تاریخ انتشار: 17مرداد1395|00:35

| کد خبر: 184605

سیدحسن خمینی: سیدجمال‌الدین اسدآبادی از مفاخر افغانستان است

وکیل ملت: حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی در دیدار جمعی از علمای شیعه و سنی کشور افغانستان که در حرم مطهر امام راحل برگزار شد، با اشاره به ثمرات بلند‌مدت رفتارهای انسانی گفت: حرکت پیامبر اسلام (ص) که تا زمان رحلت ایشان صرفا شبه‌جزیره عربستان را تحت ‌تأثیر داشت، پس از گذشت چند دهه توانست سراسر جهان اسلام را تحت ‌تأثیر قرار دهد و باید قرن‌ها می‌گذشت تا این حرکت جهانی شده و تمدن اسلامی زاییده شود.

او با اشاره به سیدجمال‌الدین اسدآبادى به عنوان یکی از پیشگامان نهضت اسلامی، او را از مفاخر افغانستان خواند و افزود: تفکر سیدجمال توجه‌دادن به این نکته مهم بود که اختلاف سم مهلک جهان اسلام است و «بازگشت به دین‌داری» باید در عین پیشرفت باشد، نه تحجر و برگشتن به دوران بدویت.یادگار امام با اشاره به دشواری‌های سیدجمال در مسیر مبارزات خویش، یادآور شد: بذری را که او کاشت، سال‌ها بعد ثمر داد؛ تا جایی که می‌توان سید‌جمال را از پایه‌گذاران مشروطه ایرانی دانست و حرکت او را تلنگری مهم در مسیر حرکت مشروطیت ذکر کرد.

او با بیان اینکه اگر مصلحان توقع داشته باشند هر‌آنچه می‌گویند، در روزگار خودشان ثمر دهد، توقع بیهوده‌ای دارند، گفت: مراقب باشیم که اگر بذر کینه‌توزی بکاریم، بعد از ده‌ها سال داعش تولید می‌شود؛ زیرا چندین نسل در شکل‌گیری این گروه مؤثر هستند و همه فِرَق و مذاهب اسلامی به اندازه سهم خویش در شکل‌گیری این غده سرطانی نقش دارند. سیدحسن خمینی یادآور شد: وقتی صدای اندیشمندان دینی بلند شده بود که بذر کینه را در جهان اسلام نپراکنید، به یکدیگر دشنام ندهید و ندا سر دادند که اعلام هفته وحدت، نه یک تاکتیک، بلکه یک استراتژی است و تقریب مذاهب یک قاعده کلی است، آنان چنین روزهایی را می‌دیدند. او ادامه داد: روزی که آیت‌الله العظمی بروجردی اندیشمندانی را به دانشگاه الازهر مصر فرستاد، برای جلوگیری از چنین روزهایی بود.


در این حقیقت که دشمنان امت اسلامی در ما نفوذ کرده‌‌اند، شکی نیست
یادگار امام با تأکید بر «وحدت» به عنوان یکی از آرمان‌های اصلی انقلاب اسلامی ایران، گفت: در این حقیقت که دشمنان امت اسلامی در ما نفوذ کرده‌‌اند، شکی نیست؛ اما آنها زمینه لازم برای ورود را دیدند و سوار بر دوش برخی حماقت‌ها شدند؛ اما امروز وظیفه همه ماست که به اندازه توان خویش بذر محبت را بکاریم تا در دهه‌های آتی ثمر دهد.

او با ابراز تأسف از وضعیت کنونی منطقه و جهان اسلام گفت: امروز گروهی نابخرد حیثیت مسلمانان را برده‌‌اند؛ کسانی که به تعبیر رهبر معظم انقلاب می‌توان آنها را اهل سنت آمریکایی و شیعه انگلیسی خواند که هر دو سر در یک آبشخور دارند؛ بنابراین با هم‌گرایی به جهات مشترک یکدیگر بیندیشیم؛ چرا‌که این راه به هیچ جایی نمی‌رسد. سیدحسن خمینی با بیان اینکه هرگاه بتوانیم به مسیر اصلی بازگردیم، به نفع ماست، به نقش روحانیت در کاشت بذر محبت و وحدت اشاره کرد و به علمای کشور افغانستان توصیه کرد در تربیت جوانان شفقت بیشتری بورزند و پیوند‌های بین‌نسلی را تقویت کنند.


جای تأسف است که در بینش سیاسی حجت‌الاسلام حجتی‌کرمانی تردید شود
سیدحسن خمینی همچنین در مراسم رونمایی از کتاب خاطرات حجج اسلام حجتی‌کرمانی و دکتر بی‌آزار‌شیرازی، حجتی‌کرمانی را از مفاخر سیاسی و فرهنگی کشور دانست و گفت: جای تأسف است که در بینش سیاسی کسی با چنین سابقه‌ای تردید شود؛ کسی که زندگی خود را با مبارزه و انقلاب سپری کرد و هیچ دوره‌ای از زندگی او جز با دلسوزی و پایمردی بر ارزش‌ها نگذشته است.

سیدحسن خمینی با اشاره به کتاب خاطرات این مبارز دیرین نهضت اسلامی، افزود: درد دین، استقلال، آزادی، آینده این سرزمین و سعادت مردم در لحظه‌لحظه زندگی نویسنده این خاطرات موج می‌زند. او همچنین به کتاب خاطرات حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر عبدالکریم بی‌آزار‌شیرازی با عنوان «حکومتی بر اساس اخلاق» اشاره کرد و یادآور شد: اخلاق، همه هویت امروز و فردای ماست و جامعه بی‌اخلاق اگر از هر توفیقی برخوردار باشد، سر به آبشخوری جز سعادت خواهد گذاشت.


یادگار امام همچنین با اشاره به تلاش‌ها برای تقریب مذاهب و گرفتاری جهان و به‌ویژه دنیای اسلام به درد ستیزه‌جویی، گفت: اگر تلاش شخصیت‌هایی مانند آیت‌الله العظمی بروجردی در راستای تقریب مذاهب دنبال می‌شد، امروز در این نقطه نبودیم.

او همچنین با اشاره به حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدهادی خسروشاهی در جلسه و تلاش‌های وی در راستای تقریب مذاهب، تصریح کرد: امروز دل پیامبر گرامی اسلام (ص) از این فضا شکسته است؛ چراکه امروز دردها و مصیبت‌های زیادی به نام ایشان و اسلام بر انسان‌ها می‌گذرد. سیدحسن خمینی با اشاره به نعمت امنیت در کشورمان، به کشتار و آوارگی مردم دیگر کشورهای اسلامی مانند سوریه، عراق، یمن و لیبی اشاره کرد و گفت: این درد بزرگ جامعه اسلامی ناشی از بی‌توجهی به مسئله‌ای است که دهه‌ها قبل بزرگان ما به آن توجه دادند و در دوره پیروزی انقلاب اسلامی نیز امام نسبت به وقوع آن و مشکلات احتمالی آن هشدار داده بودند.

دسته بندی خبر روز , سیاسی ++ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top