رییس قوه قضاییه: حقوق بشر در اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردار است

وکیل ملت: رییس قوه قضاییه با بیان اینکه حقوق بشر در اسلام جایگاه ویژه ای دارد، گفت: متاسفانه نگاه غرب به انسان نگاه ماتریالیستی است.

تاریخ انتشار: 13مرداد1395|11:00

رییس قوه قضاییه: حقوق بشر در اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردار است
| کد خبر: 183661

آیت الله صادق آملی لاریجانی در مراسم سومین دوره اعطا جایزه حقوق بشر اسلامی گفت: مسئله حقوق بشر در دنیای امروز برای ادیان الهی به ویژه اسلام پر اهمیت است.

وی با بیان اینکه مسئله حقوق بشر مسئله محوری است، گفت: رابطه حق با تکلیف و سیاست مورد تنقیح است و مقالات بسیار زیادی در این خصوص تدوین شده است و غالبا برای حقوق بشر اختصاص یافته‌است.

لاریجانی با اشاره به جایگاه حقوق بشر در اسلام گفت: حقوق بشر به لحاظ ساختار انسان شناسی و جهان شناسی و خداشناسی که در پس پرده حق وجود دارد، برای ما اهمیت خاصی دارد.

رییس قوه قضاییه در ادامه افزود: فرق بین معنا و ماهیت بسیار مهم است و بسیاری از فیلسوفان به آن توجه کردند و فرق اساسی بین ماهیت لفظی و حقیقی امور وجود دارد.

لاریجانی تصریح کرد: اگر بخواهیم در مورد تمدن بحث کنیم برخی فقط به دنبال معنای لغوی آن می روند اما به لحاظ فلسفه این موضوع دید متفاوتی دارد.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه فرق جدی بین معنای واقعی تمدن و حقیقی آن مطرح است گفت: در مورد جایگاه حق نیز این تفاوت دید وجود دارد.

لاریجانی با اشاره به اینکه ماهیت حق مولفه های اختصاصی دارد، اظهار داشت: یکی از تصویرهای که غرب در رابطه با حق مطرح می کند، موضوع نفع داشتن است و در نظریاتی که در باب حق مطرح می شود نباید کاری به دلالت لفظ حق داشته باشند.

لاریجانی اظهار داشت: در فرهنگ خودمان در بحثهای فقهی راجع به حق نگاه ویژه ای وجود دارد و به عنوان مثال محقق اصفهانی در زیر مجموعه باب بیع به مسئله حق اشاره کرده است.

وی با بیان اینکه تحلیل فلسفی در مباحث اندیشمندان ما وجود دارد، گفت: به همین دلیل می توان گفت بخشی از مطالب داخلی نقض دارد.

لاریجانی با بیان اینکه باید بحث تحمیلی راجع به حق بشری را جزو کار اساسی قرار بدهیم، گفت: یکی از کارهایی که در ستاد حقوق بشر باید دنبال شود، ماهیت حق و حق بشر به عنوان یک واقعیت است.

وی افزود: به نظر می آید باید چند حق را غیرقراردادی بپذیریم و دانستن ماهیت حق را باید لازم بدانیم و اگر می خواهیم حقوق بشر را با نهاد اسلامی بدانیم نیاز به درک این موضوع وجود دارد.
اینکه انسان را چگونه حقیقتی بدانیم امری اساسی است.

لاریجانی افزود: نگاه غربی ها به انسان نگاه ماتریالیستی است و تمام حیات انسان را مکانیکی دانسته و همچون یک ماشین فرض می کند و این در حالی است که نگاه اسلام به انسان نگاه الهی به عنوان خلیفه الهی است.

ادامه دارد...

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top