این گفت‌وگوها صرفا باید با طرف اروپایی انجام شود

ایران آماده گفت‌وگوی حقوق بشری با اروپا

وکیل ملت: رئیس قوه قضائیه گفته است: اخیرا به شورایعالی امنیت ملی، وزارت امور خارجه و ستاد حقوق بشر پیشنهاد داده مسأله گفت‌وگو با کشورهای اروپایی را در بحث حقوق بشر باز کنند؛ به گفته آملی لاریجانی «چون ما در زمینه حقوق بشر مدعی هستیم» می‌توانیم در این زمینه به شرط دو‌طرفه بودن گفت‌وگو کنیم.

تاریخ انتشار: 14مرداد1395|05:26

ایران آماده گفت‌وگوی حقوق بشری با اروپا
| کد خبر: 183899

به گزارش خبرگزاری میزان، آیت‌الله آملی‌لاریجانی در عین ‌حال تأکید کرده است که این گفت‌وگوها صرفا باید با طرف اروپایی انجام شود؛ زیرا به گفته او «حساب آمریکایی‌ها جداست؛ آنها اهل خدعه هستند و این موضوع را تمام و کمال در برجام نشان دادند و همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند، ما برجام دو و سه و چهار و پنج نداریم و ما در این گفت‌وگوها شروطی داریم چرا که معتقدیم کیفیت این گفت‌وگوها باید طرفینی باشد.»


پیش از این بارها اتحادیه اروپا در قطعنامه‌های مختلف مدعی شده بود كه در ایران نقض حقوق بشر صورت می‌گیرد.رئیس قوه قضائیه معتقد است كه اعلامیه جهانی حقوق بشر یک پشت صحنه دارد که نگاه‌ها و ایدئولوژی در آن نهفته است و در کمیته‌های پیش‌نویس کسانی که این اعلامیه جهانی را تدوین کرده‌اند، بیان کرده‌اند که نگاه‌شان سکولار و لیبرال است. آنها در ماده یک اعلامیه حقوق بشر حفظ کرامت انسانی را مطرح کرده‌اند و با این موضوع جلو آمدند و در نسل‌های بعدی مصوبات سازمان ملل در مورد حقوق بشر به مسأله آزادی ازدواج اشاره کردند. البته ما هم قبول داریم که ازدواج اجباری باطل است؛ اما آنها کم‌کم مفهوم ازدواج را به همجنس هم تسری دادند.


به گفته آملی‌لاریجانی ٩٨‌درصد مردم ایران به نظام جمهوری اسلامی ایران رأی دادند؛ نظامی که اسلام اساس آن است و حال، غرب می‌گوید اسلام نباشد؛ اما باید بدانند که حرف‌هایی که در مورد نقض قصاص و اعدام می‌زنند، نفی حقوق مردم ما است. چه کسی به شما (آمریکایی‌ها) حق داده ایدئولوژی لیبرال و سکولار و نحوه حیات غربی خود را به ما تحمیل کنید.


آیت‌الله آملی‌لاریجانی با بیان این‌که رفتار غرب در باب حقوق بشر دوگانگی دارد و آنها از حقوق بشر استفاده ابزاری می‌کنند، گفت: حقوق آیت‌الله شیخ قاسم که مجاهد بی‌بدیل بحرین و منطقه است، رعایت نشده است و کسی که سکونتش در بحرین قدیمی‌تر است را سلب وطن کرده‌اند؛ آیا چنین چیزی امکان دارد که یک رهبر روحانی و انقلابی که اهداف حقوق بشری را مطرح می‌کند و می‌گوید هر بحرینی حق رأی داشته باشد، این‌گونه مورد ظلم واقع شود؟ در اینجا آمریکایی‌ها چه موضع‌گیری کرده‌اند؟


وی تصریح کرد: آیا حقوق بشر فقط برای آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی است و مسلمانان حقوق بشر ندارند؟ در فلسطین اشغالی هزاران کودک و مرد و زن و جوان را به شهادت رساندند؛ با دلارهای خود جلوی دهان دبیرکل سازمان مدافع حقوق بین‌الملل را می‌گیرند؛ این در حالی است که امروز برای همه دنیا معلوم شده که دفاع آنها از حقوق بشر ابزاری است و هر جا که میل دارند، حقوق بشر را مانند پتک می‌کنند. آیا این حقوق بشر است؟


آیت‌الله آملی‌لاریجانی خاطرنشان کرد: ما در طول سی و چند‌ سال چند‌میلیون مهاجر افغانی و عراقی را پذیرفته و از آنها استقبال کردیم. با این‌که کشورمان در تحریم‌های گسترده بود، اما ما آنها را پذیرفتیم، به آنها اسکان دادیم و براساس نگاه انسانی، مقام معظم رهبری فرمودند فرزندان آنها در مدارس ما تحصیل کنند؛ اما کل اروپا با آن ثروت بیکرانش، مهاجران و آواره‌هایی را که خودش مسبب آوارگی آنها بود، نپذیرفت و از این مسأله استنکاف کرد. آیا این حقوق بشر است؟ اروپا باید در این زمینه توضیح دهد.


رئیس قوه قضائیه گفت: آواره‌های سوری را چه کسی در دنیا ایجاد کرده است؟ داعش با چه ابزار و اسلحه‌ای کار می‌کند و مدافع اینها چه کسانی هستند؟ همگان می‌دانند که عربستان حکومت دست‌نشانده‌ای است و این کشورها ضد بشری‌ترین رفتارها را انجام می‌دهند و به‌طور مثال سر کودک ١٠ ساله را می‌برند و فیلم آن را پخش می‌کنند.


رئیس دستگاه قضا ادامه داد: رفتار اروپا با بشریت در تمام دنیا با توجه به اسلام‌هراسی‌هایی که در اروپا راه انداخته‌اند و کشف حجاب اجباری در دبیرستان‌ها و دانشگاه‌های فرانسه جای سوال دارد و ما نسبت به این مسائل در اروپا بحث و سوال داریم. آنها اسلام‌هراسی در اروپا راه می‌اندازند؛ اما اگر کسی به هولوکاست نگاه چپی بکند، باید به زندان برود. این مسائل هم در گفت‌وگوهای حقوق بشری با اروپا باید مطرح شود.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top