تاریخ انتشار: 20مرداد1395|00:44

| کد خبر: 185631

بیچاره استقلال/ لطف کنید و مدیریت نکنید

وصال روحانی

وکیل ملت: از وقتی سران ورزش در پی جواب ندادن طرح واگذاری سرخابی‌های پایتخت از خیر اجرای آن گذشتند و بنا را بر ادامه اداره این باشگاه‌ها توسط خود گذاشتند، شرایط سرخابی‌ها هرگز ایده‌آل و حتی خوب نشده است. طی این مدت و بهتر بگوییم یک سال و 5 ماه اخیر چهار بار در هیات مدیره استقلال و سه بار در ترکیب هیات رییسه پرسپولیس دست برده شده و به جز معدودی چهره آشنا، سایر افراد منتخب فقط یک بار مورد استفاده قرار گرفته‌اند و در مرتبه بعدی اعلام اسامی حذف شده‌اند و این نشان می‌دهد سران ورزش از انتخاب‌های خودشان هم راضی نشده‌اند.

ابتدا این روند را به امیر خادم سپردند که از سرمایه‌های گرانبهای ورزش کشور است اما او چون در فوتبال سررشته لازم را نداشت و تصمیم‌های اقتصادی صرف را مبنای اصلی انتخاب‌ها گذاشت و کوشید با خودکفا کردن دو «بزرگ» پایتخت وزارت ورزش را از شر این دو باشگاه پرطرفدار اما پرهزینه و سرشار از حاشیه رهایی بخشد، تیرش به هدف نخورد بخصوص که متخصصان معرفی شده از سوی خادم هر چیزی بودند الا افرادی توانا در جذب سرمایه و تهیه پول برای سرخابی‌ها.
خصلت‌های تحسین خود
وقتی خادم ناامید و مغلوب شد و خودش را از پروسه نافرجام انتخاب اعضای هیات‌رییسه دو باشگاه کنار کشید، اوضاع بهتر نشد و انتخاب‌های غلط همچنان استمرار یافته است. آنهایی که آمده و رفته‌اند نه گشایشی در امور اقتصادی ایجاد کرده‌اند و نه توانسته‌اند فن مدیریت موفق را اعمال کنند. با مدیرعاملی (و بهتر بگوییم سرپرستی) بهرام افشارزاده، استقلال دو فصل خالی از اعتبار و بد اندر بد را پشت‌سر نهاد و در 10 روز اخیر دو انتصاب تازه برای پر کردن جای افشارزاده‌ای که قانون منع به کارگیری بازنشستگان اجازه حفظ وی را نمی‌داد، اوضاع استقلال را بی‌ثبات‌تر کرده است. در این میان حسنی‌خو آنقدر فروتن بود که بگوید تخصص‌اش جای دیگری است و افراد بهتری برای مدیرعاملی استقلال موجود هستند ولی سیدرضا افتخاری که جای او را گرفت آنقدر دور از واقع‌بینی و سرشار از خصلت تحسین خود است که طی مصاحبه‌هایش گفته است اگر او نتواند استقلال را به اوج برگرداند سایرین هم نمی‌توانند و افزوده است که آمده تا تجربیات فراوانش را در فوتبال تقدیم آبی‌ها کند.
از واردها تا ناواردها
کسی نمی‌داند تجربیات فوق چیست و کجاست اما کمتر اهل فوتسالی را می‌یابید که از حاصل سه سال ریاست افتخاری در کمیته فوتسال راضی باشد و محصول مدیریت دوساله او در تربیت بدنی تهران از اسلاف وی فراتر نرفته و دوره دبیری او در فدراسیون فوتبال نیز ویژگی خاصی را در برنداشت و اگر موجب پسرفت نشده باشد، باعث پیشرفت هم نشده است. مشکل فقط رویکرد به مردی با ویژگی‌های فوق برای سرپرستی استقلال در این دوران سخت نیست و سایر افراد منتخب برای پست‌های هیات‌رییسه یا غیرورزشی و ناوارد به مسائل موجود بوده‌اند یا وارد بوده اما توان انجام کاری را نداشته‌اند، کردنوری مرد شریفی بوده و هست اما حاصل یک سال حضور او در هیات مدیره چیزی نزدیک به صفر بود و از چهار مقطع عضویت نجف‌نژاد در جمع آبی‌ها چیزی به یادگار نمانده که بسیار مثبت و قابل گفتن باشد.
دور از راه اصلی
فهم حرف‌های اخیر افتخاری را که به اشتباه گمان می‌کند در تمامی پست‌های قبلی‌اش موفق بوده به سایرین و به مردم می‌سپریم اما نمی‌توان نگفت که با توجه به پیشینه و نتیجه گزینش‌های اخیر برای هیات رییسه سرخابی‌ها چه خوب می‌شود اگر «دوستان» و مسوولان امر منتی بر سر سرخابی‌ها بگذارند و دیگر انتصابی را انجام ندهند و اگر قرار است سرخابی‌ها واقعا بپاخیزند، به رغم مشکلات اخیر دیر یا زود چنین خواهند کرد. از برخی مدیران منتصب هم می‌توان و باید درخواست کرد مدیریت نکنند و استقلال را به حال خود بگذارند تا روی پای خودش بایستد. این باشگاه بر اثر برخی انتصاب‌ها از مسیر موثر خود دور شده و از راه اصلی خود جدا افتاده است و برای پایان دادن به بیچارگی‌هایش باید مدیریت کارآمد دیگری را به کار گیرد.
کار را به دلسوزان فوتبال بسپرید
تجربه نشان می‌دهد مسوولان ذیربط قادر به چنین انتصاب‌هایی نیستند و در نتیجه بهتر است کار به افراد دیگری سپرده شود. مجموعه فدراسیون، پیشکسوتان آبی و برخی فوتبالی‌های دلسوز می‌توانند هیات مدیره‌های بهتر و کارآمدتری را برای باشگاه به راه اندازند و حتی اگر موفق نمی‌شوند از آزمون و خطاهای بیش از حد و آوردن و سپس بردن افرادی که هرگز «ورزشی صرف» نبوده و متخصص در امر سرمایه‌گذاری‌های ورزشی هم نیستند، نیز پرهیز جویند. بله، عصر کمک نکردن به استقلال رسیده است زیرا آنچه کمک پنداشته می‌شد، به واقع عناد و فقط ضرر رسانی بود.

منبع خبر ایران ورزشی
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top