تاریخ انتشار: 14مرداد1395|16:01

| کد خبر: 183995

ارتباط مسوولان بانک مرکزی با سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج با روش 20 سال پیش!+سند

وکیل ملت: بانک مرکزی روش اطلاع‌رسانی قطره‌ای و غیر رسمی را پیش گرفته است تا از این طریق بتواند سپرده‌گذاران معترض تعاونی ثامن‌الحجج که از عملکرد بانک مرکزی به شدت خشمگین هستند را آرام کنند.

مسوولان بانک مرکزی به جای اطلاع‌رسانی شفاف به روش ارتباطی 20 سال پیش یعنی ایمیل زدن به هزاران سپرده‌گذار روی آورده است!

یافته‌های خبرنگار ما حاکی از آن است که بانک مرکزی روش اطلاع‌رسانی قطره‌ای و غیر رسمی را پیش گرفته است تا از این طریق بتواند سپرده‌گذاران معترض تعاونی ثامن‌الحجج که در سرگردانی کامل به سر می‌برند و از عملکرد بانک مرکزی به شدت خشمگین هستند را آرام کنند.

مسوولان بانک مرکزی به جای اطلاع‌رسانی شفاف و به جای صدور اطلاعیه‌ها در اقدامی عجیب به ارتباط ایمیلی روی آورده که از 20 سال پیش مرسوم بوده است. در این روش سپرده‌گذاران به ایمیلی که در سایت بانک مرکزی به نام محمود احمدی دبیرکل بانک مرکزی که به عنوان مسوول کارگروه رسیدگی‌کننده به پرونده ثامن‌الحجج هم هست است، ایمیل می‌زنند و دبیرکل بانک مرکزی هم به سوالات و پیامهای سپرده‌گذاران پاسخ می‌دهد! این در حالی است که مسوولان بانک مرکزی می‌توانستند به جای صرف هزینه‌ و زمان زیاد برای پاسخ به ایمیل‌های بیشمار از روابط عمومی بانک مرکزی کمک گرفته و اطلاع‌رسانی شفاف را در دستورکار قرار دهند. کریمی مدیر روابط عمومی بانک مرکزی جزو روزنامه‌نگاران با سابقه است اما گویا آقای احمدی دبیرکل بانک مرکزی و رئیس کارگروه ثامن‌الحجج به بخش روابط عمومی اعتماد ندارد و از این ظرفیت استفاده نمی‌کند.

یکی از مسائلی که سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج را عصبانی کرده موضوع اقرارنامه بانک پارسیان است. سپرده‌گذارانی که تا سقف 100 میلیون تومان سپرده دارند و قرار است 35 میلیون تومان آن را بگیرند مجبور هستند که اقرار نامه‌ای را امضا کنند که طبق محتویات آن سپرده‌گذاران اقرار می‌کنند که می‌دانسته‌اند این موسسه غیرمجاز بوده و تا فروش اموال ثامن‌الحجج هیچ ادعایی در مورد مابقی پول خود ندارند!

 یکی از سپرده‌گذاران این تعاونی اعتباری که مکاتبات ایمیلی با سید محمود احمدی دبیر کل بانک مرکزی داشته است، متن این مکاتبات را در اختیار خبرگزاری بسیج قرار داده است؛ احمدی طی این پیام‌ها در جواب اعتراض سپرده‌گذار ثامن‌الحجج به امضا اقرارنامه‌هایی که نشان می‌دهد سپرده‌گذاران از غیرقانونی بودن فعالیت ثامن‌الحجج مطلع بوده‌اند، اعلام کرده که "امضا این اقرارنامه تنها شرط بازپرداخت سپرده‌ها می‌باشد و تاکنون بسیاری از سپرده‌گذاران آن را امضا کرده‌اند". این اظهارات وی در حالی است که بسیاری از سپرده‌گذاران تعاونی اعتباری ثامن‌الحجج از امضا این فرم امتناع کرده‌اند.

دبیر کل بانک مرکزی همچنین در پیام خود اعلام کرده که ولی‌الله سیف وکیل مدافع سپرده‌گذاران بوده و همچنین بانک پارسیان بهترین بانک برای عاملیت این تعاونی اعتباری بوده است.

محتوای اینگونه اطلاع‌رسانی از سوی بانک مرکزی نه‌تنها موجب از بین رفتن ابهامات نمی‌شود بلکه از سویی نقاط مبهم موجود در این ماجرا را تشدید می‌کند. بانک مرکزی ضمن آنکه باید برنامه‌ریزی جدیدی برای حل معضل تعاونی ثامن‌الحجج را در دستور کار خود قرار دهد، باید اقدامات خود در این خصوص را به‌طور کامل شفاف‌سازی کند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 7

سپرده گزار مالباخته
|
14مرداد ماه 1395
0
0
به نظر من تنها موسسه اي که قدرت خريد يا ادغام با ثامنالحجج رو داره و ٣ برابر آن منابع داره و ميتونه ما رو از بدبختي که اين اژ خدا بي خبران بر سر ما آوردند نجات بده موسسه ثامن الايمه عليه اسلامه و خيلي هم با قدرته و بانک مرکزي جرات نداره بهش چب نگاه کنه چون موسسه فوق مال سپاه است اما حيف که اين جناح بازي آنها ما رو فدا کرده خدا از باعث و باني نگذره و آنها رو به سزاي اعمالشون برسونه و انشااله سر عژيزانشون بياد که مردم رو تباه کردند
مال باخته
|
14مرداد ماه 1395
0
0
ما را دریک بازی سیاسی گیر انداخته اند
مابیچاره شده ی سلیقه ای عمل کردن بانک مرکزی شده آیم
ما سپرده گزاران مورد بی توجهی مسولین قرار گرفته ایم
دزدی به ما زده و به هیچ جا نمی توان شکایت برد

سپرده گذار
|
15مرداد ماه 1395
0
0
بیتدبیری بانک مرکزی واحیای یک بانک ورشکسته با پولهای ملت محرز است چرا اموال موسسه را هر چه زودتر به مزایده نمیگذارید وپول مردم را بدهید علت این حرکت حلزونی چیست سود پولهای مردم به جیب چه کسانی میرود
سپرده گذار
|
15مرداد ماه 1395
0
0
فقط خدا میدونه پس پرده چه خبره که با روح و روان و جان و مال ما بدبخت بیچاره های گرفتار دارن پاسور بازی میکنن خدا گرفتارشون کنه هر کسی رو که به راحتی خدا رو فراموش میکنه و حق الناس میکنه ما که جز صدا کردن خدا دستمون جای دیگه بند نیست
مجید
|
15مرداد ماه 1395
0
0
مگه چاره دیگه ایی واسه ما بدبخت بیچاره های گرفتار شده گذاشتید که اون قرار نامه دورغین و زورکی رو امضا نکنیم چرا امضا کردن ما اونم از سر ناچاری و مجبوری معناش قبوله این کذب تمامه . محکومیم که به هر سازی برقصیم از سر بدبختی .
معلم
|
15مرداد ماه 1395
0
0
لطفا بجای اتلاف وقت با این ایمیل های بی سرانجام و بیهوده و بی ثمر وقت و نیرو و وجدان و در نظر گرفت خدا و انسانیت و حقانیت زمان رو غنیمت بشمارید و صرف فروش اموال ثامن که مال سپرده گذارهاست کنید و حق الناس نکنید و بیش از این ایجاد سوژه نکنید و حق رو به حق دارها برسونید
مالباخته
|
15مرداد ماه 1395
0
0
مرگ برظالم مرگ برکسانی که درلوای مسلمانی به مال مردم چنگ میزنند

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top