از تصمیم اجرا شده علیه استقلال انتقاد کرد. البته ایستادگی کمیته انضباطی پای حکمی که علیه استقلال داد ستودنی است و باید هم با جدیت و حساسیت بیشتر با متخلفان برخورد کرد حتی اگر این تصمیم‌ها به قیمت خالی ماندن سکوهای ورزشگاه‌ها در ایستگاه اول لیگ تمام شود اما مسوولان فدراسیون فوتبال باید توجه داشته باشند که نگاه تبعیض‌آمیز با خاطیان در درازمدت کار را برای تصمیم‌گیری آنها سخت و دشوار خواهد کرد و آنها را در مخمصه بزرگی قرار خواهد داد. اتفاقاتی که در فصل یازدهم برای استقلال در تبریز رخ داد نمونه‌ای از این تبعیض‌هاست که آقای حسن‌زاده رییس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشد. در آن فصل استقلالی‌ها در سرمای زمستان به تبریز رفتند که زیر باران پرتاب برف و یخ تماشاگران تبریزی لحظات بسیار تلخی را سپری کردند.
پس از آن بازی کذایی که با رفتارهای نامناسبی از سوی تماشاگران میزبان همراه بود کمیته انضباطی هیچ حکمی را علیه خاطیان صادر نکرد که همچنان در حافظه تاریخی منتقدان جریانات و تصمیم‌های بعدی پیرامون آن بازی به ‌عنوان یک علامت سوال باقی مانده است و هیچ کس نمی‌داند که چرا و به چه دلیل با مسببان برخورد نشد. حال که کمیته انضباطی راه درستی را در پیش گرفته و آنقدر روی حرفش هست که حاضر است هفته اول لیگ را بدون تماشاگران استقلال کلید بزند، انتظار می‌رود که تا پایان لیگ و در مواجهه با همه تیم‌ها اینچنین حساس و سختگیر باشد.

منبع خبر ایران ورزشی
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top