تاریخ انتشار: 20مرداد1395|00:19

| کد خبر: 185609

اجماع بر سر اصلاح قانون انتخابات

وکیل ملت: سخنگوی شورای نگهبان به مناسبت روز خبرنگار از مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران بازدید کرد.

وی در بخشی از این گفت‌و‌گو بر ضرورت اصلاح قانون انتخابات تأکید کرد و گفت: اگر به آرشیو روزنامه‌ها برگردیم - یعنی زمانی که در دوره قبل سخنگوی شورای نگهبان بودم- نظیر این مطالب را از من خواهید یافت؛ بنده آن زمان این موضوع را مرتب تکرار کردم که قوانین و نظام انتخاباتی ما، «حداقلی» است و نیازمند اصلاح. آن موقع کمتر مسئولی به این موضوع توجه داشت، اما به دلیل اینکه ما به اصطلاح وسط میدان بودیم، این ضرورت را لمس می‌کردیم.


به همین خاطر بنده معمولاً در نشست‌های خبری بر لزوم اصلاح قانون انتخابات تأکید می‌کردم. کدخدایی افزود: خوشبختانه امروز بر سر لزوم بازبینی و اصلاح نظام و مقررات انتخاباتی اجماع وجود دارد و جای شکر است که به یک مطالبه عمومی بدل شده است.

امروز غالب مسئولان ما چه در حیطه نظارتی اعم از شورای نگهبان، قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی و چه دوستان ما در بخش اجرای انتخابات از جمله دولت و وزارت کشور بر این ضرورت اتفاق نظر دارند. به گفته سخنگوی شورای نگهبان، در گذشته ضرورت مسأله بدرستی تبیین نمی‌شد؛ شاید ناشی ازاین بود که اطلاع‌رسانی مناسبی صورت نمی‌گرفت و شاید به این باز می‌گشت که تنها بخشی از مسئولان ما درگیر موضوع بودند.وی در پاسخ به این سؤال که چه بخش‌هایی از قانون نیازمند اصلاح است، افزود: موضوع بررسی صلاحیت‌ها و زمانبندی انتخابات یکی از موضوع‌هایی است که همواره مطرح بوده است.


متأسفانه«تبلیغات انتخاباتی» در قانون تعریف جامع و مانعی ندارد.فقط گفته‌ایم تبلیغات انتخاباتی در مجلس شورای اسلامی یا ریاست جمهوری از فلان تاریخ آغاز و در فلان تاریخ تمام می‌شود. نگفته‌ایم این تبلیغ چیست؛ تنها در برخی موارد برخی مصداق‌ها را روشن کرده‌ایم.

  کدخدایی در پاسخ به این سؤال که با توجه به تحرکات اخیر رئیس دولت سابق، آیا در صورت کاندیداتوری وی برای انتخابات سال آینده، این تحرکات بررسی خواهد شد؟ گفت: بله در موقع بررسی صلاحیت‌ها بررسی می‌کنیم که تبلیغات بوده یا نه. سخنگوی شورای نگهبان در خصوص برخی اظهار نظرها یا حضور بعضی اعضای شورای نگهبان در برنامه‌های انتخاباتی هم گفت: این موارد که مشخصاً در سال 88 اتفاق افتاد و محل بحث شد، در دوره‌های قبل‌تر هم وجود داشته است.


اما در کل من مخالف چنین حضورها یا اظهار نظرهای انتخاباتی مقامات مرتبط با انتخابات هستم. مشروح این گفت‌و‌گو بزودی منتشر می‌شود.

دسته بندی حقوقی , سیاسی ++ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top