ورود سازمان بازرسی کشور به پرونده هدایت تحصیلی دانش‌آموزان

وکیل ملت: به دنبال اعتراض گسترده دانش‌آموزان به موضوع بحث هدایت تحصیلی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور معاون خود را مأمور پیگیری فوری این موضوع کرد؛ خبری که دیروز روی خروجی سایت سازمان بازرسی کل کشور قرار گرفت . ناصر سراج در حکمی به معاون نظارت و بازرسی امور فرهنگی و اجتماعی سازمان مأموریت داد تا به قید فوریت موضوع هدایت تحصیلی در آموزش و پرورش را بررسی کرده و نتیجه را گزارش دهد.

تاریخ انتشار: 11مرداد1395|15:31

ورود سازمان بازرسی کشور به پرونده هدایت تحصیلی دانش‌آموزان
| کد خبر: 183086

از سوی دیگر  «میرحمایت میرزاده» عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی  در گفت‌وگو با مهر تأکید کرد موضوع هدایت تحصیلی یک  بحث کاملاً تخصصی است که از سوی وزارت آموزش و پرورش انجام می‌گیرد؛ در این میان ممکن است برخی از اولیا احساس کنند که حق دانش‌آموزانشان ضایع شده است و در این باره هم بخواهند شکایت خود را به بازرسی کل کشور ببرند . طبیعی است آنان موضوع هدایت تحصیلی را پیگیری کنند. میرحمایت میرزاده افزود: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با مسئولان وزارت آموزش و پرورش جلسه‌ای داشت تا مشکلات دانش‌آموزان معترض به فرآیند هدایت تحصیلی حل شود .


 چند هفته‌ای می‌شود که برخی از خانواده‌های دانش‌آموزان پایه نهم نسبت به موضوع «هدایت تحصیلی» که امسال وزارت آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان این پایه اجرایی کرده است اعتراض‌های بسیار جدی  وارد کرده‌اند. مدارس امسال نرم‌افزارهایی را تهیه کرده‌اند که به اجبار دانش‌آموزان را حتی با داشتن معدل بالا به رشته کار و دانش یا هنرستان‌ها معرفی می‌کنند. این معرفی براساس نتایج ارزشیابی‌های تحصیلی و استعدادیابی مشاوران مدرسه صورت می‌گیرد. این در حالی است که برخی از این  دانش‌آموزان  به هنرستان و کار و دانش علاقه‌ای ندارند .

اعتراض به این روش هدایت تحصیلی آنقدر گسترده بود که هفته گذشته وزیر آموزش و پرورش با معاونان خود جلسه اضطراری گذاشت و از نزدیک در جریان مشکلات خانواده‌ها و دانش‌آموزان قرار گرفت؛ موضوعی که معاون فرهنگی و پرورشی وزیر آموزش و پرورش در گفت‌گو با «ایران» در میان گذاشت و گفت:  «علی‌اصغر فانی در نشست اضطراری با معاونان خود دستور داد تا ادارات آموزش و پرورش به طور جدی به وضعیت خانواد‌ه‌های معترض رسیدگی کنند و هیچ اجباری برای هدایت تحصیلی دانش‌آموزان نباشد. حتی اگر مدرسه‌ای نیاز به کلاس اضافی برای رشته‌ای خاص داشته باشد آن کلاس هر چه سریع‌تر در اختیار معلم قرار گیرد.»


با این حال آن طور که «مسعود شکوهی»، مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش گفته است آیین‌نامه هدایت تحصیلی مصوب شورای عالی آموزش و پرورش است که در اردیبهشت ماه امسال تصویب وبه ادارات آموزش و پرورش ابلاغ شد و مسئولان وزارت آموزش و پرورش خلاف قانون کاری انجام نمی‌دهند .


او تأکید می کند: مدیران آموزش و پرورش در بحث هدایت تحصیلی هیچ اجباری ندارند. ما بعد از جلسه‌ای که با وزیر داشتیم به مدیران خود اعلام کردیم  دانش‌آموزان را درباره هدایت تحصیلی آگاه کنید اما هیچ اجباری برای آنها نداشته باشید و تنها مشکل ما ورود دانش‌آموزان به رشته علوم تجربی است.  تعداد معلمان و همچنین کلاس‌های ما در هر منطقه در این رشته مشخص است و ما هم تنها سختگیری که شاید انجام دهیم مربوط به همین رشته است. حتی اگر لازم باشد کلاس‌ها را برای این رشته در مدارس اضافه می‌کنیم اما برای دانش‌آموزانی که استعداد داشته باشند .


شکوهی درباره فرآیند هدایت تحصیلی گفت : مشاوران ما طی یک سال چندین ارزشیابی را از دانش‌آموزان گرفته‌اند، براساس این ارزشیابی ۳۵درصد امتیازات به سوابق تحصیلی دانش‌آموز تعلق می‌گیرد که شامل نمرات سه سال متوسطه اول می‌شود و ۶۵ درصد دیگر به بررسی‌های مشاوره‌ای اختصاص دارد که شامل شش بخش است: نظر خود دانش‌آموز10 درصد، نظر اولیای او 5 درصد، نظر دبیران 10 درصد و نظر مشاور 10 درصد به علاوه نمرات آزمون‌ سنجش استعداد 15درصد و آزمون‌ رغبت دانش‌آموز 15درصد.


وی با تأکید بر اینکه بیش از 80درصد دانش‌آموزان براساس هدایت تحصیلی در مدارس ثبت‌نام کرده‌اند، اظهار کرد:  در برگه هدایت تحصیلی ۱۲ رشته‌ براساس اولویت‌بندی مشخص می‌شود؛ این اولویت‌بندی نشان می‌دهد دانش‌آموز در کدام رشته بالاترین امتیاز و در کدام رشته پایین‌ترین امتیاز را می‌گیرد. این ۱۲رشته در سه شاخه: نظری (ریاضی‌فیزیک، علوم‌تجربی، ادبیات‌وعلوم‌انسانی، علوم‌ومعارف‌اسلامی)، فنی‌وحرفه‌ای (صنعت، خدمات، کشاورزی وهنر) و کار و دانش ‌(صنعت، خدمات، کشاورزی و هنر) تقسیم‌بندی می‌شوند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top