حکم نوآورانه قاضی برای یک متهم

فروغ طباطبایی

وکیل ملت: قضات دادگاه کیفری یک استان تهران در حکمی نوآورانه پسر معتادی که مادرش را کشته و رضایت خواهر و برادرش را جلب کرده بود به پرداخت دیه، 10‌سال زندان و 100‌بار نوشتن از روی دو آیه قرآن مجید و سه حدیث از پیامبر(ص) و امام جعفر صادق(ع) درباره احترام به والدین محکوم کردند.

تاریخ انتشار: 10مرداد1395|06:43

حکم نوآورانه قاضی برای یک متهم
| کد خبر: 182766

قضات دادگاه همچنین این پسر را موظف کردند تا نتیجه و تلقی خود از این آیات و احادیث را در گزارشی سه صفحه‌ای به دادگاه ارائه دهد.
رضا 29 ساله شامگاه بیست‌و‌سوم اسفند 93، مادر‌70 ساله‌اش به نام شیرین را در خانه‌شان در خیابان جامی تهران به قتل رساند و جنازه‌اش را در کمد دیواری، زیر رخت‌خواب‌ها پنهان کرد. این پسر در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست محمد باقر قربان زاده و با حضور دو قاضی مستشار پای میز محاکمه ایستاد و توانست رضایت خواهر و برادرش را جلب کند. او در تشریح جزئیات ماجرا گفت: «چند سال بود که به مواد مخدر معتاد شده بودم. سر همین موضوع مدام با مادرم درگیر بودم. آخرین بار وقتی برای خرید مواد از مادرم پول خواستم با هم درگیر شدیم و او را هل دادم که سرش به زمین برخورد کرد و بیهوش شد. من از ترسم پیکر نیمه جان او را در کمد دیواری گذاشتم و چند پتو روی او انداختم و از خانه فرار کردم.»


هیات قضایی با توجه به اعلام گذشت اولیای دم، رضا را به پرداخت دیه و 10 سال زندان و همچنین حکمی نوآورانه محکوم کردند. قضات شعبه دهم دادگاه حکم دادند تا رضا 100 مرتبه از آیات 23 و 24 سوره اسرا و همچنین 100 مرتبه از روی سه حدیث درباره والدین بنویسد.


یکی از این حدیث‌ها از پیامبر(ص) بود که می‌فرماید: «نسبت به پدر و مادر خود نیکوکار باش تا پاداش تو بهشت باشد ولی اگر عاق آنها شوید جهنمی خواهید بود.» حدیث دیگر از پیامبر اسلام(ص)  در همین رابطه این است: «کیفر سه‌گناه به قیامت نمی‌ماند و گناهکار در همین دنیا مجازات می‌شود. عاق پدر و مادر، ظلم و تجاوز به مردم و ناسپاسی در برابر احسان و نیکی.» و حدیثی از امام جعفر صادق(ع) که می‌فرماید: «چشم‌هایت را جز از روی دلسوزی و مهربانی به پدر و مادر خیره نکن و صدایت را بلندتر از صدای آنها نکن و دست‌هایت را بالای دست‌های آنها مبر و جلوتر از آنان راه مرو.»
این پسر باید برداشت و تلقی‌اش از این آیات و احادیث و تاثیر آنها بر تغییر نگرش خود نسبت به پدر و مادر و احترام به آنها و ندامت واقعی از عملی را که مرتکب شده در گزارشی سه صفحه‌ای به دادگاه ارائه دهد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top