تاریخ انتشار: 11مرداد1395|16:25

| کد خبر: 183101

نقش ٣ کشور در افشای اطلاعات هسته‌ای ایران

وکیل ملت: سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که آقای عراقچی در جریان مذاکرات هسته‌ای کشورمان و ١+٥ در چارچوب کمیسیون برجام درباره درز اطلاعات برنامه هسته‌ای ایران به کشورهایی که اقدام به این کار کرده‌اند، تذکر می‌دهد.

بهروز کمالوندی شنبه‌شب در بخش خبری ساعت ۲۱ شبکه دوم سیما، درباره تذکر ایران به برخی کشورهای عضو گروه ١+٥ که اقدام به درز اطلاعات برنامه بلندمدت هسته‌ای ایران کرده‌اند، عنوان کرد: «این تذکر و اعتراض حتما انجام می‌شود و آقای عراقچی در جریان مذاکراتی که با گروه ١+٥ دارد، این مسئله را مطرح می‌کند چراکه این اطلاعات اگر به‌طور خام در اختیار قرار گیرد، می‌تواند مشکل‌ساز شود».او افزود: «آژانس انرژی اتمی گفته است که درز اطلاعات از جانب او نبوده است.

ما به افشای بخش‌هایی از سند آژانس اعتراض کردیم و خود آژانس هم نگران است. باید برای این موضوع که اطلاعات درز کرده، راه‌حلی پیدا کنیم و تذکر هم دادیم».سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: «می‌توانیم در مدت یک‌سال‌ونیم به صد‌هزار سو برسیم و طرف مقابل در این زمینه مدعی است که همین ظرفیتی که ایران دارد، با بمب اتم یک‌سال فاصله دارد و ظرفیت قبلی ایران با بمب دو ماه فاصله داشته است»

.کمالوندی با اشاره به اینکه در خبری که آسوشیتدپرس درباره طول برنامه غنی‌سازی ایران داده و البته در سند محرمانه‌ای که آنها ادعا دارند به کنگره نیز تحویل داده شده است، نکاتی وجود دارد، گفت: «تلقی ما این است که سه کشور در افشای این اطلاعات نقش دارند و ما نیز به این موضوع اعتراض کردیم که البته اگر همه این اسناد هم افشا شود، ترسی نداریم، اما نباید این‌قدر سریع در اختیار رسانه‌های بین‌المللی قرار بگیرد».

او درباره جواب قاطع آژانس مبنی‌بر اعتراض ایران به درز اطلاعات گفت: «آژانس بیانیه‌ای صادر و اعلام کرده که موافق اتهام‌زنی ایران به این نهاد نیست».سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره اینکه چگونه می‌توان در آینده به آژانس اعتماد کرد، عنوان کرد: «سند همکاری ایران و آژانس که درباره نحوه کارکرد برنامه اتمی ماست، فوق‌العاده محرمانه بوده و این اسناد در اختیار شورای‌عالی امنیت ملی است و مراجع ذی‌ربط هم از آن اطلاع دارند و اگر شورای امنیت صلاح بداند، آن را در اختیار نمایندگان مجلس نیز قرار می‌دهد. اینکه بخشی از اطلاعات همکاری ایران و آژانس بیرون آمده، ما به آن اعتراض کردیم و باید در این زمینه راه‌حلی پیدا کنیم. درز اطلاعات تنها در ارتباط با ایران نیست و درباره سایر کشورها هم وجود دارد و اگر این اطلاعات بخواهد به بیرون درز کند، آنها هم ناراحت خواهند شد. اگر همه سند همکاری ایران و آژانس هم بیرون بیاید، نمی‌تواند به امنیت و فعالیت‌های هسته‌ای ما ضربه بزند و به اندازه‌ای که لازم بوده تذکرات لازم داده شده است».او با بیان اینکه رسانه‌هایی با اهداف سیاسی به‌دنبال انجام اقداماتی هستند، گفت: «مشخصا دولت آمریکا با توجه به شرایط انتخاباتی‌ای که دارد، این اقدامات را انجام می‌دهد. البته آژانس هم برای حفظ اطلاعات محرمانه خود در قراردادها، منشورها و پروتکل‌ها سازوکار خاص خود را دارد، اما این نهاد همچون شورای امنیت تحت‌تأثیر قدرت‌های سیاسی است».
گاهی آژانس انرژی اتمی تحت‌تأثیر قدرت‌های بزرگ است
کمالوندی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی در راستای تغییر نظام ناعادلانه بین‌المللی حرکت می‌کند و در این راستا وارد حوزه غنی‌سازی شده و باید راهی طولانی را طی کند، عنوان کرد: «البته اگر آژانس در ۶۰ سال گذشته نبود، بسیاری از کشورها به سلاح هسته‌ای دست پیدا می‌کردند.

متأسفانه به دلایل سیاسی، گاهی اوقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت‌تأثیر قدرت‌های بزرگ است».سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه «از سوی ما نقض برجام رخ نداده، اما طرف مقابل با برخوردهای سیاسی در قبال شرکت‌های بزرگ، نقض برجام کرده‌اند»، عنوان کرد: «آنها می‌توانستند به‌جای اینکه به شرکت‌های بزرگ بگویند، جز مسئله هسته‌ای، تحریم‌های حقوق‌بشری و تروریسم نیز وجود دارد، اعلام کنند که تحریم‌های هسته‌ای از بین رفته است و آنها در ظاهر تحریم‌ها را برداشته‌اند، اما پشت پرده به شرکت‌های تجاری توصیه‌هایی می‌کنند.

این موضوع خوشبختانه بررسی شده و اروپایی‌ها نیز به این موضوع واقف هستند». او افزود: «در سال ۶۸ نیز زمانی که برخی تحریم‌ها نبود و ما به‌دنبال عقد قرارداد با یک شرکت اسپانیایی بودیم، یک شرکت آلمانی به طرف اسپانیایی گفت که ملاحظات سیاسی را رعایت کند. فرض کنید اگر بخواهیم دوباره شروع کنیم، طوری باید عمل کنیم که طرف مقابل اگر تعجب نکند، پشیمان می‌شود».کمالوندی درباره برجام و اینکه بان کی ‌مون گفته است: «از نتیجه برجام نه آمریکا راضی است و نه آژانس و این موضوع توسط بی‌بی‌سی مطرح شده»، گفت: «توصیه ما این است که رسانه‌های ما به بی‌بی‌سی اعتماد نکنند.

رسانه‌های غربی تلاش می‌کنند بین ایران و روسیه و ایران و آژانس شکاف ایجاد کنند. رسانه‌های خارجی بخش عمده کارشان برای اهداف سیاسی است و باید مراقب باشیم این نوع گزارش‌ها مستند باشند».او در پاسخ به این سؤال که آیا ما نقض برجام کرده‌ایم یا خیر، افزود: «وظیفه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رصد و پایش موضوع است و تاکنون دو گزارش ارائه داده و گزارش سوم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک ماه دیگر منتشر می‌شود».

کمالوندی درباره نگرانی رئیس سازمان انرژی اتمی، گفت: «آقای صالحی هنگامی که دید مرکل و بان کی‌مون به یک موضوع اشاره می‌کنند، نگران شد که نکند توطئه‌ای در کار باشد».
وارد بازار بین‌المللی فروش آب سنگین شده‌ایم


سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک، گفت: «طبق برجام بازطراحی باید با مشارکت کشورهای مختلف و با مدیریت ایران انجام می‌شد و از سال سوم عملیات اجرائی آغاز بازطراحی رآکتور آب سنگین انجام خواهد شد و تاکنون طراحی مفهومی تمام شده و وارد مرحله جزئیات طرح شده‌ایم.

کارخانه آب سنگین همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و رآکتور آب سنگین که موضوعی جدا از کارخانه تولید این محصول است، با هدف کاهش تولید پلوتونیوم ساخته خواهد شد و هدف اصلی آن تولید ایزوتوپ برای دارو و مصارف صنعتی است».کمالوندی درباره خرید آب سنگین نیز افزود: «آمریکایی‌ها آب سنگین را خریدند و این موضوع این نکته را مطرح می‌کند که ما وارد بازار بین‌المللی فروش آب سنگین شده‌ایم و علاوه بر این آب سنگین فروخته‌شده به آمریکا ٩٩,٨ درصد خلوص دارد که در طراحی جدید، خلوص آب سنگین به ٩٩.٩٥ درصد می‌رسد».

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره کانال خرید برجام گفت: «ما تاکنون از این کانال استفاده نکرده‌ایم؛ چراکه نیازی نداشته‌ایم و البته یکی دو مورد سفارش داشتیم تا ببینیم طرف مقابل چه عملکردی خواهد داشت».کمالوندی با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب درباره اهمیت دیپلماسی، عنوان کرد: «موضوع پی‌ام‌دی و قطع‌نامه ۲۲۳۱ نیز با یک تصمیم سیاسی حل‌وفصل شد. در نظام بین‌المللی و نهادهای تصمیم‌گیر زور، پول و قدرت نظامی مؤثر است و کشورهایی که به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نهادهای این‌چنینی کمک می‌کنند، از قدرت نفوذ بیشتری برخوردارند؛ کمااینکه اخیرا شاهد بودیم عربستان بان کی‌مون را تهدید کرد که دیگر به سازمان ملل کمک نخواهد کرد و متأسفانه این تهدید سعودی‌ها مؤثر واقع شد»

او در پایان گفت: «بحث حقوق‌ بشر و تروریسم تعریف متفاوتی دارد و باید تلاش کنیم تا این موضوع روشن‌تر شود؛ چراکه طرف مقابل گروه‌های تروریستی را سازمان‌های آزادی‌بخش می‌داند و گروه‌هایی را که برای کشورشان مبارزه می‌کنند تروریستی می‌داند و این یک برداشت اشتباه است».

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top