ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی
ادامه...

بحران نامزدی ریاست‌جمهوری بین اصولگرایان

مرجان زهرانی

وکیل ملت: اصولگرایان هنوز نتوانسته‌اند کاندیدایی را پیدا کنند که مقابل حسن روحانی به صحنه انتخابات بیاورند. آنها به احمدی‌نژاد مطمئن نیستند. پرویز فتاح از پذیرش کاندیداتوری انصراف داده، سعید جلیلی رای‌ قابل توجهی ندارد، محسن رضایی به کسوت نظامیان درآمده و محمدباقر قالیباف قصد کاندیداتوری ندارد...

تاریخ انتشار: 17مرداد1395|00:56

بحران نامزدی ریاست‌جمهوری بین اصولگرایان
| کد خبر: 184623

تجربه سال‌های ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد دل‌نگرانی اصولگرایان برای سرمایه‌گذاری روی چهره‌های جدید را بیشتر کرده و شاید از همین رو است که چندان تمایلی ندارند آنها را وارد بازی انتخابات کنند. بنابراین آنها بازهم تلاش خواهند کرد چهره‌های قدیمی‌تر جریان خود را به معرض رای عموم بگذارند؛ چهره‌هایی که البته زیاد هم نیستند و همین موضوع آنها را دچار بحران کاندیداتوری کرده است.

«جهل‌الرجال» کلیدواژه تازه‌ای است برای تحلیل شرایط بحرانی اصولگرایان. امیر محبیان، تحلیلگر اصولگرا و از تئوریسین‌های جناح راست در آخرین گفت‌وگوی خود مطرح کرد اصولگرایان دچار قحط‌الرجال نیستند بلکه دچار جهل‌الرجالند.

به تعبیر این تحلیلگر که بر شرایط امروز اصولگرایان واقف است، اصولگرایان دائما کاندیداهای گذشته خود را تکرار می‌کنند و نسبت به نیروها و ذخایر این جریان آگاه نیستند. پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری سال 84 کاندیداها عمدتا از چهره‌هایی بودند که پیش و پس از انقلاب در بطن و متن نظام حضور داشتند یا به تعبیری سیاستمداران نظام بودند که خود را در معرض آرای مردم قرار می‌دادند. انتخابات نهمین دوره ریاست‌جمهوری اما بازی آنها را تغییر داد.

از دل طرح‌ریزی‌ها و برنامه‌ریزی‌های اصولگرایان برای انتخابات شورای شهر دوم در سال 81 که قدرت را در شورای شهر به دست جناح راست داد، طیف جدیدی متولد شد که شورای شهر را به‌عنوان سنگر اول فتح کرد و احمدی‌نژاد را به‌عنوان شهردار برگزید تا راه او برای رفتن به پاستور هموار شود.

فرهیختگان

با انتخاب محمود احمدی‌نژاد، سربازان سیاسی هم کم‌کم فرصت رفتن به کاخ ریاست‌جمهوری را فراهم دیدند. تجربه سال‌های ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد اما دل‌نگرانی اصولگرایان برای سرمایه‌گذاری روی چهره‌های جدید را بیشتر کرده و شاید از همین رو است که چندان تمایلی ندارند که آنها را وارد بازی انتخابات کنند. بنابراین آنها بازهم تلاش خواهند کرد چهره‌های قدیمی‌تر جریان خود را به معرض رای عموم بگذارند؛ چهره‌هایی که البته زیاد هم نیستند و همین موضوع آنها را دچار بحران کاندیداتوری کرده است. اما کدام چهره‌های شاخص اصولگرا امکان کاندیداتوری دارند اما قابلیت رای‌آوری و رقابت جدی با حسن روحانی را ندارند؟

  محمدباقر قالیباف؛ کسی تمایل سرمایه‌گذاری روی او ندارند
محمدبـاقـر قالیـباف، سیاستمدارای که از مشهد و پایگاه پایداری‌ها و اصولگرایان تندرو به شهرداری تهران رسید و در این سمت 11 ساله شد، گزینه‌ای محتمل است اما از آن دست گزینه‌هایی است که یاران اصولگرایش چندان تمایلی برای سرمایه‌گذاری روی او ندارند. چهارمیلیون رای سال 84 برای ورود دوباره او کافی نخواهد بود. او البته سال 88 هم عزم پاستور کرد اما کنار کشید تا در سال 92 بار دیگر شانس خود را بیازماید. دوبار شکست و یک‌بار کناره‌گیری باعث می‌شود که او گزینه اصولگرایان نباشد.


  علی‌اکبر ولایتی؛ درحمایت از روحانی کاندیدا نخواهد شد
علی‌اکبر ولایتی از چهره‌های نزدیک و مقبول آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و ناطق‌نوری است. او سال 76 از ناطق‌نوری حمایت کرد و سال 84 به نفع هاشمی کنار کشید. سال 92 به میدان آمد تا با هفت کاندیدای دیگر رقابت کند ولی این‌بار حتی به توصیه مهدوی‌کنی هم توجه نکرد و ماند؛ ماندنی که البته به نظر می‌رسد از سیاست ویژه هم‌طیفانش تبعیت می‌کرد و هدفمند بود. او مرد کناره‌گیری به‌نفع رقبای مطلوب است. از همین رو و به دلیل نزدیکی به حسن روحانی و طیف معتدل اصولگرا بعید به نظر می‌رسد که وارد رقابت جدی با روحانی شود.


محسن رضایی این روزها لباس رزم بر تن کرده و مواضع نظامی‌اش بیش از مواضع سیاسی به چشم می‌آید. رضایی به خاستگاه خود بازگشته و در یک سال و نیم اخیر رسما عضویتش در سپاه را اعلام کرده است. صرف‌نظر از سبد رای همیشه خالی رضایی، او با قامت نظامی نمی‌تواند در رقابتی سیاسی شرکت کند.


غلامعلی حدادعادل می‌تواند گزینه محتمل اصولگرایان باشد. سیاستمداری که براساس نقل‌قولی از رمضان شجاعی‌کیاسری نماینده اصولگرا، همچنان سودای پاستور دارد. او که از دوره ششم تا نهم پارلمان‌نشین بود سال 92 برای ریاست‌جمهوری کاندیدا شد اما درنهایت برای ادای دین به جریان متبوعش کناره‌گیری کرد. او می‌تواند گزینه اصولگرایان باشد اما گزینه‌ای که در تهران از رفتن به مجلس بازمانده، گزینه مطلوبی نخواهد بود.

  محمدرضا باهنر؛ اجماع روی او میسر نیست
محمدرضا باهنر خود را از پارلمان بازنشست کرد تا به گفته خود به فعالیت‌های حزبی و اقتصادی بپردازد. فعالیت حزبی که او برای خود تعریف کرده، ایفای نقش کارگردانی اصولگرایان است و از همین رو این روزها بیش از پیش تلاش می‌کند با رسانه‌ها در تعامل باشد. شاید او هم از گزینه‌های مطرح میان اصولگرایان باشد اما گزینه محمدرضا باهنر گرچه آزمون نشده و قابل تامل است، اما در نهایت امکان اجماع روی او چندان میسر نیست.


شاید وضعیت پیش روی اصولگرایان باعث شده است آنها به فکر عبور از انتخابات ریاست‌جمهوری 96 بیفتند، کار روی شوراهای شهر را آغاز کنند و احتمالا پیشنهادهای تئوریسین‌ها و تحلیلگرانی چون مرتضی نبوی برای اجماع روی روحانی و عبور از ریاست‌جمهوری دوازدهم را جدی‌تر بررسی کنند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top