ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی
ادامه...

تاریخ انتشار: 8مرداد1395|02:30

| کد خبر: 182340
یاداشت یک سپرده گزار به وکیل ملت

سکوت مسئولین به قیمت قربانی شدن مردم و کم رنگ شدن اعتماد سپرده گذارن موسسه ثامن الحجج

وکیل ملت: در پی اعلامیه بانک مرکزی در خصوص غیر مجاز بودن موسسه میزان واقدام آن بانک جهت ساماندهی و دستور به همکاری بانک صادرات با سپرده گذاران میزان بعنوان بانک عامل وعلیرغم شکست قطعی پروژه فوق در تسویه حساب سپرده گذاران ، کشور شاهد نابسامانی دیگری در ساماندهی موسسات مالی و اعتباری شد .

بیش از هشت ماه ازشروع  بحران خانمان سوز موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج (ع) میگذرد .

 تقریبا به اتفاق همه مسئولین عالی رتبه نظام و مردم و رسانه ها و خبرگزاریها از روند مجوزها و نامه های بانک مرکزی به موسسه  در قالب تقدیر نامه ، مجوز همکاری بانک های دولتی و خصوصی با موسسه در خصوص افتتاح حساب جاری و ....، دستور تشکیل پرونده اخذ مجوز با توجه به میزان سپرده های واریزی موسسه  به حساب بانک مرکزی ، مجوز بانک مرکزی به  صدا سیما جهت  انجام تبلیغات موسسه  از  رسانه و اسپانسری  برنامه های محبوب سیما وعدم انتشارغیر مجازی موسسه در طول 14 سال فعالیت موسسه حمایت کردند.

برای مثال طی  6 نامه رسمی از طرف بانک مرکزی در قالب : 1 - تقدیر معاون اول رییس جمهوری دکتر رحیمی 2- تقدیر و قدردانی رییس کل بانک مرکزی آقای دکتر بهمنی (نماینده فعلی مردم که  کلا نامه  و شخص مربوطه را کتمان  می کنند ، که ورود بازرسی کل کشور را جهت بررسی می طلبد) 3 - مجوز و تقدیر قائم مقام بانک مرکزی آقای درویشی بابت ساماندهی بیش از بیست تعاونی کوچک  4 - نامه بانک مرکزی به مدیریت بازرگانی سازمان صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران 5 - صدور مجوز همکاری بانکهای دولتی با موسسه یاد شده با امضا آقای درویشی 6 - مجوز تکمیل پرونده به آقای خالقی مدیر مجوزات موسسات مالی     با توجه به واریزی 750 میلیارد ریالی موسسه به حساب بانک مرکزی و ... از جمله حمایت های مسولین و رسانه ملی از این موسسه بوده است.

ولی متاسفانه بی تدبیری بانک مرکزی و کارگروه مربوطه در ساماندهی  موسسات غیر مجاز آن چنان ضربه ای هولناکی به نظام مالی و پولی  کشور زده که باعث از بین رفتن اعتماد مردم به بانک ها و موسسات شده  و تقریبا در جای جای ایران کم وبیش شاهد بروز اعتراضات مردمی  در این خصوص هستیم  که بیشترین بهره برداری  را شبکه های معاند داشته و با متهم کردن مسئولین نظام به بی کفایتی و عدم داشتن تخصص  باعث دلسرد شدن مردم به مسئولین می گردند.

متاسفانه در این کارزار عده ای معدود از مسئولین ناخود آگاه شریک این جریان شدند. روی سخن با  دولتمردانی هست  که به نام تدبیر و امید وارد عرصه  مدیریت  کشور گردیدند  ولی متاسفانه  با بی تدبیری وبعضا  تعصبات جناحی آنچنان تخم نفاق و کینه و  نامیدی را دل های پاک صدها هزار سپرده گذار کاشته اند که تنها ثمره آن بروز  تنش های روحی و روانی در جامعه   ،  بهم خوردن چهارچوب   زندگی مردم و کارمندان موسسه  و ترسناک ترین پرده این تراژدی روی گردانی مردم از اعتماد به  مسولین نظام و باورهای  دینی و اعتقادی خویش بوده و خواهد بود  مگر اینکه تدبیری برای رفع این معضل اندیشیده شود.

 

و من الله ...........التوفیق

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 9

پاسدار
|
8مرداد ماه 1395
0
5
شدت وعدت نا امیدی وبی اعتمادی مردم در سپرده گزاری مسئولین را از خواب غفلت بیدار نکرده است .5میلیون نفر سپرده گزار وخانواده هایشان را دلسرد کردن کاری است که دشمنان انقلاب انجام ندادند .
محمد
|
8مرداد ماه 1395
0
6
پول مردم رو بدین
هموطن ايراني
|
8مرداد ماه 1395
0
6
من يك زن هستم و اين تنها پس انداز من بود كه خرج خودم و پسرم و مدرسه پسرم و ....و هزار خرج ديگه رو از اين سپرده ميدادم و حالا نميدونم با اين بچه و زندگي چيكار كنم ....ممنونم از تمام كساني كه تو زمين زدن اين موسسه و نظاره كردن مردم بي پناه نقش داشتن اجرتون با خدا و اميدوارم بتونين جواب حال و روز ما رو بديد ....هم گروني و تورم و بيكاري هم بي پولي....
تحليلگر آزاد
|
8مرداد ماه 1395
0
5
واقعا حرف دل مارا زديد.
حس ميكنم براي مسئولين مهم نيست كل زندگيم نابود شد
مجتبي
|
8مرداد ماه 1395
0
5
با توجه به اینکه موسسه ثامن الحجج نیروگاه برق آبی کیش، کارخانه شیشهسازی کرمانشاه، پروژه آبشار اصفهان، 
برجهای تجاری و هتلهای عدیدهای در همه شهرها دارد به راحتی ميتوانستند مدیریت کنند تا موسســه با پتانسیل بالايي که داشــت بــه کارش ادامه دهــد؛ اما بانک مرکزی با صدور اطلاعیه شماره 9 خود که در حالهای از ابهام است و به صورت شــفاف مسائل را مشخص نکرده است، بانک پارســیان را به عنوان بانک عامل مشخص کردند که بانک پارسیان بیاید سپردههای ما را به صورت خرد پرداخت کند. البته قبل از پرداخت باید یــک تعهدنامهای مبنی بر اینکه هیچ ادعا و حق اعتراضی نســبت به مال خود نداریــم، امضا کنیم. پس از امضا 35 میلیون به شما میدهند و الباقی آن میماند تا زمانی که ســرمایه امالک مؤسسه را حراج بگذارند وبفروشــند. اگر کفاف داد، الباقی ســپرده بازگردانده میشــود و اگر نه که هیچ.
بنده به عنوان یک فردی که در خانواده شهید حضور دارم، بیش از آنکه دوســت دارم به مالم برسم، درخواست برخورد بــا عواملی را دارم کــه باعث فتنهانگیــزی و خراب شدن وجهه نظام میشــوند. ببینید مردم خودشان میدانند که تجمعــات در خیابان عواقبی مانند زیر پا گذاشتن اصول و آرمانهایشان را به همراه دارد. اینً در رسانههای بیگانه رصد میشود و ازتجمعات بعضاآن سوءاستفاده میشــود که باب میل مردم نیست. 
منتهی مردمی که دستشــان از همه جا کوتاه شــده  دیگر چــارهای ندارند و تجمعات را آخرین امید خود 
میبینند تا بلکه صدایشــان به گوش حتی یک نفر 
دلســوز برســد.
 قریب به یک میلیون و پانصد هزارخانوار بر اســاس اعلام بانک مرکزی در موسســه ثامن الحجج ســپرده گزاری کرده اند. 
صدو پنجاه هزار نفر از این افراد به عنوان سپرده گزار 
کلان هنوز بلاتکلیفند.
 برای خیلی از این افراد با انگ شرکت در تجمعات 
سیاسی، پرونده سیاسی تشــکیل داده اند و آنها را از 
احقاق حق خودشان منصرف کرده اند و موجب ریزش 
نفرات شده اند. ما فریاد خودرا به بیت رهبری وریاست 
جمهوری هم رســاندهایم.
 قریب به 36 گردهمایی و تجمع کامال مسالمت آمیز برگزار کردیم ولی متأسفانه هیچ فایدهای تا به امروز نداشته.
حتی اگر میخواستند ســاماندهی کنند عنوان مجموعه را عوض میکردند و پس از گذشت یک سال یا دو ســال این کار را میکردند. آنکسانی که باعث نابودی این موسسه شدند، حرمت نام ثامنالحجج را نگه نداشتند و امانتدار خوبی نبودند.
 آن کسی هم که طرح ساماندهی را به پا کرد آن هم  حرمت این نام را نگه نداشــت و ما باورمان بر این است  که خداوند به واسطه این بیحرمتیها، همه خطاکاران 
را به ســزای اعمالشان خواهد رســاند. حال خواسته 
سپردهگذاران ستم دیده موسسه ثامنالحجج آن است 
کــه مقام معظم رهبری ورود کنند و نگذارند که مردم 
انقالبی جمهوری اسالمی ایران از نظام زده شوند.
مسئله خیلی فراتر از مسائل مالی است. این هزینه، 
در برابر هزینــهای که نظام برای حفظ پرچم میکند 
بسیار ناچیز است.
گپ خودمانیمان داشــت گرم میگرفت که مردمیانســالی متوجه خبرنگار بودن من شد و بیمقدمه گفت:ســؤال من این اســت، آیا مــردم نبایــد به یک موسسهای که بالغ بر 550 شعبه در سراسر کشور داردو بالای هر شعبه آن تابلویی با نشانه بانک مرکزی نصب شــده اعتماد کنند؟! پس مردم به چه اعتماد کنند؟! 
ً اصلا مگر مســئولین خوابند و نمیبینند؟! چرا بعد از 
گذشت بیش از 10 سال از فعالیت این موسسه، آن را 
منحل کردند؟! چرا در همان روزهای ابتدایی در مقابل 
آن نایستادند و مردم را آگاه نکردند؟!
بعد از گذشــت 50 ســال پیش خود گفتیم یک حاشــیه امنیتی برای خانواده ایجــاد کنیم. چه فکر میکردیم چه شــد! من به امید این کــه زیر پرچم جمهوری اســلامی ایران زندگی میکنم پولم را در بانک قراردادم اطمینان کردم که مشروع است.
آقای سیف در همه سخنرانیهای خود میگویند مردم نگران نباشند مادرصددنگهداری ســپرده، سپردهگذاران 
هستیم اما االن 9 ماه است فقط در نگرانی هستیم. از طرفی هیچ کس هیچ راهکاری نشان نمیدهد و از طرف دیگر اطلاع رســانی اشــتباهی به مقامات بالایی میرســانند.میگویند 90 مســئله حل شده اســت! مشخص نیست پشت قضیه چه چیزی است. تا به امروز 3200 میلیارد برای بازپرداخت ســپردههااختصاص داده شــده اســت اما این مبلغ فقط برای بازپرداخت سپردههای خرد استفاده شده، حال آنکه سپردهگذاران کالن چه گناهی کردهاند؟! خوشبختانه موسسه ثامن الحجج جزء مؤسســاتی بوده که تمام ســرمایه گذاریهایش در جهاتی بوده که آورده داشت باشد.

🇮🇷🇮🇷🇮🇷 🇮🇷🇮🇷🇮🇷
حمید
|
8مرداد ماه 1395
0
4
اول از هرچیز سلامتی رو از دست دادم افسردگی شدید. پیش بچه‌ها م شرمنده و خوار شدم. از بس از اطرافییان پول دستی گرفتم دگه هیچ کس بهم قرض نمیده. ب مرگ خودم راضی شدم. این طریق رفتار با همنوع نیست
مجتبي
|
8مرداد ماه 1395
0
4
ثامن الحجج در موسسه اي سپرده گذاري كردن كه در أقصي نقاط كشور به تعداد ٥٥٠ شعبه در بهترين مكانهاي شهر شعبه داشت و بر روي تابلوهاي اون بزرگ نوشته شده بود تحت نظارت بانك مركزي ، در تمام شعبات موسسه مأمورين نيروي انتظامي براي حفظ و حراست حضور داشتند ، موسسه اي كه در صدا و سيما تبليغات گسترده داشت كه نمونه بارز اون اسپانسر بودن اين موسسه در برنامه ماه عسل در سال ١٣٩٤ بوده و همينطور بيلبوردهاي تبليغاتي اين موسسه در بيشتر بزرگراهها و فرودگاههاي كشور به چشم ميخورد ، تيمهاي ورزشي به اسم همين موسسه در كشور فعاليت ميكردند و از تلويزيون بازيهاي تيم ثامن الحجج پخش ميشد ، بسياري از بانك هاي كشور با اين موسسه كار ميكردند و بانك مركزي به اين موسسه تقديرنامه داده بود به اسم موسسه ثامن الحجج و مجوز تبليغات اين موسسه رو صادر كرده بود و تمام اين شواهد نشون ميداد اين موسسه مجوز دارد و اينكه بانك مركزي در حال حاضر با فرافكني ميخواد اشتباهات خودش در اين ١٤ سال رو توجيه بكنه اصلا براي سپرده گذاران قابل قبول نيست ، اينكه بانك مركزي بعد از ١٤ سال مجاز بودن اين موسسه ، به يكباره اون رو غيرمجاز اعلام بكنه ، گناه نابخشودني انجام داده و بايد مسئوليت كم كاريهاي خودش رو متقبِّل بشه و مردم رو قرباني اشتباهات خودش نكنه ، اينكه بعد از ده ماه بلاتكليفي و سرگرداني مردم و قولهايي در مورد صيانت كردن از سپرده هاي مردم و اينكه سپرده گذاران خيالشون راحت باشه ، حالا منكر حرفهاي خودشون بشوند و از سرگرداني و فشارهاي اقتصادي كه به مردم وارد شده تو اين ده ماه سواستفاده بكنه و با اعلام سقف صد ميليون تومان كه اون هم تحت شرايط و با دادن مبلغ ٣٥ ميليون از سپرده شخص و گرفتن يك تعهد كه شما براي گرفتن باقي سپردت نميتوني اعتراض بكني و بايد بدون سود در بانك پارسيان بمونه و إقرار بكني كه در يك موسسه غيرمجاز سپرده گذاري كرده و حق اعتراض نداري و بعد از پر كردن اين اقرارنامه توسط سپرده گذاران در بانك پارسيان كه به عنوان بانك عامل معرفي شده ، ميتوني ٣٥ ميليون پول خودت رو بگيري، متاسفانه اجحاف در حق مردم توسط بانك مركزي و در سكوت رسانه ها بطور اشكار انجام ميشه
مرتضی
|
8مرداد ماه 1395
0
0
باسلام خدمت تمام مسئولین محترم از قوه محترم قضائیه و بانک مرکزی و مدیر عامل بانک پارسیان و مجلس محترم اما روی سخنم با اقای اژه ای معاون محترم قوه قضائیه است برادر بزرگوار شما هنوز بر حرفهایتان در غیر قانونی بودن و مقصر بودن سپرده گذاران نبودن موسسه اعتباری و و و اصرار دارید ایا این فرمایشات نمایندگان محترم مجلس را که در محکومیت مسئولین محترم نظام و برائت سپرده گذاران در مجلس اعلام کردند کردند قبول ندارید تو را بخدا به وجدانتان رجوع و قضاوت منصفانه داشته باشید رای بدهید که مرضیه خداوند تبارک و تعالی باشد یکی از راه کارها میتواند محول کردن کلیه سپرده ها به بانک عامل با سپرده ثابت یک ساله با سود نرخ بانک مرکزی که من و امثال من بازنشسته و مستاجر بتوانم زندگی خودم را مدیریت کنم سود 6 ماه را کم کردید حالا هم سودی نمیدهید خودتان را فرض جای یکی از سپرده گذاران قرار دهید شما نسبت به سیستم اقتصادی این نظام چه احساسی
سپرده گذار
|
9مرداد ماه 1395
0
0
مرگ بر مقصرین!

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top