پیمان قربانی در حاشیه رونمایی از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران به ارائه توضیحاتی درباره یکسان‌سازی نرخ ارز پرداخت و اظهار داشت: سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز یکی از الزامات بانک مرکزی و ضروریات برای اقتصاد ایران است. وی با بیان اینکه با فراهم شدن شرایط، بانک مرکزی حتماً سیاست یکسان‌سازی‌ نرخ ارز را انجام خواهد داد، تصریح کرد: پروژه یکسا‌ن‌سازی نرخ ارز در قالب طرح‌های اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از پروژه‌های مهم تعیین شده است.


معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به مجاز‌شدن خرید و فروش ارز آزاد توسط بانک‌ها از ابتدای هفته، گفت: به طور آرام و بطئی این روندها جلو خواهد رفت و در عین حال سعی می‌کنیم پروژه سرعت لازم را داشته باشد.

قربانی در خصوص اجرای برنامه اصلاح نظام بانکی بیان کرد: این پروژه که یکی از پروژه‌های مهم اقتصاد مقاومتی است در روزهای گذشته آغاز شد و شرح پروژه هم روی سایت بانک مرکزی قرار داده شد. این برنامه از ابتدای سال گذشته با اقداماتی که بانک مرکزی برای رفع تنگنای مالی بانک‌ها انجام داد، آغاز شده اما با اجرای طرحی که پژوهشکده پولی و بانکی به سفارش بانک مرکزی تدوین کرد، پروژه به طرحی منسجم تبدیل شد. افزایش سرمایه بانک‌ها، تبدیل بدهی‌ها به اوراق بهادار و دیگر موارد مطرح شده، پروژه‌های اصلاح نظام بانکی است. وی در پاسخ به این سؤال که آیا این پروژه‌ها کمی‌سازی شده است، گفت: یک‌سری از این برنامه‌ها در قالب تبصره‌های 35 و 36 قانون بودجه انجام می‌شود و ان شاءالله همزمان با آن اهداف برنامه کمی‌سازی خواهد شد.


معاون اقتصادی بانک مرکزی در واکنش به این سؤال که با توجه به رد شدن کلیات اصلاحیه بودجه 95، دولت برای افزایش سرمایه بانک‌ها چه اقدامی خواهد کرد؟ اظهارداشت: دولت مجدداً این لایحه را در صحن علنی مجلس دنبال خواهد کرد زیرا این لایحه برای دنبال‌ کردن اهداف برنامه اصلاح نظام بانکی بسیار با‌اهمیت است. قرار است این تبصره‌ها به‌گونه‌ای اجرایی شود که هیچ گونه آثار تورمی نداشته باشد.


قربانی درخصوص تسعیر دارایی‌های ارزی بانک مرکزی و نگرانی‌های مجلس از این بابت، گفت: قرار است از درآمد حاصل از تسعیر دارایی‌های ارزی بانک مرکزی به نحوی استفاده شود که بدهی دولت به بانک‌ها و بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی تهاتر شود و بنابراین به هیچ‌عنوان پایه پولی و نقدینگی رشد نخواهد کرد.


وی تأکید کرد: مجلس نگرانی‌های خود را مطرح خواهد کرد و دولت هم پاسخ‌های لازم را ارائه می‌کند. در نهایت هر چه مجلس تصمیم بگیرد، ملاک عمل خواهد بود. معاون اقتصادی بانک مرکزی درخصوص احتمال کاهش دوباره نرخ سود بانکی، گفت: نرخ بالای سود بانکی هم به تصمیمات در حوزه مصرف و هم سرمایه‌گذاری لطمه می‌زد و به همین دلیل بانک مرکزی همواره به دنبال این بوده که هم ارزش پول سپرده‌گذاران حفظ شود و هم اجحافی به بخش تولید و سرمایه‌گذاری صورت نگیرد.

بانک مرکزی به دنبال این است که نرخ سود را به‌صورت غیردستوری کاهش و همگام با تورم تعیین کند.
قربانی با اشاره به کاهش نرخ سود سپرده به 15 و سود تسهیلات به 18 درصد، افزود: این کاهش نرخ موجب بهبود غیرتورمی معاملات بازار مسکن شد و در سایر بازار‌ها هم التهابی به وجود نیامد. بانک مرکزی این روند را ادامه خواهد داد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top