گزارش پولتیکو از ماجرای فردی که به تازگی در ایران به جرم جاسوسی اعدام شد؛

در ایمیل های هیلاری کلینتون، از شهرام امیری بعنوان «آدم ما» یاد شده است

وکیل ملت: سخنگوی قوه قضائیه ایران اعدام شهرام امیری را اعلام کرد و دلیل آن را جاسوسی و خروج اسناد بسیار محرمانه کشور به خارج عنوان کرد.

تاریخ انتشار: 19مرداد1395|15:19

در ایمیل های هیلاری کلینتون، از شهرام امیری بعنوان «آدم ما» یاد شده است
| کد خبر: 185431

پولتیکو نوشت: ایران دانشمند هسته ای را که گفته می شد با اطلاعات آمریکا همکاری کرده و خود مدعی شده بود توسط سازمان سيا دزدیده و شکنجه شده است را اعدام کرد.

 

به گزارش وکیل ملت ، این نشریه در ادامه آورده است: ماجرای شهرام امیری یکی از حماسه های عجیبی است که در دوران وزارت هیلاری کلینتون اتفاق افتاد و مهارت هاي دیپلماتیک او را در شرایطی با حساسیت بالا مورد سنجش قرار داد.

سخنگوی قوه قضائیه ایران اعدام شهرام امیری را اعلام کرد و دلیل آن را جاسوسی و خروج اسناد بسیار محرمانه کشور به خارج عنوان کرد. 

 

امیری در سال 2009 در جریان حج در مکه گم شد . در ماه جون یا می مقامات ایرانی آمریکا را به دزدیدن او متهم کردند . وزارت امور خارجه آمریکا برای ماه ها مدعی بود که هیچ اطلاعاتی از او ندارد.

این ایرانی در ماه جون سال 2010 با دو ویدئوی اينترنتي مجددا سر و کله اش پیدا شد . در یکی از این ویدئو ها او ادعا میکند که توسط سازمان سيا در خلال حج دزدیده شده و در جایی در توسان یا آریزونا زیر شکنجه و فشارهای روانی نگهداری میشود . در ویدئوی دیگر او مدعی شد برای تکمیل تحصیلات در آمریکا حضور دارد و جایش امن و آزاد است.

امیری ویدیوی دیگری را در 29 جون 2010 منتشر کرد که در آن میگفت از زندان آمریکا فرار کرده و خودش را به ویرجینیا رسانده است. دو هفته بعد امیری به سفارت پاکستان در واشنگتن رفت جایی که دفتر حفاظت از منافع ایران در آنجا قرار دارد . او گفت می خواهد به ایران بازگردد.

کلینتون در خلال یک کنفرانس خبری پذیرفت که امیری در آمریکا بوده و گفت او با پای خودش آمده و آزاد است که برود . این تصمیماتی است که او خودش به تنهایی باید بگیرد.

سازمان سیا و وزارت امور خارجه آمریکا از اظهار نظر در خصوص این ماجرا خودداری کردند و کاخ سفید نیز گفت هیچ پاسخ فوری ای نمیدهد.

سال 2010، مقامات آمریکایی به پایگاه های خبری ایالات متحده گفتند امیری اطلاعاتی درباره برنامه هسته ای ایران را سالها از درون ایران برای آنها ارسال میکرده و اینکه او یک بازيگر اصلی در سیستم هسته ای ایران نبوده است اما اطلاعات او به درد خورده است . آنها گفتند برای تامین اطلاعات 5 میلیون دلار به او پرداخت کرده اند.

زمانی که امیری در راه سفارت پاکستان برای خروج از آمریکا بود ، مشاوران کلینتون به دنبال این بودند که چطور باید در مقابل این جریان رسانه ای احتمالی عکس العمل نشان دهند

در ایمیل های منتشر شده از میان گنجینه ایمیل ها به ویژه از سرور شخصی کلینتون ، مشاور ارشد کلینتون جک سالیوان( کسی که نقش اصلی را در کمپین کلینتون دارد ) نگرانی هایی را درباره اینکه داستان امیری چطور باید رساته ای شود داشت.

سالیوان در این ایمیل ها گفته بود "مردی که با بیل برن و مقامات بلند پایه وزات خارجه در موردش صحبت کرده بودید ظاهرا به دفتر حفاظت منافع کشورش رفته چرا که از مدت زماتی که برای تسهیل سفرش طول کشیده خوشحال نبوده است. این مساله میتواند در 24 ساعت آینده در اخبار مشکل ساز باشد.

در ایمیل دیگری ریچارد مورنینگستار معاون هیلاری کلینتون، امیری را به عنوان کسی که مشکل روانی دارد ترسیم کرده بود.

او در این ایمیل نوشته بود : در خصوص موضوعی که در مورد آن با هم صحبت کرده بودیم ما معضل دیپلماتیکی و روانی داریم نه مشکل قانونی. دوست ما باید یک راهی برای خروج داشته باشد. ما باید نگرانی های او را درک کنیم و مطمئن شویم که دوباره رخ نمی دهد. آدم ما قادر به انجام هیچ کاری به هیچ وجه نیست. اگر قرار است برود پس بگذارید برود.

 

 

منبع خبر انتخاب
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top