ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...

پیشنهاد بی‌سابقه رئیس قوه قضائیه به اروپا

وکیل ملت: مراسم بزرگداشت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی، صبح دیروز در سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد و سومین جایزه حقوق بشر اسلامی به فعالان این حوزه اعطا شد.

تاریخ انتشار: 16مرداد1395|00:58

پیشنهاد بی‌سابقه رئیس قوه قضائیه به اروپا
| کد خبر: 184304

به گزارش «میزان»، در اين مراسم، کمیته اعطای جایزه حقوق بشر اسلامی در سال جاری با بررسی ۱۵ کاندیدا از کشورهای مختلف، با اجماع تصمیم گرفت سومین جایزه حقوق بشر اسلامی را به صورت مشترک به آیت‌الله شیخ عیسی قاسم، رئیس مجلس علمای شیعی بحرین به دلیل نقش مؤثر او در دفاع از حقوق مسلمانان به صورت مسالمت‌آمیز و تلاش برای پیشبرد اصول مردم‌سالاری دینی و آرزو مرالی، دبیرکل تحقیقات کمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن، به دلیل نقش مؤثر او در دفاع از حقوق مسلمانان و مبارزه با اسلام‌هراسی اعطا شد.

در حاشیه مراسم دیروز، نمایشگاه کتب و پایان‌نامه‌های حقوق بشر نیز دایر بود.رئیس قوه قضائیه در این مراسم گفت: «ستاد حقوق بشر، شورای‌عالی امنیت ملی و وزات خارجه، بحث و گفت‌وگو درباره حقوق بشر را با اروپایی‌ها باز کنند؛ البته با این کیفیت که تمام مسائل، دوطرفه مورد بحث قرار گیرد؛ البته حساب آمریکایی‌ها جداست.

آنها اهل خدعه هستند و این موضوع را در برجام نشان دادند و همان‌طورکه مقام معظم رهبری فرمودند، ما برجامِ ٢ و ٣ و ٤ و ٥ نداریم». آیت‌الله آملی‌لاریجانی گفت: «مسئله حقوق بشر مسئله بسیار پراهمیتی است؛ هم در دنیای امروز از لحاظ آثار مهم و نظری که دارد و هم برای ادیان الهی و خصوصا دین اسلام. مسئله حقوق بشر یکی از مسائل محوری از لحاظ نظری و عملی است و لذا در دنیا هم به لحاظ نظری کارهای بسیار باارزشی درمورد تحلیل حق انسانی، حق بشر، تحلیل ماهیت حق به‌طور کلی و رابطه حق با تکلیف صورت می‌گیرد و این موارد عمدتا در فلسفه سیاسی مورد تنقیح قرار می‌گیرد».

رئیس قوه قضائیه گفت: «بنده پیشنهاد دادم که بحث‌هایی درباره حقوق و حقوق بشر اسلامی را جزء کارهای اساسی قرار دهیم؛ البته نمی‌شود فقط انتزاعی عمل کرد؛ اما یکی از کارهایی که باید در ستاد با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی پیگیری شود، درباره ماهیت حق است و اینکه آیا حق بشر که وجود دارد، واقعیت حق است یا خیر؟ خود بحث اینکه حق، قراردادی است، باید تحلیل شود؛ آیا تمام حق‌ها قراردادی هستند و با قرارداد پدید می‌آیند یا لااقل برخی حقوق باید واقعی باشند».


حرف‌هایی که درمورد نقض قصاص و اعدام می‌زنند  نفی حقوق مردم ماست
آیت‌الله آملی‌لاریجانی تصریح کرد: «اعلامیه جهانی حقوق بشر یک پشت صحنه دارد که نگاه‌ها و ایدئولوژی در آن نهفته است و در کمیته‌های پیش‌نویس، کسانی که این اعلامیه جهانی را تدوین کرده‌‌اند، بیان کرده‌‌اند که نگاهشان سکولار و لیبرال است. آنها در ماده یک اعلامیه حقوق بشر حفظ  کرامت انسانی را مطرح کرده‌‌اند و با این موضوع جلو آمدند و در نسل‌های بعدی مصوبات سازمان ملل درمورد حقوق بشر به مسئله آزادی ازدواج اشاره کردند.

البته ما هم قبول داریم که ازدواج اجباری باطل است؛ اما آنها کم‌کم مفهوم ازدواج را به همجنس هم تسری دادند». رئیس دستگاه قضا ادامه داد: «٩٨ درصد مردم ایران به نظام جمهوری اسلامی ایران رأی دادند؛ نظامی که اسلام اساس آن است و حال، غرب می‌گوید اسلام نباشد؛ اما باید بدانند که حرف‌هایی که درمورد نقض قصاص و اعدام می‌زنند، نفی حقوق مردم ماست. چه کسی به شما (آمریکایی‌ها) حق داده ایدئولوژی لیبرال و سکولار و نحوه حیات غربی خود را به ما تحمیل کنید».

آیت‌الله آملی‌لاریجانی با بیان اینکه رفتار غرب درباره حقوق بشر دوگانگی دارد و آنها از حقوق بشر استفاده ابزاری می‌کنند، گفت: «حقوق آیت‌الله شیخ قاسم که مجاهد بی‌بدیل بحرین و منطقه است، رعایت نشده است و کسی که سکونتش در بحرین قدیمی‌تر است را سلب وطن کرده‌‌اند؛ آیا چنین چیزی امکان دارد که یک رهبر روحانی و انقلابی که اهداف حقوق بشری را مطرح می‌کند و می‌گوید هر بحرینی حق رأی داشته باشد، این‌گونه مورد ظلم واقع شود؟ در اینجا آمریکایی‌ها چه موضع‌گیری کرده‌اند؟».

او تصریح کرد: «آیا حقوق بشر فقط برای آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی است و مسلمانان حقوق بشر ندارند؟ در فلسطین اشغالی هزاران کودک و مرد و زن و جوان را به شهادت رساندند؛ با دلارهای خود جلوی دهان دبیرکل سازمان مدافع حقوق بین‌الملل را می‌گیرند؛ این درحالی است که امروز برای همه دنیا معلوم شده که دفاع آنها از  حقوق بشر، ابزاری است و هر جا که میل دارند حقوق بشر را مانند پتک می‌کنند. آیا این حقوق بشر است؟».


ما در زمینه حقوق بشر مدعی هستیم
آملی‌لاریجانی خاطرنشان کرد: «ما در سی‌‌و‌چند سال، چند میلیون مهاجر افغانی و عراقی را پذیرفته و از آنها استقبال کردیم. با اینکه کشورمان در تحریم‌های گسترده بود؛ اما ما آنها را پذیرفتیم، به آنها اسکان دادیم و بر اساس نگاه انسانی، مقام معظم رهبری فرمودند فرزندان آنها در مدارس ما تحصیل کنند؛ اما کل اروپا با آن ثروت بیکرانش، مهاجرین و آواره‌هایی را که خودش مسبب آوارگی آنها بود، نپذیرفت و از این مسئله استنکاف کرد. آیا این حقوق بشر است؟ اروپا باید دراین‌زمینه توضیح دهد».

رئیس قوه قضائیه گفت: «آواره‌های سوری را چه کسی در دنیا ایجاد کرده است؟ داعش با چه ابزار و اسلحه‌ای کار می‌کند و مدافع اینها چه کسانی هستند؟ همگان می‌دانند عربستان، حکومت دست‌نشانده‌ای است و این کشورها، ضدبشری‌ترین رفتارها را انجام می‌دهند و به‌طور مثال سر کودک ١٠ ساله را می‌برند و فیلم آن را پخش می‌کنند». او تصریح کرد: «کار غرب در دفاع از حقوق بشر رنگ باخته است؛ چراکه رفتار آنها ابزاری و دوگانه است و در خود آمریکا حق سیاه‌پوستان رعایت نمی‌شود و روزی نیست که سیاه‌پوستی توسط پلیس در آنجا کشته نشود، کشورهای اسلامی باید به خود بیایند و راه مستقل خودشان را پیش بگیرند و جمهوری اسلامی ایران در حقوق بشری که منبعث از معنویت و نگاه الهی است، پیشتاز است».

آیت‌الله آملی‌لاریجانی گفت: «به شورای‌عالی امنیت ملی، وزارت امور خارجه و ستاد حقوق بشر پیشنهاد می‌کنم مسئله گفت‌وگو با کشورهای اروپایی را در بحث حقوق بشر باز کنند؛ چون ما در زمینه حقوق بشر مدعی هستیم؛ اما حساب آمریکایی‌ها جداست؛ آنها اهل خدعه هستند و این موضوع را تمام‌وکمال در برجام نشان دادند و همان‌طورکه مقام معظم رهبری فرمودند، ما برجامِ ٢ و ٣ و ٤ و ٥ نداریم و ما در این گفت‌وگوها شروطی داریم؛ چراکه معتقدیم کیفیت این گفت‌وگوها باید طرفینی باشد».

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: «رفتار اروپا با بشریت در تمام دنیا با توجه به اسلام‌هراسی‌هایی که در اروپا راه انداخته‌‌اند و کشف حجاب اجباری در دبیرستان‌ها و دانشگاه‌های فرانسه جای سؤال دارد و ما نسبت به این مسائل در اروپا بحث و سؤال داریم. آنها اسلام‌هراسی در اروپا راه می‌اندازند؛ اما اگر کسی به هولوکاست نگاه چپی بکند، باید به زندان برود. این مسائل هم در گفت‌وگوهای حقوق‌بشری با اروپا باید مطرح شود».


حقوق بشر با تحمیل رابطه‌ای ندارد
دیگر سخنران این مراسم، محمدجواد لاریجانی بود. دبیر ستاد حقوق بشر ایران گفت: «نهاد حقوق بشر به عنوان مهم‌ترین مرجع سیاسی در سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی مطرح است». او در مراسم گرامیداشت روز حقوق بشر اسلامی با اشاره به سابقه تأسیس ستاد حقوق بشر گفت: «یک دهه از تأسیس ستاد حقوق ‌بشر می‌گذرد. این ستاد در سال ٨٤ با مصوبه شورای‌عالی امنیت ملی و تأیید مقام معظم رهبری و تکمیل این مصوبه به عنوان یک نهاد فرا‌قوه‌ای و با ریاست رئیس قوه قضائیه تشکیل شد».

او گفت: «وزیر دادگستری،‌ وزیر امور خارجه، وزیر اطلاعات و وزیر ارشاد، وزرای عضو این ستاد هستند. همچنین نهادهای قضائی مثل دیوان‌عالی،‌ شورای‌عالی قضائی، دادستانی کل، سازمان زندان‌ها و فرمانده نیروی انتظامی و نیز نهادهایی که به نحوی در امر حقوق بشر تأثیر دارند، در این ستاد حضور دارند». او تصریح کرد: «مقام معظم رهبری بیان داشتند این ستاد به عنوان یک مرجع رسمی کشور درخصوص حقوق بشر تأسیس شود. در این ١٠ سال این ستاد به عنوان مهم‌ترین مرجع سیاسی در سازمان ملل معرفی شده و امروز مواضع کشور را درخصوص حقوق بشر اتخاذ می‌کند».

این مقام مسئول ادامه داد: «تمامی مواضع حقوق‌بشری ایران که در جوامع بین‌المللی مطرح می‌شود، هیچ‌کدام بدون جواب نبوده و تمامی آنها بدون خستگی جواب داده شده است. جمهوری اسلامی از بدو تأسیس انقلاب اسلامی به دلیل تهاجمات فراوانی که به آن شده است دارای بنیه قوی درخصوص حقوق بشر است». او عنوان کرد: «در جلسه‌ای که خدمت مقام معظم رهبری بودیم، ایشان سیاست‌های جدیدی را ترسیم کردند که مبتنی بر آن برنامه‌های تفصیلی در حال انجام است و ریاست قوه قضائیه از روز اول مسئولیت خود، توجه ویژه‌ای به موضوع حقوق بشر اسلامی داشتند. قوه قضائیه در پیشبرد حقوق بشر در حوزه اسلام در سطح بین‌المللی پیشگام است».

جواد لاریجانی ادامه داد: «اما آن جهتی که رهبری مفتوح کردند، فراتر از تأسیس یک سازمان است. تأسیس و نوشتن یک سند حقوق بشر اسلامی کار خوبی است و جای بحث نظری در حقوق بشر خالی است. مقام معظم رهبری فرمودند همان‌طورکه غربی‌ها بر اساس تفکر خود دنیا را پالایش می‌کنند و بر اساس آن نظر می‌دهند، ما هم باید بر اساس حقوق بشر اسلامی به دنیا نگاه کنیم و موضع گرفته و اظهار نظر کنیم؛ البته در این خصوص عمدتا موضوعات مربوط به حکومت‌هاست».

دبیر ستاد حقوق بشر اسلامی گفت: «اسلام دینی جامع است و همه را تحت پوشش قرار می‌دهد و طبیعتا نرم‌های رفتاری حقوق‌بشری در آن وجود دارد و باید براساس اسلام صحنه‌های خارجی را ارزیابی کنیم». دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه تأکید کرد: «ما درخصوص حقوق بشر حرفمان این است که مواضع غرب خود‌محورانه است و اینکه غرب موضعی کاملا منافقانه دارد و چیزی را که می‌گوید خلاف آن را انجام می‌دهد. فقط کافی است به رفتار دوستان آنها دراین‌خصوص نگاه کنید و موضع سوم که ما می‌گوییم این است که موضع آنها نسبت به حقوق بشر تحمیلی است؛ درحالی‌که حقوق بشر با تحمیل رابطه‌ای ندارد».


گزارش دبیر کمیته اعطای جایزه 
در ادامه این مراسم، گزارش دبیر کمیته اعطای جایزه حقوق بشر اسلامی و دبیر نخستین جشنواره کتب و پایان‌نامه‌های حوزه حقوق‌بشری و دبیر سمینار تخصصی بین‌المللی حقوق بشر اسلامی ارائه شد. کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر در بخشی از گزارش خود گفت: «کمیته اعطای جایزه حقوق بشر اسلامی بعد از وصول مشخصات و فهرست فعالیت‌های ١٥ کاندیدا، با تشکیل جلسات مختلف، دو فعال و اندیشمند اسلامی از کشورهای انگلستان و بحرین را به شرح زیر جهت اهدای سومین جایزه حقوق بشر اسلامی به صورت مشترک انتخاب کرد.

سرکار خانم آرزو مرالی، دبیرکل تحقیقات کمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن، به دلیل تلاش‌های علمی و عملی در مقابله با اسلام‌هراسی و آیت‌الله شیخ عیسی قاسم رئیس مجلس علمای شیعی بحرین به دلیل تلاش‌های مسالمت‌آمیز ایشان در دفاع از حقوق مسلمانان و پیگیری اصول مردم‌سالاری دینی».


نماینده شیخ قاسم: رفتار بحرین احمقانه است
نماینده شیخ عیسی قاسم، از تعلق جایزه ستاد حقوق بشر اسلامی به شیخ عیسی قاسم قدردانی کرد. در این مراسم حجت‌الاسلام دقاق، نماینده شیخ عیسی قاسم، گفت: «خوشحالم که جایزه ستاد حقوق بشر اسلامي به شیخ عیسی قاسم تعلق گرفت». او ضمن باارزش‌دانستن فعالیت‌های ایران گفت: «خوشحالیم که ایران جایزه حقوق بشر را می‌دهد.

آرزو داشتیم که شیخ عیسی قاسم با پای خود به این مراسم می‌آمدند و این در حالی است که خانه ایشان در تصرف بوده و مردم هم همگام با ایشان جلوی منزل شیخ هستند». شیخ دقاق افزود: «از سازمان‌ ملل و اتحادیه عرب و اتحاديه اروپا برای بررسی اندیشه‌های این مرد بزرگوار دعوت می‌کنم و حتی معتقدم جایزه نوبل را به این مرد بدهند.

رژیم بحرین در رابطه با این فرد متدین حماقت می‌کند و رفتارهای ناپسندی را در پیش گرفته است. اصل حقوق بشر در غرب بعد از انقلاب صنعتی فرانسه پی‌ریزی شد و حرکت آن هم از سوی علمای دینی شروع شد. اولین کسانی که چنین ایده‌ای را مطرح کردند، کاتولیک‌های غربی بودند».


آرزو مرالی: حقوق بشر اسلامی مدافع حقوق همه مردم جهان است
دبیرکل تحقیقات کمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن گفت: «تحقق حقوق بشر اسلامی فقط وظیفه حکومت‌های مسلمان نیست؛ بلکه وظیفه تک‌تک مسلمانان است». آرزو مرالی، دریافت‌کننده سومین جایزه حقوق بشر اسلامی در همایش گرامیداشت حقوق بشر اسلامی و کرامت اسلامی که با حضور رئیس قوه قضائیه و سفرای کشورهای اسلامی برگزار شد، گفت: «هر اتفاقی که در حوزه حقوق بشر اسلامی رخ داده، لطف خداوند بوده و قطعا افراد بزرگی بودند و در کمیسیون حقوق بشر اسلامی در لندن آنچه اتفاق افتاده در حوزه حقوق بشر جهان مرسوم نبوده و مسلمانان، قربانی این ایده تحمیلی حقوق بشر هستند».

او تصریح کرد: «این گفتمان غرب در حقوق بشر، مردم جهان را از حقوق اولیه آنها محروم می‌کند و تلاش برای حقوق بشر اسلامی تلاشی برای تمام مردم جهان است و این فقط حق نیست که باید برای رسیدن به آن تلاش و از آن صیانت کرد». دبیرکل تحقیقات کمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن گفت: «تشکر ویژه دارم از دست‌‌اندرکاران حقوق بشر اسلامی ایران برای اعطای این جایزه و یادآور می‌شوم که اروپا حقوق بشر را در تصرف خود نمی‌داند درحالی‌که حقوق بشر اسلامی برای کرامت انسان‌ها تلاش می‌کند. همه مسلمانان باید برای تحقق حقوق بشر اسلامی تلاش کنند و این تنها وظیفه حکومت و دولت‌ها نیست».

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top