سه تن از افراد یک شبکه کلاهبرداری برای اعزام به سوریه و عراق دستگیر شدند

خاطرات مجعول « ابوحُر»

فرشید غضنفرپور

وکیل ملت: سوم شعبان امسال مقارن با میلاد حضرت امام حسین(ع) دانشگاه حکیم سبزواری شهرستان سبزوار یک میهمان ویژه داشت. میهمانی که بنا به نوشته یک سایت محلی با اشک و آه و حسرت حاضران در سالن روی صحنه آمد.

تاریخ انتشار: 20مرداد1395|01:22

خاطرات مجعول « ابوحُر»
| کد خبر: 185651

از خاطرات نبرد با داعش و گروه‌های تکفیری در عراق و سوریه گفت و دل‌های پاک جوانان حاضر در جشن را بُرد به کاظمین و دمشق و نجف و کربلا و نبردهای گردان کتائب امام علی(ع). «ابوحُر» افسانه‌ای و سه نفر از اعضای گروهش حالا به جرم کلاهبرداری و جعل عنوان در بازداشت به سر می‌برند.

قاضی حیدری، معاون دادستان مشهد روز دوشنبه به «روزنامه خراسان» گفته است: این افراد با یاوه‌گویی‌هایی که سعی می‌کردند نام خاطره‌گویی بر آن بگذارند از عواطف و احساسات پاک جوانان سوءاستفاده می‌کرده‌اند. «ابوحُر» با آن ریش‌های بلند و فرنچ نظامی و گردن ستبر خاطرات زیادی از عقب راندن تکفیری‌ها و حمله به خط مقدم داعش در عراق برای جوانان تعریف کرده بود. یک وب‌سایت محلی در شهرستان سبزوار گزارشی از مراسمی با حضور «ابوحُر» روی خروجی خود قرار داد که بیش از هر متن دیگری می‌تواند حال و هوای مراسم را توصیف کند.

سبزوارنیوز در گزارشی که ٢١ اردیبهشت‌ماه‌ سال ‌جاری منتشر کرده، شرح مراسمی را داده که در شب میلاد امام حسین(ع) در تالار شریعتی دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شده است. مراسمی مانند ده‌ها و صدها مراسم دیگر که در اغلب شهرها و حتی روستاهای کشور برگزار می‌شود با یک تفاوت ویژه؛ تفاوتی که احتمالا آن روزها مسئولان برگزار‌کننده از شوقش در پوستشان هم نمی‌گنجیده‌اند.

آنها «ابوحُر» ملقب به «کیان ایرانی» را به‌عنوان میهمان مراسم دعوت کرده‌اند! گزارش‌نویس سبزوارنیوز که خودش هم تحت‌تأثیر فضای سالن قرار گرفته، می‌نویسد: «حضار در انتظار کسی بودند که رعب و وحشت را در دل داعشی‌ها انداخته بود، اما آنها با دیدنش اشک شوق و بوی صمیمیت را با خود همراه می‌کردند.» به نوشته این وب‌سایت که شرح یکی از خاطره‌گویی‌های ابوحر را آورده است «ابوحر، بدون معرفی و جلب توجه، در کنار دیگر مخاطبان نشست. از ابتدا با دیالوگ‌های مجری و همراه با صدای دیگران فریاد یا زینب سر می‌داد. تمام نفس‌ها حبس شده بود. با معرفی و درخواست مجری، پس از تقدیر از خانواده‌های معظم شهدای مدافع حرم (دامرودی، شمس‌آبادی) روی صحنه آمد. دست تک‌تک بزرگان را به رسم ادب بوسید و با حرکتی نظامی به حضار احترام گذاشت.» سرپرست مجتمع قضائی مشهد درباره جرایم این گروه اظهار کرده است: ماموران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هنگام رصد سایت‌ها و فضاهای مجازی به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می‌داد سایتی جعلی با غصب عنوان سپاه پاسداران اقدام به ثبت‌نام برای اعزام به سوریه و عراق می‌کند. قاضی حیدری در ادامه از اقدام به کلاهبرداری و اخاذی توسط گردانندگان این سایت از جوانانی خبر داده که تحت‌تأثیر خاطره‌گویی‌های آنان برای ثبت‌نام پیشقدم شده‌اند. به گفته سرپرست مجتمع قضائی مشهد، این افراد با پوشیدن لباس‌هایی شبیه مدافعان حرم و خاطره‌گویی‌های دروغین از صحنه‌های جنگ در کشورهای همسایه اعتماد جوانان را به خود جلب کرده‌اند. خبر بازداشت ابوحُر روز گذشته نیز مجددا توسط خبرگزاری تسنیم و باشگاه خبرنگاران جوان تأیید شد.
ارتباط با ابوعزراییل
ابوحُر چنانکه احتمالا خودش ادعا کرده کُنیه‌اش را از ابوعزراییل گرفته است. ابوعزراییل نام یکی از مدافعان حرم عراقی است که شهرت زیادی در رسانه‌های ایران دارد. درعین‌حال کلیپی در سایت آپارات وجود دارد که نشان می‌دهد ابوعزراییل اتیکِت «ابوحُر» را روی بازوی جوانی شبیه به فرد بازداشتی می‌چسباند. در کلیپ دیگری که باشگاه خبرنگاران منتشر کرده ابوحُر در کنار یک جوان عراقی او را به‌عنوان جوان‌ترین سرباز کتائب امام علی(ع) معرفی می‌کند.

در این کلیپ مشخص است که ابوحُر عربی نمی‌داند و مصاحبتش با جوان عراقی با واسطه یک مترجم که ظاهرا فیلمبردار هم هست، انجام می‌شود. در‌مجموع با جست‌وجوی ساده‌ای درباره کلمه ابوحُر و ابوعزرايیل درمی‌یابیم که کلیپ‌های متعددی در زمینه همراهی و مصاحبت این دو وجود دارد؛ موضوع مبهم دیگری که احتمالا روزهای آینده اخبار شفاف‌تری درباره آن منتشر خواهد شد. یکی از این کلیپ‌ها ابوحُر را کیان ایرانی و ابوعزراییل را مختار عراقی معرفی می‌کند که در کنار یکدیگر به نبرد با داعش مشغول هستند.

وب‌سایت سبزوار‌نیوز درباره فضای معرفی ابوحُر به جوانان سبزواری نوشته است: «ابوحُر یکی از‌‌ جوان‌هایی است که با عشق به ولایت و برای پاسد‌‌‌اری از حرم‌های مقد‌‌‌س امامان معصوم علیهم‌السلام به عراق رفته و د‌‌‌ر شهر بیجی هم‌رزم ابوعزراییل شد‌‌‌ه است.

ابوعزراییل پس از آشنایی با «حسین»، جوان رشید‌‌‌ و د‌‌‌لاور مشهد‌‌‌ی لقب «ابوحُر» را به او می‌د‌‌‌هد‌‌‌ و این‌چنین می‌شود‌‌‌ که ابوحُر به یکی از همرزمان نزد‌‌‌یک قهرمان حَشد الشعبی تبد‌‌‌یل می‌شود‌‌‌.» محمدصالح جوکار، نماینده سابق یزد در مجلس شورای اسلامی به «شهروند» درباره اتهام ابوحُر مبنی بر اعزام جوانان به عراق و سوریه و کلاهبرداری و اخاذی از آنان می‌گوید: این‌که افرادی برای اعزام خصوصی داوطلب شوند، نمی‌تواند حقیقت داشته باشد؛ زیرا مراکزی که برای این کار در نظر گرفته شده‌اند، مربوط به نهادها و ارگان‌های رسمی هستند؛

ضمن این‌که براساس اعلام نیازی که دولت سوریه در موضوعی خاص می‌کند، ثبت‌نام و اعزام برای تخصص‌های مربوطه انجام می‌شود. این عضو سابق کمیسیون امنیت ملی درباره برگزاری مراسم و دعوت از مدافعان حرم جهت سخنرانی و خاطره‌گویی نیز تصریح می‌کند: این مراسم به صورت خودجوش و مردمی در سراسر کشور انجام می‌شود و تنها مراسمی که زیر نظر مستقیم سپاه برگزار می‌شود، کنگره سرداران و شهدای استان است که براساس یک کار پژوهشی و توسط یک شورا انجام می‌شود.

او می‌گوید این‌طور نیست که هر کسی بتواند به عراق یا سوریه برود و اعزام به این کشورها برای مبارزه با نیروهای تکفیری براساس نیاز به تخصص مورد نظر انجام می‌شود. سردار محسن کاظمینی، فرمانده سپاه تهران بزرگ بهمن‌‌ماه ‌سال گذشته درباره شرایط اعزام مدافعان حرم به عراق و سوریه گفته بود: نواحی بسیج تهران بزرگ ثبت‌نام داوطلبان برای انجام فعالیت‌های مستشاری در سوریه را انجام می‌دهند؛ اما از میان افرادی که آموزش می‌بینند، فقط تعداد اندکی به این کشور اعزام می‌شوند که این اشتیاق هم نشان‌دهنده آمادگی عاشقان به ولایت و انقلاب اسلامی است

در عین ‌حال قاضی حیدری در گفت‌وگو با روزنامه خراسان به کشف اسناد و احکام جعلی از ابوحُر و یارانش اشاره کرده و گفته است: استعلام از سپاه پاسداران مشخص کرد كه این افراد به هیچ عنوان به آن سوی مرز به‌عنوان مستشار نظامی اعزام نشده‌اند، آنها از سندهای مجعول استفاده می‌کرده‌اند. چنانچه دادستانی وعده داده مجازات سختی در انتظار این گروه است.

قاضی حیدری گفته است که به هیچ عنوان در برابر چنین جرايمی اغماض نمی‌کنیم، متهمان در بازداشت هستند و افرادی هم که از آنان شکایت دارند، می‌توانند به مجتمع قضائی مشهد مراجعه کنند. ابوحُر هر چند حالا با اتهامات سنگینی از سوی سپاه و دادستانی مشهد مواجه است، اما تا همین چند روز پیش اوضاع و احوال متفاوتی داشت.

روزگارش در ستایش‌ها و بدرقه‌های بی‌دریغ سپری می‌شد. با صدایی شبیه صدای هنرپیشه‌های سینما برای جوانان از حال و هوای مدافعان حرم سخن می‌گفت و در پاسخش چنانکه سبزوارنیوز روایت کرده «شور، شوق، اشک، بغض، آرزوی شهادت، حسرت، بهت همراه مخاطبانی بود که صدای ابوحُر را می‌شنیدند و برای سلامتی او و تمام مدافعین، با صلوات‌های مکرر و یاحسین گویان، صحنه را برای دیدن و بوسیدن صورتش رها می‌کردند.»

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

حسام
|
8آذر ماه 1396
0
0
بیشعور

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top