در گفت‌وگو با سیاستمداران و فعالان سه سال گذشته دولت مطرح شد

آنچه بر روحانی گذشت

وکیل ملت: امروز دولت حسن روحانی رسما وارد چهارمین سال ریاست بر قوه مجریه شد؛ سه سالی که شاید بتوان در زمینه‌های مختلف مورد ارزیابی دقیق و موشکافانه قرار داد اما سیاست داخلی، خارجی و اقتصاد مهم‌ترین شعارهای حسن روحانی در انتخابات 92 را شامل می‌شد و به تبع آن عملکرد او بر مبنای همین شعارها سنجیده خواهد شد.

تاریخ انتشار: 13مرداد1395|01:24

 آنچه بر روحانی گذشت
| کد خبر: 183621

شعارهایی که ممکن است در انتخابات 96 بازهم تکرار شود و باید دید تحقق این شعارها در چهارسال چقدر در سبد رای روحانی در سال 96 موثر است. «فرهیختگان» با سه فعال سیاسی در این مورد گفت‌وگو کرده است که هر سه عملکرد روحانی را مثبت ارزیابی کرده‌اند و البته معتقدند یک‌سال باقی‌مانده می‌تواند فرصتی برای تحقق هرچه بیشتر قول‌های انتخاباتی باشد.
 

روحانی در تحقق شعارهای انتخاباتی در زمینه سیاست داخلی چه نقاط قوت و ضعفی داشت؟
 عبدالله ناصری عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان

شاید مهم‌ترین وجه شعارهای انتخاباتی سال 92 در زمینه سیاست داخلی که در مناظره‌ها بر آن تاکید می‌شد، آزادی‌های سیاسی و مدنی بود. در حوزه سیاست داخلی در دو زمینه حقوق شهروندی و تثبیت آزادی‌های مدنی اتفاق ویژه‌ای رخ نداد، البته در این زمینه روحانی معاونت و در حال حاضر مشاوری انتخاب کرد که نظام‌نامه حقوق شهروندی نگارش شود و این اقدام مثبتی است. به این نکته هم باید توجه کرد که روحانی از ابتدا در زمینه سیاست خارجی سرمایه‌گذاری کرد و به‌حق دستاوردهای خوبی داشت. اساسا توسعه سیاسی چندان مورد توجه و دغدغه روحانی به حساب نیامد یا لااقل نخبگان چنین تصوری از دولت داشتند. فکر می کنم این امر طبیعی است؛ چراکه متولی این امر وزارت کشور است که روحانی شاخص‌ترین وزیر در تولیت این حوزه را به دست فردی با پیشانی اصولگرایی داد. در حوزه فرهنگ نیز، وزیر عملکرد بهتری داشت.

نقاط قوتی در زمینه سیاست داخلی در سه سال گذشته وجود دارد؟
برگزاری انتخابات توسط وزارت کشور نقطه قوت بود و البته برخی استانداران، فرمانداران و بخشداران متاسفانه هنوز از دوره قبل با مدیریت مربوط به همان دوران باقی مانده‌اند که البته تغییراتی در این زمینه هم صورت گرفت.

آیا روحانی می‌تواند روی شعارهای سیاست داخلی سال 96 برای سبد رای بازهم حساب کند؟
شاید در این زمینه کار جدی‌ای صورت نگرفته باشد اما مهم‌ترین دستاورد دولت که نقطه قوت اساسی است و البته در سبد رای تاثیرگذار است، برجام و رفع تحریم‌ها بود. من به‌عنوان یک شهروند که فعالیت سیاسی هم داشته‌ام با توجه به سوابق روحانی و پیشینه روحانیت مبارز او، تصور نمی‌کردم روحانی با شعارهای رای‌آور اصلاح‌طلبانه وارد معرکه شود؛ بنابراین در انتخابات آتی هم حفظ این گفتمان موثر خواهد بود. البته حضور رقبا و شعارهای انتخاباتی آنها هم موثر است.

   بهترین تصمیم،  انتقال پرونده هسته‌ای از شورای امنیت به دولت
روحانی در زمینه سیاست خارجی تا چه میزان موفق عمل کرد؟
 احمد شیرزاد نماینده مجلس ششم و عضو کمیسیون امنیت ملی

باید متذکر شد که نقاط ضعف و قوت در سیاست خارجی کشور و دولت متفاوت است. انصافا وزارت امور خارجه و شخص ظریف و تیم همراهش هرچه در توان داشتند انجام دادند. انتقال سکان از شورای عالی امنیت ملی به وزارت امور خارجه در موضوع پرونده هسته‌ای بسیار گام مثبتی بود. چارچوب کلی برجام و ارتباط با قدرت‌های جهانی و البته نتیجه آن به‌عنوان رفع تحریم‌ها، از نقاط قوت دولت است.

نقاط ضعف دولت در این زمینه چیست؟
ارتباط ایران با کشورهای منطقه به‌ویژه کشورهای عربی همچنان با مشکلاتی همراه است که البته به نظر می‌رسد در این زمینه کشورهای عربی تقصیراتی دارند. ممکن است در برخی تنش‌ها نفع‌هایی در ارتباط با همراهان منطقه‌ای ما باشد و به متحدان‌مان کمک کنیم اما در هر صورت باید محاسبات دقیقی داشته باشیم که تخاصم در منطقه با چه کشورهایی به ضرر یا نفع ماست و چه اثری بر عزت ملی می‌گذارد.

اختیار عمل دولت در سیاست خارجی چقدر است؟
دولت‌ها دست‌شان کاملا بسته نیست، اما در همه موارد هم نگاه‌شان موثر نیست. در مواردی نهادهای دیگری هم هستند که نقطه نظراتی دارند و تصمیمات آنها موثر است.دستگیری ملوانان آمریکایی که کمتر از 24 ساعت حل و فصل شد، یکی از موارد موفق در دیپلماسی فعال است. باید کاری کرد که فشارهای بین‌المللی هر روزه کمتر شود.

عملکرد دولت در سیاست خارجی می‌تواند سبد رای سال 96 را تحت‌تاثیر قرار دهد؟
البته که تنها نقطه قوت نیست، اما نقطه برجسته‌ای است. علاوه‌بر اینکه شخص روحانی مدیری بسیار متعارف است که رفتارهای یک رئیس‌جمهوری را دارد. در حال حاضر احساس عمومی، رفع تنش‌ها را طلب می‌کند و تصور بر این است که ارتباط با دنیا به حل معضلات داخلی کمک می‌کند، بنابراین این موضوع می‌تواند نکته مثبت برای دولت روحانی در انتخابات 96 باشد.

    مشکل رکود به سرعت در حال حل و فصل شدن است
کارنامه سه‌ساله اقتصادی دولت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 سعید لیلاز، تحلیلگر اقتصادی

باید توجه کرد که کارنامه سه‌ساله دولت روحانی به هم پیوسته است و نمی‌توان بحث سیاست خارجی را مثلا از اقتصاد منفک کرد. روحانی، وضعیت نابسامان اقتصادی کشور را که در پرتگاهی تاریخی قرار داشت. نجات داد. به اذعان خیلی‌ها ما در آستانه یک بحران بین‌المللی بودیم و مهم است که بدانیم حل معضلات خارجی نه‌تنها قسمتی از چالش‌ها را رفع کرد، بلکه در زمینه اقتصادی بسیار موثر بود. رشد اقتصادی به زیر هفت درصد در سال 91 رسیده بود که از نیمه دوم شروع کار دولت، این رشد احیا شد. قدرت خرید بیش از 70 درصد مردم از بین رفته بود که در سه سال گذشته بین 12 تا 40 درصد این قدرت خرید بازگشت. صادرات نفت به نفع بخیل‌ترین رقبای ما مثل عربستان از بین رفته بود که الان 5/2 درصد از صادرات قبل افزایش داشته است. نرخ تورم کنترل شد و روحانی رکورددار جلوگیری از بزرگ‌ترین موج سقوط تورم است.

به نظر شما روحانی می‌تواند در سال 96 با تکیه بر عملکرد اقتصادی دوباره به ریاست‌جمهوری برسد؟
اطمینان دارم این عملکرد به‌گونه‌ای است که در رقابت با هر کاندیدایی پیروز می‌شود.

عملکرد اقتصادی دولت را چگونه می‌بینید؟
به‌نظرم نرخ تورم تک‌رقمی باعث افزایش قدرت خرید در زندگی روزانه شده است. برای مثال افزایش 27 درصدی معاملات مسکن یا پایان یافتن مسکن مهر تا سال 96، افزایش تولید 300 میلیون مترمکعب گاز بیشتر، تولید 400 هزار خودروی بیشتر، افزایش میزان کاشت محصولات کشاورزی و خودکفایی در تولید گندم در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی همه از تاثیرات عملکرد دولت و نجات کشور از وضعیت خطرناک است.

به نظر شما دولت در یک‌سال باقی‌مانده می‌تواند مشکل رکود را حل کند؟
مشکل رکود به سرعت در حال حل و فصل شدن است. تا پایان سال 96 معضل رکود برای حوزه اقتصادی حل خواهد شد، اما مشکل بیکاری زمانبرتر است و حداقل تا سال 97 یا تا پایان سال 98 به طول می‌انجامد.

فرهیختگان

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top