تاریخ انتشار: 19مرداد1395|01:21

| کد خبر: 185289

4500میلیارد تومان پاداش پایان خدمت فرهنگیان

وکیل ملت: باید به دشواری‌های معیشتی معلمان و مربیان بپردازیم. معلم نیازمند زندگی شرافتمندانه است تا بتواند ذهن و توان خود را صرف آموزش و تربیت فرزندان این مرز و بوم کند فهرست حقوق 2500 مدیر دولتی را بررسی کردم که تنها 50 نفر از آنان حقوق‌هایی غیرمتعارف دریافت کرده بودند که البته همین تعداد هم نباید اتفاق می‌افتاد

معاون اول رئیس جمهوری گفت: مسئولان عالی رتبه نظام اتفاق نظر دارند که رسیدن به اهداف انقلاب اسلامی و اهداف توسعه فقط از طریق برخورداری از آموزش و پرورش کارا و تأثیر‌گذار میسر است.اسحاق جهانگیری دیروز در سی و سومین اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش کشور که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، یاد شهدای آموزش و پرورش، 36 هزار شهید دانش‌آموز، 5 هزار شهید فرهنگی و شهید رجایی و باهنر را گرامی داشت و گفت: از سوی دولت به خاطر تلاش و زحماتی که شما عزیزان متحمل می‌شوید، صمیمانه تشکر می‌کنم و خسته نباشید می‌گویم.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی  دولت ، وی آموزش و پرورش را مهم ترین و بزرگترین نهاد اجتماعی کشور دانست و افزود: آموزش و پرورش بیشترین بار مسئولیت برای تحقق آرمان‌های یک ملت را بر دوش دارد و چشم امید همه کسانی که به آینده کشور و توسعه، پیشرفت و عدالت در ایران فکر می‌کنند بیش از همه به آموزش و پرورش دوخته شده است.


معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: اهمیت آموزش و پرورش در نظام اسلامی از ابتدای انقلاب در سخنان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و پس از آن در رهنمودهای رهبر معظم انقلاب همواره مورد تأکید بوده است و در اسناد بالادستی کشور و برنامه‌های توسعه‌ای نیز به اهمیت، جایگاه و توسعه آموزش و پرورش پرداخته شده است.


دکتر جهانگیری پایه اساسی پیشرفت کشور را نیروی انسانی دانست و افزود: آموزش و پرورش نقش مهمی در تربیت نیروی انسانی دارد و آموزش و پرورش باید به پرورش علمی، اخلاقی، خلاقیت، پرورش شهروندی، پرورش تفکر انتقادی و پرورش تدین و تعهد بپردازد و نمی‌توان از موضوعات به این مهمی بی‌تفاوت عبور کرد.وی افزود: مهم ترین بخشی که دولت را به جامعه و مردم ارتباط می‌دهد، آموزش و پرورش است و گسترده‌ترین سطح تماس دولت با جامعه این حوزه است و بیشترین نیروی دولتی و کارمندان دولت که از شریف‌ترین و کم توقع‌ترین اقشار جامعه هستند نیز در آموزش و پرورش حضور دارند.


   توسعه کشور باید بر اساس اصلاح مدرسه استوار باشد
جهانگیری با تأکید براینکه توسعه همه جانبه و پایدار کشور باید براساس اصلاح مدرسه استوار باشد، تصریح کرد: دنیای امروز و چشم‌انداز آینده آن حکایت از پیچیدگی‌های فراوان دارد و ما نیازمند یک آموزش و پرورش پویا و روزآمد هستیم که بتواند با هشیارسازی، نسل امروز را برای مواجهه با تحولات آینده مجهز کند.
معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: کودک و جوان امروز نمی‌تواند از جهان جدید بگریزد، باید آن را بشناسد و در عین حال تعلق خاطر و وابستگی به فرهنگ اسلامی و ایرانی در سرزمین خود داشته باشد.
وی در ادامه سخنان خود پیش نیاز تحول را تغییر نگرش‌ها نسبت  به آموزش و پرورش عنوان کرد و گفت: این موضوع باید هم در حکومت و دولت و همه اجزا و ارکان آنها و هم در درون دستگاه آموزش و پرورش و هم در جامعه و در درون جامعه مدنی وجود داشته باشد و آموزش و پرورش در درجه نخست نیازمند منزلت است و باید به منزلت آن و منزلت معلم به طور جدی توجه کنیم و پس از آن نیازمند سیاستگذاری، سرمایه‌گذاری و نحوه اداره و ساختارهای جدید و متناسب هستیم.


دکتر جهانگیری با تأکید براینکه باید مدرسه‌ای بسازیم که در تراز جمهوری اسلامی ایران باشد، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران حکومتی است که می‌خواهد براساس سند چشم‌انداز از نظر ارزشی سرآمد باشد و آغاز این سرآمد بودن و تأثیرگذاری در جهان اسلام در مدارس شکل می‌گیرد.


معاون اول رئیس جمهوری افزود: دولت به این امر واقف است که آموزش و پرورش برای رسیدن به نقطه مطلوب تنگناهای زیادی دارد و هم فرهنگ حاکم بر آموزش و پرورش و هم اقتصاد آن از موضوعات جدی هستند و ما باید اقتصاد آموزش و پرورش را به عنوان یک موضوع جدی در دستور کار قرار دهیم و به دشواری‌های معیشتی معلمان و مربیان بپردازیم. معلم نیازمند زندگی شرافتمندانه است تا بتواند ذهن و توان خود را صرف آموزش و تربیت فرزندان این مرز و بوم کند.


وی افزود: مدارس ما به جهت فرم و شکل نیازمند تغییرات و حل مشکلات هستند و فاصله زیادی میان مدرسه کپری و مدارس هوشمند وجود دارد و جهت‌گیری ما این است که به سوی هوشمند‌سازی مدارس در سراسر کشور گام برداریم.دکتر جهانگیری با یادآوری اینکه دولت تدبیر و امید با وجود همه محدودیت‌های پیش رو تلاش کرده است که بیش از سایر بخش‌ها به حل مسائل آموزش و پرورش بپردازد، خاطرنشان کرد: با وجود همه محدودیت‌ها دولت سهم بودجه آموزش و پرورش را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.


    اجرای طرح رتبه بندی معلمان
معاون اول رئیس جمهوری همچنین با اشاره به تصمیم دولت مبنی بر اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان گفت: با وجود اینکه سال 94 یکی از سخت‌ترین سال ها به لحاظ بودجه‌ای بود اما در همین شرایط دولت به وعده‌ای که داده بود عمل کرد و مطالبه بحق معلمان یعنی طرح رتبه‌بندی آنها را اجرا کرد و اهمیت این موضوع بدین خاطر است که دولت نه در دوران وفور درآمدهای نفتی بلکه در شرایط سخت و با وجود محدودیت بودجه توانست این کار را انجام دهد.


وی با اشاره به اینکه برای پاداش خدمت فرهنگیان 4500 میلیارد تومان منابع پیش‌بینی شده است، گفت: دولت مصمم است که به تعهدات خود در برابر فرهنگیان بازنشسته عمل کند.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به شرایط سخت آموزشی و زندگی در مناطق محروم کشور اظهار داشت: برای تأمین امکانات آموزشی و حل مشکلات در مناطق محروم کشور ردیف‌های متعددی در بودجه پیش‌بینی شده که امیدواریم با پرداخت این منابع بتوانیم بخش زیادی از تنگناها در مناطق محروم را برطرف کنیم.


معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود گزارشی از عملکرد و دستاوردهای دولت در سه سال اخیر ارائه و خاطرنشان کرد: دولت از ابتدا اولویت‌های مهمی را براساس نیازهای روز کشور درنظر گرفت که یکی از مهم ترین چالش‌های پیش روی کشور موضوع پرونده هسته‌ای و روابط بین‌الملل بود و از این‌رو دولت تلاش کرد فضای تعامل سازنده با جهان خارج ایجاد کند و در مسیر ناکام گذاشتن دشمنان برای ترویج اسلام هراسی گام بردارد.


وی افزود: بخش زیادی از مشکلات در این زمینه برطرف  و دولت موفق شد حقوق هسته‌ای ملت ایران را به تصویب برساند و موفقیت هسته‌ای یکی از مهم ترین دستاوردهای دیپلماسی تاریخ ایران است.
دکتر جهانگیری خاطرنشان کرد: برخی کشورها از اینکه می‌بینند جمهوری اسلامی ایران کانون ثبات و امنیت منطقه است ناراحت هستند و دست به اقدام های عجیبی می‌زنند. ایران بزرگ منطقه است و جایگاه تاریخی، موقعیت جغرافیایی و جمعیت ایران کمک کرده است تا ایران از جایگاهی متناسب با‌ شأن ملت ایران در منطقه برخوردار باشد.
جهانگیری با اشاره به اقدام های کشورهای غربی در قبال برجام گفت: غربی‌ها و بخصوص امریکایی‌ها ممکن است به دلیل دشمنی که با ملت ایران دارند، آن‌طور که باید به تعهدات خود در زمینه برجام عمل نکنند اما آنها هستند که متضرر می‌شوند زیرا دنیا می‌داند ایران کشوری نیست که از آرمان‌ها، حقوق و اهداف خود عقب نشینی کند و مردم متوجه نبود صداقت طرف مقابل هستند.


   افزایش صادرات نفتی 23 میلیون و 500 هزار بشکه در روز
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به افزایش تولید و صادرات نفت خام و میعانات گازی کشور گفت: میزان صادرات به 2 میلیون و 500 هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرده و فرزندان ملت ایران توانستند چرخ تولید متوقف شده نفت را به حرکت درآورند و با افزایش تولید، بازارهای گذشته را بازپس گیرند.


وی با یادآوری اینکه برخی کشورهای نفت خیز با کاهش بهای نفت دچار بحران‌های عظیم شدند، افزود: کشورهای عرب خلیج فارس هر کدام میلیاردها دلار از حساب‌های ذخیره ارزی خود را برداشت کردند تا بتوانند کشورشان را اداره کنند اما در ایران با مدیریت صحیح، ثبات اقتصادی بر هم نخورد و البته موضوع تأثیرگذارتر از سیاست‌های اقتصادی، امید و اعتماد مردم به مسئولان و دولت بود.
دکتر جهانگیری در ادامه سخنان خود با اشاره به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی افزود: با اولویت‌بندی کارها و برنامه‌ریزی که دولت برای اجرای اقتصاد مقاومتی انجام داده، در ماه‌های اخیر شاهد بهبود شاخص‌های اقتصادی کشور در بخش‌های مختلف هستیم.


معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: انتظار دولت از آموزش و پرورش در خصوص اقتصاد مقاومتی این است که به‌صورت ویژه به موضوع گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی بپردازد چرا که در بند 23 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بر موضوع گفتمان‌سازی و فراگیر شدن این سیاست‌ها تأکید شده است.
وی افزود: یک کارگروه ملی نیز تحت عنوان گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی تشکیل شده و رئیس سازمان صدا و سیما، وزیران علوم، تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی و همه چهره‌های فرهنگی دولت و خارج از دولت در این کارگروه حضور دارند تا برای گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی کنند و البته نقش آموزش و پرورش در این زمینه مهم و تعیین‌کننده است.
دکتر جهانگیری از اقتصاد مقاومتی به عنوان سیاست‌هایی عالمانه و مدبرانه برای اداره کشور نام برد و افزود: این سیاست‌ها مورد اجماع همه صاحبنظران است و منجر به این خواهد شد که اقتصاد ایران در برابر تکانه‌های خارجی مقاوم شود.
معاون اول رئیس جمهوری با تأکید براینکه برای پیشرفت و توسعه کشور نیازمند انسجام و وحدت هستیم بر لزوم وحدت و یکپارچگی میان قوای سه گانه تأکید کرد و افزود: چتری به نام منافع و مصالح ملی وجود دارد و هر کس که بخواهد زیر این چتر فعالیت کند باید امکان و اجازه کار و تلاش برای او وجود داشته باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید براینکه دولت تدبیر و امید از ابتدا تلاش کرد تا قانون‌گرایی را در کشور حاکم کند، گفت: کشور متحمل خسارت‌های فراوانی از قانون گریزی شده و رویکرد دولت یازدهم این است که فصل الخطاب باید قانون باشد و عملکرد دولت در سه سال اخیر نیز نشان داد که هیچ اقدامی خارج از قانون انجام نداده است.
جهانگیری ادامه داد: فساد سیستمی و سازمان یافته در کشور نیز نتیجه قانون گریزی است و دولت تدبیر و امید اهتمام جدی دارد که با فساد مقابله کند زیرا تا فساد سیستمی از کشور ریشه کن نشود، سرعت توسعه کشور کند خواهد بود.


   بررسی حقوق 2500 مدیر دولتی
معاون اول رئیس جمهوری در ادامه به موضوع حقوق‌های نامتعارف اشاره و خاطرنشان کرد: دل ملت ایران از این موضوع به درد آمد، البته این اتفاق در تعداد کمی از دستگاه‌ها رخ داد و من شخصاً برای این موضوع وقت گذاشتم و فهرست حقوق 2500 مدیر دولتی را بررسی کردم که البته تنها 50 نفر از این افراد حقوق‌هایی غیرمتعارف دریافت کرده بودند که البته همین تعداد هم نباید اتفاق می‌افتاد.


وی با اشاره به فعال شدن شورای حقوق و دستمزد اظهار داشت: این شورا برای حقوق و دستمزدها سقف تعیین کرده است البته تشکیل این شورا از سال 86 به تصویب رسیده بود اما متأسفانه تا پیش از دولت تدبیر و امید فعالیتی نداشته است.


جهانگیری تصریح کرد: اطمینان می‌دهم با تصمیماتی که در دولت اتخاذ شده است شاهد تکرار این گونه اتفاقات تلخ در زمینه حقوق‌های غیرمتعارف نباشیم.
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: البته کشور بتدریج وارد فضای انتخابات می‌شود و برخی افراد تلاش می‌کنند در این فضا به تخریب دولت بپردازند اما باید توجه کنیم که فضای آموزش و پرورش کشور نباید به این مسائل آلوده شود چرا که به مسیر توسعه کشور آسیب وارد می‌کند.


در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهوری از 140 عنوان کتاب درسی جدید نونگاشت پایه دهم رونمایی شد.
وزیر آموزش و پرورش نیز در این مراسم با اشاره به رونمایی از 140 عنوان کتاب جدید التألیف گفت: سهم بودجه آموزش و پرورش از بودجه دولت از 2/12 درصد به 9/14 درصد افزایش داشته  و این به معنای توجه ویژه دولت تدبیر و امید به آموزش و پرورش است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 2

هدایت
|
19مرداد ماه 1395
0
0
با سلام
اولاً از اینکه نظرات را در معرض دید قرار نمی دهید از شما جدا گله مندیم چونکه در نظرات همکاران مواردی هست که درد واقعی و حرف دل فرهنگیان است و باید هم گفته شود.
ثانیاً آقای جهانگیری که اینهمه دبدبه و کبکبه راه انداختند و از مقام و منزلت معلمان و تاثیر گذاری این قشر بر فرهنگ و آینده کشور رجزخوانی میکنند در عمل چکار کردند که ما ندیدیم و آیا با بودجه عمومی 9 در صدی کشور میشه کاری کرد و کاهش بودجه عمومی آموزش و پرورش از 15 درص به 9 درصد تنها راه حل برطرف کردن مشکلات آموزش و پرورش است و آیا میانگین حقوق معلمان بعد از کسر بیمه و بازنشستگی و مالیات که به یک میلیون و سیصد هزار تومان هم که نمی رسد دو میلیون و سیصد هزار تومان اعلام کردن هنر این دولت و وزیر خنگش است و آیا حقوق یک میلیون و سیصد هزار میتوان خانواده یا را اداره کرد که منزلتش هم پیشکش اونها باشد و ........
که انشاء الله آقای جهانگیری و و مسئولان اجرائی دولت و بخصوص نمایندگان ملت عقلشون را به راه بیندازند و چشمشان را باز کنند و ببینند و بدانند و درک کنند انشاء الله که خواهش میکنم در معرض دید عموم قرار دهید . والسلام
سیدحسن علوی
|
19مرداد ماه 1395
0
0
بعد از 35 سال کار معلمی در شهرستان محروم بوانات فارس بیش از 15 ماه است بازنشسته شده ام اما دریغ از دریافت یک ریال پاداش بازنشستگی!!!!!!!!! در این کشور فقط برای معلمین پول نایاب است اما فیشهای نجومی سر به فلک می کشد !!! جون آنها ذخایر انقلابند و امانتداران نظام.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top