زنگ‌خطرکاهش سن ارتکاب به جرم

علی نقی‌زاده کوچصفهانی وکیل دادگستری

وکیل ملت: بدون شک جوانان سرمایه‌های اثرگذار و معماران آتیه هر کشوری محسوب می‌شوند. آینده‌سازانی که در رشد و بالندگی جامعه نقش بی‌بدیل و انکارناپذیری ایفا خواهندکرد. بنابراین توجه دوچندان به شرایط فرهنگی و اجتماعی و ایجاد بستر مناسب در رشد و پرورش جوانان و نوجوانان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

تاریخ انتشار: 6مرداد1395|01:29

 زنگ‌خطرکاهش سن ارتکاب به جرم
| کد خبر: 181810

 نگاه آماری به پدیده جرم‌شناسی در میان جوانان، متاسفانه گواه این مدعاست که در طی سال‌های اخیر میانگین سن مجرمان در کشور ما به شدت کاهش یافته است. اخبار و گزارش‌های اعلامی به‌ویژه گزارش اخیر وزیر دادگستری مبین آن است که سن ارتکاب جرم در جامعه کاهش فراوانی داشته، به‌طوری که حسب اطلاع، بیشترین رده سنی زندانیان کشور بین ٢٦ تا ٣٢‌سال است. این درحالی است که در سال‌های گذشته مجرمان زندانی از میانگین سنی ٣٠ تا ٤٠‌سال برخوردار بودند.

آمار اعلامی کاهش سن زندانیان به نوعی زنگ‌خطر برای جامعه است، پس ضرورت دارد مسئولان و دست‌اندرکاران نظام حقوقی و آموزشی کشور با دقت و وسواس بیشتری به این موضوع نگریسته و عوامل آن را ریشه‌یابی کنند تا پیش از این از سرمایه‌سوزی نسل آینده‌ساز کشور جلوگیری شود.  قطع به یقین علل مختلفی در بروز و ظهور این پدیده شوم و بدفرجام ذیمدخل هستند.

آنچه مسلم است بزهکاری پدیده‌ای طبیعی و ذاتی نیست و هیچ جوان یا نوجوانی از بدو تولد مجرم و بزهکار به دنیا نمی‌آید، بلکه عوامل متعدد و گوناگونی او را به این سمت‌وسو سوق خواهد داد. براساس تحقیقات به عمل آمده در پس بسیاری از جرایم ارتکابی از سوی جوانان، کانون خانواده متلاشی است. خانواده به‌عنوان نخستین نهاد اجتماع در شکل‌گیری بسیاری از عوامل شخصیتی افراد ایفای نقش می‌کند و از مهم‌ترین ارکان تاثیرگذار در این زمینه است.

هر چقدر محیطی که فرد در آن رشد و پرورش می‌یابد مملو از آرامش و امنیت روانی بوده و از تنش و تضاد به دور باشد، تبعا در سازندگی ابعاد مثبت مختلف شخصیت جوانان موثر خواهد بود. اما به لحاظ این‌که جوان به فراخور روحیات و خصایل ماجراجویانه درصدد کسب تجربه‌های جدی برمی‌آید، بنابراین تفکیک و تشخیص حدودوثغور خوبی و بدی و ارزش و ضدارزش از اهمیت بسزایی برخوردار است. از دیگر عوامل موثر در بروز پدیده مجرمانه در میان جوانان عوامل اجتماعی و اقتصادی است.

  فقر، فاصله طبقاتی دوستان و همراهانی که جوان برای خود برمی‌گزیند، آموزش‌وپرورش، فرهنگ و نداشتن محیط نشاط‌آور و فرح‌بخش تأثیر نامطلوبی بر روحیه جوان خواهد گذاشت. بنابراین وظیفه حکومت‌هاست که با شناخت دقیق و کامل این عوامل، تمام سعی و تلاش خود را در ایجاد بستر مناسب برای پرورش صحیح جوانان مبذول دارند. طبیعتا وضع و تدوین قوانین سختگیرانه و تنبیهی، مولفه مهمی در پیشگیری از وقوع جرم خواهد بود، اما کافی نیست. بنابر یافته‌های جرم‌شناسی و روانشناسی گاها برخوردهای نامناسب اجتماعی و مراجع انتظامی و قضائی و عدم ریشه‌یابی صحیح عوامل وقوع جرم در میان جوانان بزهکار، افراد سالم یا به تعبیری مجرمان اتفاقی را به اشخاص و مجرمان حرفه‌ای تبدیل می‌کند و در سرخوردگی و گرایش دوچندان به ارتکاب جرم موثر خواهد بود. بعضا ملاحظه می‌شود فردی صرفا براساس هیجانات ناشی از جوانی و غرور یا تأثیرپذیری از داستان‌های پلیسی یا کسب شهرت دست به ارتکاب جرم می‌زند.

بنابراین مراجع انتظامی به‌ویژه قضاتی که رفتار این دسته از مجرمان را به قضاوت می‌نشینند، باید دقت و حوصله بیشتری در برخورد با آنان داشته باشند و حتی‌المقدور با بکارگیری مجازات‌های جایگزین حبس و کاربست مجازات تتمیمی که عمدتا جنبه آموزشی‌وپرورشی دارند، از تعیین مجارات سالب آزادی خودداری کنند. مسلما جوانی که دوران حبس را سپری می‌کند، صرف‌نظر از محیط ناهنجار زندان و تجارب نامانوس به دست آمده در کنار مجرمان حرفه‌ای با استقبال و فرش قرمز جامعه مواجه نخواهد شد و در چنین حالتی از پتانسیل مضاعفی برای ارتکاب جرایم دیگر برخوردار خواهد بود.


پس همان‌گونه که پیشتر عنوان شد خانواده مهم‌ترین نهاد و پایه و رکن اساسی جامعه است که در وهله نخست با تربیت و آموزش صحیح در آینده جوانان به شدت تاثیرگذار بوده و در وهله بعدی نیز نظام‌های آموزشی‌وپرورشی و نهادهای اجرایی، قضائی و انتظامی وظیفه دارند از طریق آموزش‌های لازم و نظارت و نیز ایجاد بستر مناسب برای اشتغال، ازدواج و رفاه اجتماعی و ارتقای وضع اقتصادی و معیشتی و بالاخره تأمین امنیت روانی گام‌های موثری بردارند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top