تاریخ انتشار: 19مرداد1395|01:03

| کد خبر: 185277

یادداشت وارده/ علیرضا منصوریان و فوتبال مدرن؟

وکیل ملت: با تمام احترامی که برای هوادارن تیم استقلال تهران قائلم ولی باید با این واقعیت کنار بیایند که فوتبالی که تیم منصوریان در این هفته‌ها ارائه می دهد، فوتبال بازنده‌هاست. او بر عکس آنچه که حول و حوش محیط تمریناتش دیده می شود سُنتی‌ترین بازی را در بین تیمهای لیگ برتری ارائه می‌دهد. به سان چند فصل گذشته، سانتر از جناحین تمام حربه تیم استقلال برای رسیدن به گل است.

جی پی اس، هلی شات، ریکاوری بعد از تمرین با بشکه یخ و تغذیه اصولی ... همه و همه فقط برای زمان تمرین است به محض اینکه تیمش وارد زمین می‌شود شاهد علی‌اصغری‌ترین فوتبال نیم قرن اخیر در لیگ ایران هستیم.


شاید باور نکنید ولی او با یک گل برابر صنعت نفت به اغنای روحی و روانی میرسد، بازیکنانش را در آغوش میگرد و بعد از هر سوتی برای داور کف می‌زند، دستور پاس رو به عقب و حفظ بازی را صادر می کند در حالیکه خط دفاعی که او برای تیمش ساخته روی یک موقعیت گل هر حریفی دو گل میخورد. مشکل آنجاست که منصوریان بیشتر شومن است تا مربی فوتبال. و باور کنید که شومن اصلا اصطلاح توهین‌آمیزی نیست و در بسیاری از کشورها شو‌من‌ها جزو محبوب‌ترین هنرمندان محسوب می‌شوند و در واقع یک استعداد خارق‌العاده محسوب می شود.


منصوریان بعد از مساوی برابر نفت تهران در ورزشگاه آزادی که به گواه دوست و دشمن شایسته باخت بود مصاحبه کرد و از امان ندادن به سایر تیمها در آینده گفت. او با این ادبیات طرفداران نوجوان استقلال را تهییج می کند. آدرنالین خونشان را افزایش می‌دهد و به همین راحتی نظرها را از بازی بد و به واقع افتضاح تیمش برمیگرداند. تیمی که هفته ها قبل از نفت و علی دایی تمریناتش را آغاز کرده است و به اردوی خارج از کشور رفته است.او روی هواداران زوم می کند، طرفدارانی که خوب می داند صاحب فضای مجازی و و تا حدودی سکوها هستند. بعد از باخت به استقلال خوزستان هم به قول دوستانش برای اعتراض به بی حرمتیها در نشست خبری شرکت نمی کند و اینگونه خود را مرد اخلاق جلوه می‌دهد و از هر پاسخی در روز باخت تیمش طفره می رود. آیا اینها هنر و استعداد نیست؟


منصوریان فصل دومی که در نفت بود را هم خوب نتیجه نگرفت تا شائبه شانسی بودن نتایجش در فصل اول قوت بگیرد. حتی اگر بنا را بر خوب نتیجه گرفتن نفت بگذاریم باید توجه کرد که نفت تهران بازیکنانی مثل امیری، بیرانوند، کامیابی نیا، مبعلی، قربانی، مطهری، عزتی و ... خیلی های دیگر را داشت، اصلا نتیجه نگرفتن با تیم نفت کار سختی بود ولی همان نتایج فصل قبلش با نفت تهران هم با تیمی مثل استقلال تا حدود زیادی فاجعه است.


او در مقابل ۵۰ هزار نفر تماشاچی مشتاق تیمش بعد از گل به نفت آبادان شروع به تلفیق تیکی‌تاکای خودش با فوتبال علی اصغری برای حفظ نتیجه می‌کند، بالهای تیمش درست مقابل چشمان او و از فاصله دو سه متری او شروع به دادن پاس رو به عقب می کنند. مگر می شود این پاسها جز با دستور او ارسال شوند؟

منصوریانی که همیشه ظاهرش را حفظ می‌کند، اما تا اینجای کار ثابت کرده با یک غوره سردی‌اش می‌شود و با یک مویز گرمی‌اش، حالا روی نیمکت تیمی نشسته که سالها آرزویش را داشت و بعد از آن‌همه کش و قوس و ادا و اطوار تنها موفقیتش ننشستن روی صندلی قرمز استودیوی برنامه تلوزیونی و مجبور کردن عوامل برنامه به تعویض صندلی بوده است. و بعد از همان حرکتش بود که برای همه مسجل شد که او شومن است.


او از جنس همین قهرمانان دنیای مجازی و مصاحبه های قبل و بعد بازی است. روی نیمکت نفت با بردن پرسپولیس مصاحبه می‌کند که دین اش را به استقلال ادا کرده است و همانجا میخ محبوبیت را در دل هواداران نوجوان می‌کوبد. او در مصاحبه هایش یک قهرمان است یک مربی به روز است. خود را برادر کی‌روش می خواند. و شاگرد مرد پرتغالی تیم ملی ایران، اما آنچه در تیم او می بینیم بیشتر شبیه یکی از شاگردهای تنبلِ دشمن درجه یک کیروش، قلعه نویی است. که به والله تیم قلعه نویی اگر در طول فصل خوار میشد هرگز از حیث نتیجه تا این حد خفیف نشد. ردای مربیگری استقلال همانقدر به تن او گشاد‌ است که لباس مربیگری پرسپولیس به تن استیلی و درخشان و با حفظ احترام حتی برای دایی گشاد بود. منصوریان خوب می داند که این جنس مصاحبه ها و نام بردن از رقیب دیرینه در هر موضوع با ربط و بی ربط بیشتر به درد فن پیجهای فضای مجازی میخورد تا سرمربی باشگاه استقلال. ولی خوب هدف او هم بیشتر فتح همان پیجهاست تا فتح فوتبال در زمین بازی.


با همین حربه او هنوز هم تشویق خواهد شد چون تا مدتی نبض سکوها و هواداران این تیم با همین حرکاتِ ننشستن روی صندلی سرخ رنگ و نخوردن سس قرمز، و از این دست حرکات خواهد تپید ولی او از مرحوم ناصرخان حجازی و یا علی پروین در تیمِ پرسپولیس بزرگتر نبوده و نخواهد شد و می دانیم که صدای برخواسته از روی سکوها به آنها هم رحم نکرد.

شاید هواداران استقلال نخواهند قبول کنند ولی این فوتبالی که تیم منصوریان ارائه می دهد شایسته باخت است چه در بازی با نفت تهران که به لطف داور و تیر دروازه مساوی کرد و چه در دو بازی دیگری که به حق باخت.


همه می دانیم فوتبالی که شایسته باخت باشد در روز بردش هم شیرین نمی شود. او شایسته باخت است چون زمین فوتبال با فضای مجازی و محیط میکسدزون فرق دارد و برعکس این فضاها او نه تنها قهرمان نیست بلکه یک ترسوی تمام عیار است.


و حالا او بیشتر از هر زمان دیگری می‌ترسد و این ترس بر طبق ادبیات ایران و ایرانی برادر مرگ است شاید تنها راه نجات او از این مهلکه شجاعت است. صد البته که منظورم از نجات مسلما کسب نتیجه حتمی و برد در همه بازیها نیست که پر واضح است که بردن بازی فوتبال علاوه بر شجاعت به خیلی چیزهای دیگر از جمله علم و ابزار نیاز دارد. ولی او با شجاعت می تواند از این مهلکه روحی و روانی که در آن گرفتار آمده نجات یابد چرا که ایستاده مردن برای فوتبالی‌ها جذاب‌تر از زنده ماندن روی زانوان است.


کما اینکه تیم قلعه نویی و مظلومی فصلهای گذشته در این هفته ها و هفته های زیادی از لیگ زنده بودند و حتی گاهی پادشاهی لیگ را هم می کردند اما پادشاهی که به سربازی زانو زده در زمین و تاجدار در جدول لیگ می ماند. و همگان فصل گذشته در هفته هایی که برانکو و تیمش رده های آخر جدول لیگ را تجربه می کردند به وضوح دیدند که هوادار برای ایستاده مردن تیمش جان می دهد و همین شد که داستان پرسپولیس فصل گدشته تا نزدیکیهای افسانه شدن هم رفت و شاید اگر همین منصوریان در هفته های آخر شجاعانه نمیجنگید این اتفاق افتاده بود. پس خود او بهتر از هر کس دیگری می‌داند که شجاعت، تنها راه نجات اوست. البته که باید دست از نمایش و صحبتهای پوپولیستی هم بردارد. چرا که مطمئنا هواداران واقعی استقلال ترجیح می‌دهند او در تلوزیون و خیابان سرتا پا قرمز بپوشد ولی استقلال در آزادی به هیچ تیمی نبازد.

اینطور نیست؟ شاید اشتباه می کنم ولی به گمانم سقوط بگوویچ در پرسپولیس درست از زمانی شروع شد که او به جای تمرکز روی بازی شروع به چرخاندن شال قرمز رنگش کرد. و یا همین برانکوی دوست‌داشتنی در مقطعی از فصل گذشته در حالیکه یک پیراهن مردانه آبی رنگ می‌پوشید دلهای سرخ زیادی را فتح کرد (کم‌رنگ و پر‌رنگش مهم نیست).

 

منبع خبر ایران ورزشی
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 4

ناشناس
|
19مرداد ماه 1395
1
1
خیلی زیادتر از ظرفیتت حرف مفت زدی ، هیچ چیز تو کله ... نیست
ناشناس
|
19مرداد ماه 1395
1
3
خواهشا شما اصلا راجع به فوتبال و استقلال حرف نزن رفیق
املش
|
19مرداد ماه 1395
0
0
بد جور داری میکوبی دیگه تا این حد له کردن جایز نیست نویسنده محترم تیم نتیجه خواهد گرفت البته علی منصور باید سطح کمک هایش را با اوردن مربی خارجی خوب بالا ببرد .استقلال در قلب من ومردم شهرم جای دارد
Nasravi
|
19مرداد ماه 1395
0
0
واقعا خالت آروره اصلا شما كى هستيد كه در رابطه سستيم اسقلال نظر بدى خواهشا كارى با استقلال نداشته باشيد فقط درباره تيم خوددتون نتظر بدين واقعا كه ?

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top