جفش (جبهه فتح شام) و پیامد های تشکیل آن

سهند ایرانمهر

وکیل ملت: ابو محمد جولانی اصالتا اهل جولان سوریه است که بعد از اشغال عراق به صف همراهان ابومصعب زرقاوی پیوست. بعد از ترور زرقاوی در سال 2006 به لبنان رفت تا با کمک القاعده "جندالشام" را تاسیس کند.

تاریخ انتشار: 12مرداد1395|22:46

جفش (جبهه فتح شام) و پیامد های تشکیل آن
| کد خبر: 183544

با ادامه جنگ عراق جولانی به عراق بازگشت اما توسط نیروهای آمریکایی بازداشت و به پایگاه نظامی بوکا منتقل شد. جولانی در آنجا مدتی هم بند ابوبکر البغدادی بود و همین باعث شد که پس از آزادی از زندان همراه او باشد و بعد از تشکیل دولت اسلامی به فرماندهی موصل انتخاب شود اما کمی بعد از سوی البغدادی ماموریت یافت که تشکیلات جدیدی را در سوریه تحت لوای دولت اسلامی بنا کند.


 حمایت های بغدادی باعث شد که جولانی جبهه النصره را تاسیس و به یکی از قدرتمندترین گروه ها تبدیل کند، گروهی که مقصد بیشتر مجاهدین اروپایی بود و به تشکیلاتی چند ملیتی تبدیل شد و با مدیریت اولین انفجار انتحاری پس از ناآرامی های سوریه چهره ی جدیدی به نزاع داخلی این کشور داد.


 قدرت گرفتن رو به افزایش جبهه النصره، ابوبکر بغدادی را واداشت تا از ابومحمد جولانی بخواهد که طی بیانیه ای بیعت مجدد خود با وی و تشکیل دولت اسلامی عراق و شام را اعلام کند، جولانی اما با  مشاهده رخوت دولت اسلامی در عراق و پیشرفت روزافزون نیروهایش از این دستور سرباز زد. بغدادی نیزبلافاصله نیروهای خود را از سوریه فراخواند  و طی بیانیه 8 آوریل 2013 هم انحلال جبهه النصره را اعلام کرد و هم تشکیل دولت اسلامی عراق و شام. جولانی هم طی بیانیه ای جدایی از داعش و الحاق به ایمن الظواهری را اعلام کرد.

نقطه افتراق ظواهری و ابومصعب زرقاوی در تشکیل دولت با قلمرو جغرافیایی مشخص بود و این بیانیه جولانی نوعی رجعت به آبشخور اصلی تروریسم تکفیری محسوب می شد به همین دلیل ایمن الظواهری در ژوئن 2013طی بیانیه ای ضمن رد بیانیه تشکیل دولت اسلامی عراق و شام ، اعلام کرد که جبهه النصره شاخه ای از القاعده است و هیچ ربطی به تشکیلات زیر نظر بغدادی ندارد اما درعین حال از بغدادی خواست که تفکیک قلمرو عملیاتی عراق و سوریه را به رسمیت بشناسد و حتا یک میانجی برای رفع اختلافات اعزام کرد.

ابوبکر بغدادی این پیام ظواهری را به هیچ گرفت زیرا از نظر او این تقید به مرزهای بین المللی در سرزمین اسلامی در تعارض با مفهوم  قلمرو اسلامی و نوعی تن دادن به دیدگاه غربی بود.


 دابق نشریه داعش در شماره دوم خود، ریشه این جدایی را به استناد عالم مورد وثوق خود یعنی "ابن القیم" ناشی از حسادت و غرور الجولانی دانست و حکم ارتداد او و ابوماریه مفتی جبهه النصره را نیز صادر کرد. جبهه النصره با ترکیه و گروه های مورد حمایت ترکیه همچون احرار الشام رابطه نزدیکی دارد، منابع تایید نشده ای از رابطه نزدیک آن با سرویس های اطلاعاتی اسراییل سخن گفته اند اما رابطه آن با  برخی گروه های سکولار معارض سوری همچون جبهه ملی و ارتش آزاد سوریه مسلم است.


نتیجه ائتلاف با دو گروه اخیر گاهی مواجهه مستقیم با داعش و ایراد ضربات کاری بوده است. حالا ابومحمد جولانی با خونسردی تمام کشف هویت کرده و از تاسیس تشکیلات جدیدی به نام " جبهه فتح شام" خبرداده است. نکته مهم اما اعلام جدایی جولانی از "القاعده" و انتخاب شکل و شمایلی شبیه به اسامه بن لادن است که خبر از اوج جاه طلبی وی و وجهی ملیتی(جبهه فتح شام سوری و داعش عراقی) به جغرافیای تروریسم خاورمیانه می دهد.

از ظاهر امر چنین برمی آید که القاعده این جدایی را نتیجه منطقی تقویت نیروهای جهادی در سوریه دانسته است و با آن مشکلی ندارد. آمریکا علام کرده است که تغییر نام این گروه تروریستی چیزی را تغییر نمی دهد، انتخاب مخفف "جفش"(جبهه فتح شام) از سوی شبکه العربیه کاربران هوادار جبهه فتح الشام را به شدت برانگیخته و العربیه را آلت دست شیعیان دانسته اند(!) با این همه اما قدرت گرفتن جفش و ائتلاف آن با دیگر گروه های معارض سوریه که آمریکا آنها را معتدل می داند، چالش میان روسیه و این کشور را بر سر ناهمگونی تفکیک میان تروریست ها و معارضین عمیق تر خواهد کرد .    
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top