بحران آب نگران‌کننده‌ترین محدودیت کشور است

وکیل ملت: بحران خشکسالی بخشی دیگر از میراث سیاهی است که به دولت یازدهم رسیده است. حالا در شرایطی که قسمت عمده‌ای از سفره‌های آب زیرزمینی کشور خشکیده و زنگ‌های هشدار تهدید تمدن ایرانی به صدا درآمده است دولت تلاش می‌کند تا با اختصاص منابع مالی ویژه و کمک گرفتن از بانک‌ها معضل خشکسالی در ایران را به حالت تعادل برگرداند.

تاریخ انتشار: 14مرداد1395|05:37

بحران آب نگران‌کننده‌ترین محدودیت کشور است
| کد خبر: 183901

بخش کشاورزی ایران سالیان اسال است که با استفاده از روش‌های منسوخ بیشترین سهم آب کشور را بلعیده است که حالا در دقیقه ٩٠ خشکسالی، دولت یازدهم با اختصاص ٥٠٠‌میلیون دلار از صندوق توسعه ملی تلاش کرده است آبیاری مدرن در مزارع ایران را توسعه دهد. علاوه بر این توسعه طرح‌های آب رسانی به ٢٥٢ روستا در ١٤ استان کشور یکی دیگر از اقدامات دولت در راستای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر و توسعه پایدار است.

روز گذشته اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاح تصفیه خانه و شبکه جمع آوری خطوط انتقال فاضلاب شهرستان شهریار و بهره برداری همزمان از طرح‌های آبرسانی به ٢٥٢ روستا در ١٤ استان شرکت کرد. او در این مراسم از انجام اقدامات پیش نیاز توسعه پایدار در کشور در کشور خبر داد.


همچنین جهانگیری با بیان این‌که به محدودیت منابع آب باید توجه شود گفت: در بین محدودیت‌هایی که در کشور برای توسعه داریم هیچ محدودیتی به اندازه محدودیت منابع آب نگران‌کننده نیست. لازمه استفاده دقیق از منابع آب مدیریت صحیح و مناسب بر منابع آب؛ آب‌های زیرزمینی، آب‌های جاری و روان کشور، آب‌هایی که گاهی اوقات از دسترس کشور خارج می‌شود که عمدتا مدیریت این بخش با وزارت نیرو است که باید مدیریت دقیقی اعمال و سرمایه‌گذاری و کارهایی که باید انجام دهند.

بخش دیگر مدیریت مصرف است. هم در بخش آب شرب نیازمندیم مصرف دقیقی انجام شود و منابع هدر نرود، هم در بخش آب صنعت نیازمندیم از صنایعی استفاده کنیم که آب کمتری مصرف می‌کنند و از پساب صنعت دوباره در صنعت استفاده، تصفیه و به راحتی از دسترس خارج نشود و هم در بخش کشاورزی که سهم اصلی و مهمی در مصرف منابع آب کشور دارد.


او تأکید کرد: در بخش آب و صنعت نیازمندیم از صنایعی استفاده کنیم که از آب کمتری استفاده شود و از پساب آن در صنعت استفاده و تصفیه و از دسترس خارج نشود. همچنین ٩٢‌درصد مصرف منابع آب در بخش کشاورزی است که اگر ١٠‌درصد بتوانند راهکاری بیابند که در آب کشاورزی صرفه جویی شود می‌تواند بخش عمده‌ای از کمبودها و نیازهای ما را برطرف کند.

معاون اول رئیس‌جمهوری همچنین ادامه داد: ما برای هر دو بخش در دولت برنامه‌های خوبی تهیه کرده ایم. تقریبا از اوایل انقلاب، از دولت آقای‌هاشمی رفسنجانی موضوع جلوگیری از آبی که از مرزهای کشور خارج می‌شود مطرح بوده است.

بعد از روی کار آمدن دولت یکی از مهم‌ترین تقاضاهایی که از مقام معظم رهبری شد و ایشان موافقت کردند، ٨‌میلیارد دلار که نزدیک به ٣٠هزار‌میلیارد تومان می‌شود اجازه گرفتیم از صندوق توسعه ملی برداشت کنیم. در برخی از طرح‌های مهمی که برخی چندین‌ سال است به صورت نیمه تمام ادامه پیدا می‌کند مصرف کنیم و خوشبختانه بخش غرب و شمال غرب کشور و بخشی از شرق کشور امروز به کارگاه‌های مهمی در بخش آب و خاک کشور تبدیل شده است.کارهای مهمی در حوزه سدسازی و حوزه شبکه‌های زیر سد انجام گرفته که یکی پس از دیگری افتتاح شده و می‌شود و آثار آن هم به اطلاع مردم رسانده می‌شود.


در ادامه جهانگیری به مسأله دشت‌هایی که با بحران آب روبه‌رو هستند پرداخت و گفت: وزارت نیرو در این زمینه مطالعات بسیار دقیقی انجام داده است. در باره این‌که در دشت‌ها چگونه باید عمل کنیم، برای هر کدام برنامه‌های خاصی تهیه شده است. در زمینه رودخانه‌هایی که از چند استان می‌گذرد، برای این‌که بتواند از این منابع حفاظت کند شورای حفاظتی از استان‌های مختلف برای حفاظت از رودخانه‌ها ایجاد شده و درحال برنامه‌ریزی و کار هستند.


او با بیان این‌که مجموعه اقدامات وزارت نیرو در این بخش قابل افتخار است افزود: در بخش مصرف، یکی از دغدغه‌های اصلی ما آبرسانی شرب سالم و بهداشتی به مردم شهرها و روستاهاست؛ برخی از شهرهای کشور با مشکلات جدی در زمینه آب شرب روبه رو هستند به‌خصوص در مقطع تولید که کشور با خشکسالی روبه‌رو شده است.


استفاده از منابع بانکی در طرح‌های آبرسانی شهرها
معاون اول رئیس جمهوری گفت: ‌سال گذشته وزارت نیرو برنامه بسیار خوبی را با کمک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تهیه کرد. این برنامه کمک کرد غیراز منابع دولتی، ما از منابع سیستم بانکی به نوعی در طرح‌های آبرسانی به شهرها استفاده کنیم که مسأله آب شرب تعداد زیادی از شهرها و بخش قابل توجهی از جمعیت کشور سریعتر حل‌وفصل و دغدغه اینها برطرف شود.گزارش‌هایی که از پیشرفت طرح‌ها دارم قابل توجه است.

برخی محدودیت‌ها هم که وجود داشته برطرف خواهد شد و باید سرعتی در آبرسانی به شهرهای بزرگ و مهم کشور که تنگنای آب شرب دارند انجام و این تنگنا برطرف شود.
به گفته او همزمان با بحث روستاهای کشور، یکی از دردناک‌ترین بحث‌ها این است که برخی از روستائیان با مشکلاتی در زمینه آب شرب روبه رو هستند.


معاون اول رئیس‌جمهوری دراین‌باره افزود: در یکی از جلسات شورایعالی آب وزارت نیرو گزارشی از تعدادی از روستاهای سیستان و بلوچستان و برخی از استان‌های دیگر از وضع آب شرب مردم تهیه کرده بود که وضع سخت و دشواری است. در آن موقع گزارشی بود که به ٦٤٠٠روستا با تانکر آبرسانی می‌شود. اما تصمیمات خوبی اتخاذ شده اند.ما با محدودیت بودجه از سال‌های گذشته روبه رو بودیم و‌سال ٩٤‌سال بسیار سختی از نظر اقتصادی و بودجه برای دولت بود و انشاءالله این ‌سال سخت تکرار نشود.


اختصاص ٥٠٠میلیون دلار برای آب شرب روستاها
وی گفت: ما سختی را پشت سر گذاشتیم، با همه محدودیت منابعی که داشتیم سعی کردیم در اولویت‌های کشور تمرکز دهیم.‌سال گذشته موفق شدیم ٥٠٠‌میلیون دلار، یک‌هزار و ٥٠٠‌میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی برای آب شرب روستاها اختصاص پیدا کند.روستاییان عزیز مظلوم‌ترین و قشر تولید‌کننده در جامعه هستند که مسئولیت امنیت غذایی کشور برعهده آنهاست.


جهانگیری ادامه داد: وقتی به روستاها و روستائیان دیر برسیم باید شاهد مهاجرت‌های آنها به شهرهای بزرگ و حاشیه باشیم و بعد به دنبال این برویم که بگوییم چه حجم بالایی از منابع کشور را هزینه کنیم که از آسیب‌های اجتماعی که اتفاق می‌افتد جلوگیری کنیم.راه ماندگاری مردم در روستاها این است که خدمات اولیه مورد نیاز روستاها و اشتغال روستائیان و تولید اقتصادی در روستاها را افزایش دهیم.


دولت روستاها را فراموش نکرده است
وی با بیان این‌که در بخش آب شرب وزارت نیرو برنامه خوبی تهیه کرده است گفت: در فاز اول کار آبرسانی به ٢٥٢ روستا تکمیل شده و آقای وزیر وعده دادند هر ماه طرح‌های آبرسانی تعداد قابل توجهی از روستاها تکمیل و افتتاح خواهد شد و خوب است اطلاع‌رسانی شود که دولت این گونه نیست که روستاها را فراموش نکرده باشد.

امیدوارم با کمک دوستان در بخش برنامه‌ریزی برای روستاها، معاونت توسعه روستایی ریاست‌جمهوری و با کمک نهادهای دیگر برای اشتغال روستاها طرح‌های تولیدی با کارمزدهای کم تهیه کنیم و در اختیار روستاها بگذاریم که برای ایجاد اشتغال در روستاها مفید باشد.در بخش کشاورزی کارهای خوبی برای صرفه جویی در بخش آب انجام گرفته است. آبیاری‌های تحت فشار، کشت گلخانه‌ای و ایجاد شبکه‌های فرعی و طرح‌هایی که بتواند در بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی کمک کند در دستور کار است.


٥٠٠میلیون دلار برای توسعه آبیاری نوین
معاون اول رئیس جمهوری یادآوری کرد: یکشنبه گذشته در دولت آیین نامه‌ای تصویب کردیم که باز ٥٠٠میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی را تبدیل به ریال کرده و در اختیارات ادارات جهاد کشاورزی قرار دهیم. امسال تعهدی شده برای تکمیل آبرسانی به شکل نوین و تحت فشار و قطره‌ای برای روستاها و بخش کشاورزی تا بتوانند از این منابع استفاده کنند و امیدوارم با این کار هم قدم بزرگ دیگری در مصرف بهینه آب برداشته شود.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top