کمیسیون اصل 90 پیگیر ارسال گزارش رسیدگی به پرونده‌های معطل مانده در قوه قضائیه lبهارستان پرونده قضایی احمدی‌نژاد را ورق می‌زند

وکیل ملت: امیرآبادی ‌فراهانی از تشکیل کمیته‌ای در مجلس خبر داد که هدف آن «ارزیابی تحقیق و تفحص‌های درخواستی نمایندگان» است. احمد امیرآبادی ‌فراهانی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما افزود: «تحقیق و تفحص» جزو حقوق اولیه نمایندگان است و هیأت رئیسه مجلس مخالف تحقیق و تفحص نیست. وی تصریح کرد: از آنجا که هزینه تحقیق و تفحص‌ها بالاست، لذا کمیته‌ای در هیأت رئیسه مجلس تشکیل شده است تا «تحقیق و تفحص‌های» درخواستی نمایندگان را به لحاظ مالی ارزیابی کند.

تاریخ انتشار: 7مرداد1395|01:21

کمیسیون اصل 90 پیگیر ارسال گزارش رسیدگی به پرونده‌های معطل مانده در قوه قضائیه lبهارستان پرونده قضایی احمدی‌نژاد را ورق می‌زند
| کد خبر: 182096

نماینده مردم قم اظهار داشت: این کمیته با نمایندگان متقاضی تحقیق و تفحص در مورد چگونگی اجرای کار گفت‌وگو خواهد کرد تا تحقیق و تفحص‌ها با کمترین هزینه و بهترین بهره‌وری انجام شود.

مجلس دهمی‌ها می‌خواهند به بی‌خبری از سرنوشت پرونده‌های محمود احمدی‌نژاد پایان دهند. کمیسیون اصل 90 قرار است یک بار دیگر به موضوع این پرونده‌ها ورود کند. دیروز سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس ضمن اعلام این خبر به خبرگزاری خانه ملت، گفت که حتی یکی از پرونده‌های رئیس دولت‌های نهم و دهم به دلیل حضور نداشتن او در دادگاه متوقف مانده است. بهرام پارسایی البته در توضیحات تکمیلی این خبر به «ایران» اعلام کرد که احمدی‌نژاد بابت همین پرونده 3 بار به دستگاه قضایی احضار شده بوده و هر 3 بار از رفتن به دادگاه سر باز زده است.

او همچنین توضیح داد کمیسیون اصل 90 در دوره دهم مجلس پیگیر سرنوشت پرونده‌هایی در دستگاه قضایی خواهد شد که خود آنها را به قوه قضائیه ارجاع داده است. موضوع معطل ماندن پرونده‌های ارجاع شده از طرف مجلس به دستگاه قضایی البته در دوره قبلی مجلس هم بحث داغی بود. طولانی شدن روند رسیدگی به این پرونده‌ها هر چند انتقاد برخی از نمایندگان را در پی داشت اما عموماً این نمایندگان می‌گفتند که به دلیل اصل تفکیک قوا نمی‌توانند کار چندانی برای سریع‌تر شدن روند رسیدگی به این پرونده‌ها انجام دهند. آنها البته چند باری هم تقاضاهایی برای برگزاری جلسات مشترک با مقام‌های قضایی بر سر پرونده‌هایی نظیر پرونده بابک زنجانی یا سازمان تأمین اجتماعی داشتند که البته به جایی نرسید.


حالا اما وقتی سخنگوی کمیسیون اصل 90 از ورود دوباره این مجموعه به پرونده‌هایی از این دست و از جمله پرونده شخص محمود احمدی‌نژاد که مدت‌هاست در اختیار قوه قضائیه قرار دارد، خبر می‌دهد، این سؤال مطرح می‌شود که آنها چگونه می‌خواهند این کار را بکنند؟ آیا قرار است این پرونده‌ها دوباره در کمیسیون اصل 90 گشوده شوند؟ بهرام پارسایی در پاسخ به این سؤالات در گفت‌و‌گو با «ایران» به موردی اشاره می‌کند که تا پیش از این حرفی درباره آن زده نمی‌شد؛ «وقتی پرونده‌ای از سوی کمیسیون اصل 90 برای بررسی قضایی به قوه قضائیه ارجاع می‌شود، این قوه باید طی یک مدت زمان مشخص گزارشی از روند رسیدگی به این پرونده و اینکه در چه مرحله‌ای قرار دارد به مجلس ارائه کند که در موارد متعددی این اتفاق نیفتاده است.»

پارسایی البته توضیح می‌دهد مدت زمان مورد اشاره او حدود یک تا دو ماه است، با این حال از ارجاع برخی از پرونده‌ها به دستگاه قضایی زمانی بیش از یک یا دو سال گذشته و مجلس هنوز گزارشی از این پرونده‌ها دریافت نکرده است. بر این اساس و به گفته سخنگوی اصل 90 مجلس، این کمیسیون نه بر اساس قانون می‌تواند به مراحل رسیدگی این پرونده‌ها ورود کند و نه قصد دارد تا این پرونده‌ها را یک بار دیگر مورد بررسی قرار دهد. چرا که عملاً بررسی آنها به پایان رسیده است. پارسایی تأکید می‌کند: «برنامه ما این است که گزارش مراحل رسیدگی را از قوه قضائیه درخواست کنیم و بر اساس این گزارش‌ها، هم نمایندگان اطلاعات بیشتری از جزئیات رسیدگی به پرونده‌ها به دست بیاورند و هم تا جایی که ممکن است افکار عمومی را در جریان مسائل مربوط به این پرونده‌ها قرار دهیم.»


 وی این توضیح را می‌دهد که احتمالاً نخستین درخواست رسمی کمیسیون اصل 90 مجلس برای دریافت گزارش رسیدگی به این پرونده‌ها از قوه قضائیه بعد از آغاز به کار مجدد صحن علنی آماده و ارسال خواهد شد. این البته تمام ماجرا نیست. پارسایی می‌گوید که «به دلیل اینکه کار تشکیل کمیسیون اصل 90 و تعیین کمیته‌های آن اخیراً به پایان رسیده، ما هنوز آمار دقیقی از تعداد پرونده‌هایی که با این مشکل مواجه هستند نداریم، اما به طور قطع به هر پرونده‌ای با این مشکل برخورد کنیم، رسیدگی مجدد به آن و درخواست از قوه قضائیه برای ارسال گزارش آن به کمیسیون را پیگیری خواهیم کرد.»

نماینده شیراز در مجلس همچنین می‌گوید که «هم‌اکنون حدود هزار و 500 پرونده از مجلس نهم در این کمیسیون باقی مانده»، اما مهم اینجاست که تأکید می‌کند: «چیزی حدود 350 پرونده از این تعداد پرونده‌های مهمی هستند که مربوط به موضوعات کلان یا اشخاص پرنفوذ و مسئولان عالی رتبه و بلندپایه می‌شوند. این پرونده‌ها هنوز رسیدگی نشده‌اند و ما سعی می‌کنیم آنها را در دستور کار اصلی خود قرار دهیم.» با این توصیف به نظر می‌رسد باید در ماه‌های آینده خبرهای جدیدی از پرونده‌های محمود احمدی‌نژاد از راه برسد؛ پرونده‌هایی که مدت‌ها بود از یاد رفته بودند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top