ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...

هفته‌نامه «یالثارات» دو روز پس از توقیف روی دکه‌ها/ دوباره زور ارشاد نرسید

وکیل ملت: هفته‌نامه یالثارات‌الحسین، ارگان رسانه‌ای انصار حزب‌الله تا همین امروز سه یا چهار بار توقیف و یک‌بار هم لغو امتیاز شده است اما هنوز می‌توان این نشریه را روی دکه‌ها دید. وقتی روز گذشته خبر رسید که انصار حزب‌الله چاپ و منتشر شده کسی آنقدرها هم تعجب نکرد.

تاریخ انتشار: 14مرداد1395|05:51

 هفته‌نامه «یالثارات» دو روز پس از توقیف روی دکه‌ها/ دوباره زور ارشاد نرسید
| کد خبر: 183904

حمید محتشم، مدیر مسئول این نشریه به سایت جمهوریت گفت: برای انتشارات یالثارات مجوز قضائی انتشار موقت داریم و این مجوز از دادگاهی است که مافوق نهادی مثل هیأت نظارت بر مطبوعات است.
به گفته محتشم، در مورد شماره اخیر یالثارات هیأت نظارت بر مطبوعات جلسه‌ای تشکیل نداده و فقط پرونده قبلی مربوط به دی‌ماه‌ سال گذشته را مجدد به دادگاه رسانه فرستاده است.


محتشم همچنین درباره شکایت هنرپیشه‌های سینما از یالثارات گفته است: از هیچ نهاد قضائی در مورد شکایت این قشر به ما اطلاعی داده نشده است. ما استقبال می‌کنیم این افراد حرف حسابی اگر دارند به‌دور از حواشی رسانه‌ای به ما بزنند و ما نیز پاسخگو خواهیم بود.


به گفته مدیرمسئول یالثارات، دی‌ماه ‌سال گذشته هیأت نظارت حکم لغو مجوز داد و پرونده برای بررسی بیشتر به دادگاه فرستاده شده است تا ادعای ارشاد در جلسه حضوری دادگاه بررسی شود، در همان زمان به ما مجوز موقت داده شده و تا زمان تشکیل دادگاه ما برای انتشار مجوز قضائی داریم.


هفته‌نامه یالثارات در واکنش به نوع پوشش بازیگران سینما و همسران آنها روی فرش قرمز جشن حافظ از عنوانی استفاده کرده بود که در اصطلاح عامه نوعی فحش به حساب می‌آید. البته گردانندگان این نشریه معتقدند که مستقیما چنین لقبی را به کسی نسبت نداده‌اند.

احمد توکلی، نماینده سابق مجلس در نامه‌ای که چند روز پس از تیتر جنجالی یالثارات منتشر کرد به اقدام آنان معترض شده و آن را مستوجب حد شرعی دانسته بود اما نشریه یالثارات در پاسخی که به توکلی داده، تصریح کرده است: «یالثارات در مطلب کوتاه منتشره هیچ نسبتی به احدی نداده است تا به قول شما مستوجب عقوبت باشد.» به نوشته این نشریه، در یادداشت کوتاه یالثارات، سخن از معنای فقهی یا عرفی واژه «دیوث» در میان نیست، بلکه بیان هشداری عام از فرموده نبی ‌مکرم اسلام است که بی‌مبالاتی مرد نسبت به تبرّج همسرش در مرآ و منظر نامحرمان را دیوثی شده است و مذموم و گناه.
این نشریه همچنین خطاب به توکلی نوشته است: اگر «گنه کرد در بلخ آهنگری» زدن گردن مسگر شوشتری با اتهامات غلاظ و شداد منصفانه نیست! »


در واکنش به انتشار هفته‌نامه یالثارات با وجود توقیف آن، حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خبرگزاری ایلنا گفته است: نشریه یالثارات پیش از این لغو مجوز و از لیست نشریات مجوزدار وزارت ارشاد خارج شده بود. هفته گذشته به‌دنبال مقاله‌ای که درباره سینماگران و هنرمندان در این هفته‌نامه منتشر شد، دوباره پرونده تخلف به دادسرا ارسال شد. به گفته سخنگوی وزارت ارشاد، بعد از آن‌که مجوز این نشریه لغو شد مسئولان هفته‌نامه یالثارات به دادگاه مراجعه کردند و از مسولان قضائی حکم انتشار موقت گرفتند و امروز نیز براساس حکم قضائی منتشر شده است ولی از نظر ما این نشریه لغو مجوز شده است.


نوش‌آبادی در پاسخ به این سوال که آیا وزارت ارشاد قرار است اقدام جدیدی انجام دهد یا خیر، گفت: هرگونه اقدام جدید درباره این نشریه به شیوه برخورد قوه قضائیه و دادسرای فرهنگ و رسانه با آن بازمی‌گردد زیرا مقامات قضائی حکم بازگشت و اجازه انتشار موقت داده‌اند و باتوجه به تخلف دوباره این نشریه باید دادگاه به آن رسیدگی کند. امروز تخلف این نشریه یک تخلف کیفری است و باید
قوه قضائیه با آن برخورد کند.


نوش‌آبادی درباره راهکار وزارت ارشاد برای جلوگیری از توزیع نشریه یالثارات گفت: از نظر ما انتشار و توزیع این نشریه قانونی نیست اما تشکل‌های توزیع‌کننده تشکل‌های رسمی نیستند.
 او با اشاره به این‌که مسأله نشریه یالثارات یک مشکل حقوقی است که باید به صورت کلان حل شود، افزود: یکی از مشکلات ما امروز ناهماهنگی بین هیأت نظارت بر مطبوعات و قوه قضائیه است. البته نماینده قوه قضائیه در هیأت نظارت حضور دارد و زمانی که حکم لغو مجوز نشریه یالثارات صادر شد، نماینده قوه قضائیه هم در جلسه حضور داشت.

به‌هرحال به نظر می‌رسد تا زمانی که ناهماهنگی‌ها میان وزارت ارشاد با قوه قضائیه بر سر احکام هیأت نظارت بر مطبوعات وجود دارد، هفته‌نامه یالثارات کماکان به قوت سابق منتشر می‌شود، اما یک تفسیر هم می‌تواند این باشد که «زور وزارت ارشاد به یالثاراتی‌ها نرسید» درست برعکس روزنامه‌های دیگری که به‌راحتی و با یک تلفن از ادامه انتشار باز می‌مانند.

یالثارات  می‌تواند  منتشر شود
هوشنگ پوربابایی، وکیل دادگستری در گفت‌وگو با «شهروند» در پاسخ به این سوال که از نظر حقوقی این امکان وجود دارد نشریه‌ای که سلب مجوز شود، مجددا انتشار یابد، گفت: در مورد نشریه‌ای که لغو مجوز شده باشد، قوه قضائیه نمی‌تواند مجوز برای انتشار این نشریه صادر کند.

این وکیل دادگستری درباره خبر انتشار بدون مجوز نشریه یالثارات نیز گفت: زمانی که کمیسیون هیأت نظارت دستور لغو مجوز داده باشد، نمی‌توان کاری کرد و نشریه اجازه انتشار نخواهد داشت اما در صورتی که دادگاه رأی به  ابطال نظر هیأت نظارت از طرف دیوان عدالت اداری داده باشد در این حالت حکم انتشار موقت صادر خواهد شد.

پوربابایی در پاسخ به این‌که آیا مورد این‌چنینی تبعیض بین نشریات محسوب نمی‌شود، زیرا از یک‌سو نشریه‌ای به‌دلیل وجود شکایتی تا زمان دادگاه و تعیین تکلیف نهایی توقیف موقت می‌شود و از سوی دیگر نشریه‌ای با لغو پروانه با حکم انتشار موقت همچنان منتشر می‌شود، توضیح داد: این امر تبعیض نیست زیرا صاحبان نشریه با مراجعه به مرجع قضائی می‌توانند درخواست ابطال نظر کنند و مرجع قضائی هم  دلیل لغو مجوز را مورد بررسی قرار می‌دهد و تنها  می‌تواند حکم انتشار موقت دهد تا دادگاه به این موضوع رسیدگی کند و با صدور حکم نهایی مجازات مشخص شود.


اصرار بر تکرار تخلفات
طبق قانون مطبوعات و تبصره  ماده ١٢ فصل سوم: «متخلف از موارد مندرج در این ماده مستوجب مجازات‌های مقرر در ماده (٦٩٨) قانون مجازات اسلامی خواهد بود و در صورت اصرار ‌مستوجب تشدید مجازات و لغو پروانه می‌باشد.» بنابراین انتظار برای توقیف انتشار نشریه یالثارات امری دور از ذهن نبود اما نه‌تنها این نشریه توقیف نشده که مجددا منتشر شده است.

در این رابطه نیز دستگاه قضا موضع‌گیری نکرده است و فقط دبیر هیأت نظارت بر مطبوعات در جلسه سوم مردادماه هیأت نظارت بر مطبوعات، خبر از بررسی تخلفات جدید هفته‌نامه یالثارات داد و گفت که این پرونده به دادسرا ارجاع شده است.

سیدعلاءالدین ظهوریان، دبیر هیأت نظارت بر مطبوعات گفته است که این نشریه در جلسه ١٤ دی ٩٤ با رأی اکثریت اعضای هیأت نظارت بر مطبوعات و به‌دلیل تخطی‌های مکرر از حدود مطبوعات مندرج در ماده ٦ قانون مطبوعات، لغو مجوز شد و همان زمان هم از فهرست نشریات دارای مجوز خارج شده است. با وجود این، نشریه یالثارات هم‌اکنون با حکم موقت قوه قضائیه منتشر می‌شود.

شهروند

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top