به گزارش وکیل ملت ، بینالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه و پس از اظهارات ژان کلود یونکر رئیس کمسیون اروپا که گفته بود احیای مجازات اعدام مانع پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا می شود، در مصاحبه با شبکه اسکای نیوز انگلیس گفت: وی باید اظهارنظرهای سنجیده تری داشته باشد.
ییلدریم تصریح کرد در شرایطی که ترکیه در حال مبارزه با خطرات پیش رویش است، اتحادیه اروپا نباید دائم انگشت اتهام را به سوی ترکیه بگیرد و تهدید کند.
 
وی که در ماه مه (اردیبهشت/خرداد) روی کار آمد از احتمال ادامه بازداشت مظنونان به دست داشتن در کودتای نافرجام اخیر این کشور هشدار داد.
ییلدریم گفت: بازداشت هایی تاکنون صورت گرفته اما هنوز این روند کامل نشده است.
بر اساس آمار منتشر شده، حدود 13 هزار نظامی، پلیس، قاضی و کارمند دولت ترکیه از 15 ژوئیه (25 تیرماه) تاکنون بازداشت شده و دهها هزار نفر دیگر تعلیق شده اند.
 
ییلدریم کودتا را کار 'تروریست هایی دانست که در لباس نظامی در ارتش ترکیه حضور دارند.'
نخست وزیر ترکیه در مصاحبه با روزنامه انگلیسی گاردین نیز بار دیگر بر موضع دولت مبنی بر این فتح الله گولن سرکرده کودتاگران است تاکید کرد.
 
وی با اشاره به این که ترکیه آماده ارائه درخواست رسمی برای استرداد گولن است، افزود: آمریکا در کودتای نافرجام اخیر دست نداشته اما از آن جا که رهبر این سازمان تروریستی در آمریکا ساکن است، گمانه هایی درباره احتمال حمایت آمریکا از این اقدام در ذهن ملت ترکیه ایجاد شده است.
ییلدریم افزود: بنابراین آمریکا از این لحظه باید به طور جدی به این فکر کند که چگونه با ترکیه به عنوان یک شریک مهم در منطقه و جهان، همکاری هایش را ادامه خواهد داد.
 
نخست وزیر ترکیه با تکرار اتهام رهبری کودتا به گولن، تصریح کرد که برخی افراد بازداشت شده به دست داشتن گولن در کودتای مذکور اعتراف کرده اند. وی افزود: کودتاگران به خلوصی آکار رئیس ستاد ارتش که در طول کودتا گروگان گرفته شده بود، پیشنهاد گفت و گو با گولن داده بودند.
ییلدریم در خصوص مناسبات با روسیه گفت قطعا روابط با مسکو توسعه خواهد یافت. ترکیه و روسیه دو همسایه هستند که در بسیاری ابعاد از جمله دریای سیاه اشتراکاتی دارند؛ ما همچنین منافع و آینده مشترکی در منطقه داریم.
 
ترکیه که به دلیل هدف قرار دادن جنگنده سوخوی این کشور و کشته شدن خلبانش نزدیک مرز سوریه مناسباتش با روسیه به تیرگی گراییده بود، چندی پیش به منظور عادی سازی روابط عذر خواهی کرد.

منبع خبر ایرنا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top