تاریخ انتشار: 12مرداد1395|15:38

| کد خبر: 183419

مهمانی‌دیپلمات‌ها با 4هزارلیتر مشروب!

وکیل ملت: بار دیگر دیپلمات‌های خارجی ساکن ایران خبر ساز شدند. این بار دادستان تهران خبر داده است که مسئولان امنیتی و اطلاعاتی مانع از برگزاری مهمانی شده‌اند که بنا بوده در آن 4هزار لیتر مشروب و میزبانی از برخی دیپلمات‌های خارجی صورت پذیرد.

پیش از این در سال 1392 نیز بحث رفتارهای خارج از عرف دیپلمات‌های خارجی در ایران مطرح شده بود. زمانی که رامین مهمان پرست سخنگوی وزارت امور خارجه بود خبرنگاری از وی در این باره سوالی پرسید و وی پاسخ داد: «هر دیپلمات در هر کشوری باید در جهت توسعه همکاری‌های فی‌مابین کشورها گام بردارد و این مبنای فعالیت دیپلمات‌هاست.»

سخنگوی وقت امور خارجه کشورمان در این رابطه افزود: «در صورتی که اقدامات غیرقانونی از سوی دیپلمات‌هاي خارجي به وقوع بپیوندد وزارت امور خارجه واکنش جدی نشان داده و درباره نوع رفتارها تصمیم‌گیری می‌کنند» 

پاسخی سربسته و معروف به جواب دیپلماتیک که خبری را نه تایید می‌کند و نه تکذیب. شاید رفتاری که از یک مسئول بلند پایه وزارت خارجه انتظار می‌رود تا اظهار نظری نکند که منافع ملی و بین المللی کشور به مخاطره بیافتد. پاسخی نه از جنس محافظه کاری بلکه از جنس دیپلماسی.

در همین رابطه خرداد ماه امسال بود که مقامات انتظامی و امنیتی کشور اعلام کردند که برخی از پارتی‌های مختلطی که برگزار می‌شود پوششی برای دیدارهای سیاسی و دیپلماتیک بوده است. 

چند و چون این ماجرا از سخنگوی دستگاه قضا نیز پیگیری شد و در نشست خبری‌ای که وی با اهالی رسانه داشت، یکی از خبرنگاران سوال خود را این گونه مطرح کرد که تعداد افراد بازداشت شده در پارتی‌های شبانه چند نفر است؟ که اژه ای گفت: «افرادی که در پارتی‌ها بازداشت شده‌اند، بازداشتشان طولانی مدت نبوده است. غیر از پرونده پارتی سعادت آباد که در حال حاضر یک نفر همچنان در بازداشت است در خصوص سایر پرونده‌ها افراد بازداشت و پس از چند روز آزاد شدند.»

 محسنی اژه‌ای آن روز در پاسخ به سوال خبرنگار به همین جملات بسنده نکرد و اضافه کرد: «‌تعداد پارتی‌هایی که امروزه برگزار می‌شود از لحاظ تعداد و نوع افرادی که شرکت می‌کنند نسبت به گذشته متفاوت است. برخی افرادی که در پارتی یک استان شرکت دارند در پارتی استان‌های دیگر نیز حضور دارند» 

در آن مصاحبه خبری اما محسنی ‌اژه‌ای خبر دیگری را نیز علنی کرد و از حضور برخی «کارکنان سفارت‌ها» در پارتی‌ها خبر داد و گفت: «حتی برخی سفارت‌خانه‌ها نیز در این پارتی‌ها حضور یافته و یارگیری می‌کنند و قرار و مدار می‌گذارند.»

اما بار دیگر در مرداد ماه، یعنی دو ماه بعد از خبر محسنی اژه‌ای از حضور «کارکنان سفارت» در پارتی، این بار خبری منتشر شد مبنی بر اینکه قرار بوده است که «دیپلمات‌های خارجی» در پارتی‌ و مهمانی مختلط حاضر شوند و گویا این اتفاق رخ نداده است. اما این خبر را نه مقامی از وزارت خارجه بلکه یک مقام قضایی-امنیتی مطرح کرده است. 

در همین رابطه عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران از کشف خانه‌ای برای میزبانی برخی دیپلمات‌ها در یک مهمانی مختلط خبر داده است.

وی ضمن اشاره به اقدام پیشگیرانه هفته گذشته ضابطان در کشف خانه‌ای که قرار بود برای برگزاری مجلس مختلط و برای فساد برای برخی دیپلمات‌های کشورهای خارجی و ایرانیان مرتبط مهیا شود، گفت: «از منزل مذکور چهار هزار لیتر مشروب الکلی کشف شده است. امروز دشمنان انقلاب در مورد فساد و فحشا سازمان  یافته عمل می‌‌کنند و این اقدام ضابطان، از آن جهت که پیشگیرانه بوده و نشان از اشراف دستگاه‌‌های اطلاعاتی و ضابطان بر امور شهر دارد، قابل تقدیر است.»

حالا باید منتظر اظهار نظر سخنگو و دیگر مسئولان امور خارجه ماند که آنها نسبت به این خبر چگونه موضع می‌گیرند.

 

کلید واژه ها مهمانی - دیپلمات ها - مشروب
منبع خبر فرارو
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top