تاریخ انتشار: 11مرداد1395|17:06

| کد خبر: 183116

تاثیر‌کاهش نرخ سود بانکی بربازار مسکن : اجاره بیشتر

وکیل ملت: تا قبل از کاهش نرخ سود بانکی، بازار اجاره مسکن بدون هر گونه تلاطمی پیش می‌رفت اما بعد از کاهش این نرخ که موافقان و مخالفان زیادی هم داشت؛ بازار اجاره‌بهای مسکن دستخوش تغییر و تحولات زیادی شد، به‌طوری‌که حالا کمتر کسی رغبت می‌کند رهن بیشتری دریافت کند.

بیشتر مالکان تمایل دارند به جای ودیعه مسکن، اجاره‌بهای مسکن را بالا ببرند؛ چراکه از نگاه آنها، امروز دیگر نگهداری پول در بانک برایشان صرفه اقتصادی ندارد.
برخی از کارشناسان بخش مسکن  با اینکه معتقدند با کاهش نرخ سود بانکی مالکان مایل به دریافت اجاره به جای ودیعه و رهن هستند، اما براین باورند که کاهش نرخ سود بانکی زمینه‌ساز افزایش تولید در بازار مسکن می‌شود و مسکن را از رکود خارج می‌کند، درحالی که برخی براین باورند که کاهش این نرخ، اجاره‌‌بها را افزایش می‌دهد وبرای رونق بازار مسکن باید مولفه‌های دیگری را هم درنظر گرفت.

 موثر در اجار‌ه‌بها
کاهش نرخ سود بانکی در بازار اجاره تاثیر‌گذار بوده است؛ به‌طوری‌که مالکان مایل به دریافت اجاره به جای ودیعه و رهن هستند. مصطفی‌قلی خسروی، رئیس تخصصی املاک با این توضیحات به «فرهیختگان» می‌گوید که هر چند این اتفاق در بازار اجاره مسکن طبیعی است، اما نرخ سود بانکی باید کاهش یابد چراکه در هیچ کشوری پول در بانک‌ گذاشته نمی‌شود زیرا پول در بانک شکوفایی اقتصادی و نوآوری را کاهش می‌دهد درحالی که پول باید در گردش باشد تا بتواند حرکت اقتصادی و تراکنش را بالا ببرد. پول در بانک معنا ندارد.


خسروی این را هم اضافه می‌کند که با کاهش نرخ سود بانکی صرف، بازار مسکن رونق نمی‌گیرد چراکه برای تحقق این هدف باید مولفه‌های دیگری چون وام مد نظر قرار گیرد؛ به‌عنوان مثال باید وام با برنامه‌ریزی صحیح ارائه شود.


هادی حق‌شناس، کارشناس بانکی  با نظر خسروی موافق است و به «فرهیختگان» می‌گوید که کاهش نرخ سود بانکی بر بخش اجاره و نه خرید وفروش تاثیرگذار بوده است. آنطور که او می‌گوید تا قبل از کاهش نرخ سود بانکی مالکان تمایل داشتند پول رهن بیشتری دریافت کنند اما با کاهش نرخ سود بانکی تمایل مالکان به دریافت اجاره بیشتر است.


ایرج رهبر عضو هیات‌رئیسه کانون سراسری انبوه سازان  معتقد است که چون بخشی از مبلغ اجاره‌بها به صورت ودیعه و بخشی به صورت اجاره است با کاهش نرخ سود بانکی امکان دارد آنها که به دنبال سود بیشتر هستند ودیعه را تبدیل به اجاره نقدی کنند و مساله منجر به افزایش اجاره‌بهای مسکن خواهد شد؛ درحالی که در گذشته که نرخ سود بانکی کم نشده بود، مالکان گرایش بیشتری به ودیعه مسکن داشتند درحالی که با کاهش نرخ سود این انگیزه کاهش می‌یابد.

 افزایش اجاره به میزان تورم
برخی دیدگاه‌ها براین باور است که کاهش نرخ سود موجب افزایش اجاره‌بهای مسکن می‌شود و برخی دیگر معتقدند که افزایش اجاره‌بها به میزان تورم خواهد بود.


حق‌شناس دراین‌باره می‌گوید که کاهش نرخ سود بانکی، قیمت اجاره را افزایش نمی‌دهد چراکه این اتفاق تنها اجاره مسکن را که مجموعه‌ای از رهن کامل و اجاره بها است براساس نرخ تورم افزایش می‌دهد. بنابراین کاهش نرخ سود بانکی روی کاهش رهن و تبدیل آن به اجاره اثرگذار خواهد بود اما روی افزایش نرخ اجاره اثری نخواهد داشت.


اما ایرج رهبرعضو هیات‌رئیسه کانون سراسری انبوه سازان معتقد است که معمولا معاملات مسکن با اجاره‌بها نسبت عکس دارد؛ وقتی خرید وفروش متوقف می‌شود مالکان به سمت اجاره‌بهای مسکن هدایت می‌شوند و درچنین شرایطی تقاضا برای اجاره مسکن افزایش می‌یابد و درنتیجه قیمت اجاره بالا می‌رود.

 بی‌تاثیر در قیمت مسکن
هرچند کاهش نرخ سود بانکی تاثیر بسزایی بر بازار اجاره‌بهای مسکن گذاشته است اما بنا به گفته‌های کارشناسان، تاثیری بر قیمت خرید و فروش مسکن نداشته است.
حق شناس دراین باره می‌گوید که کاهش نرخ سود بانکی مطمئنا اثری روی خرید وفروش مسکن ندارد؛ چراکه رکود در بازار مسکن به دلیل افزایش و کاهش نرخ سود بانکی نبوده است که کاهش و افزایش آن برخرید وفروش مسکن تاثیرگذار باشد.

موضوع دیگر اینکه کاهش نرخ سود بانکی به اندازه دو تا سه واحد درصد بوده است بنابراین کاهش آن نمی‌تواند اثری در بازار مسکن داشته باشد.
خسروی  معتقد است که کاهش نرخ سود بانکی بی‌اثر در قیمت خرید وفروش مسکن است.


با این توضیحات، هر چند کاهش نرخ سود بانکی موجب شده است تا مالکان تمایل بیشتری به دریافت اجاره به جای رهن داشته باشند اما این اتفاق بنا به گفته‌های حسام عقبایی، رئیس اتحادیه املاک می‌تواند ‌انگیزه ورود سرمایه‌گذاری در بخش مسکن را بالا ببرد.
بنابراین از نگاه رئیس این اتحادیه هر چقدر نرخ سود بانکی کاهش یابد، مردم بیشتر سرمایه‌ها و دارایی‌های خود را به حوزه ساخت‌وساز و تولید هدایت می‌کنند و این بخش بیش از پیش رونق می‌گیرد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

کامیار
|
11مرداد ماه 1395
0
0
به نظرمیرسه در این شرایط بهترین راه اصلاح قانون تبدیل رهن به اجاره هستش.برای هر10میایون رهن به جای 300هزارتومان مثلا200هزارتومان کرایه محاسبه شود.نمیدونم کارها به همین سادگی قابل حل هستن ولی چرا اینقدر تعلل میشه نمیدونم؟

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top