درباره سازمان های امنیتی حکومت عربستان

وکیل ملت: سرویس‌های اطلاعاتی عربستان سعودی دو بخش است؛ "مباحث" و "استخبارات". مباحث مسئول برخورد با مخالفان داخلی حکومت و استخبارات مسول پیاده کردن سیاست های سیاسی-امنیتی در منطقه است.

تاریخ انتشار: 20مرداد1395|23:43

 درباره سازمان های امنیتی حکومت عربستان
| کد خبر: 185969

شورای امنیت ملی عربستان که در عربستان با نام "مجلس أمن قوم المملكة العربية" (سازمان اطلاعات و امنیت) شناخته می‌­شود، بر دو سرویس اطلاعاتی این کشور نظارت دارد و ریاست آن بر عهده "یوسف الادریسی" است که از خاندان سعودی نیست.

سرویس امنیت عمومی، سرویس اطلاعاتی داخلی وزارت کشور عربستان است که "مباحث العام" نیز نامیده می­ شود. وظایف این سرویس عبارت است از نظارت بر مخالفین سیاسی داخلی، مورد هدف قرار دادن معاندین و دستگیری آنها و بازجویی از مظنونین. ماموران ویژه امنیتی در "دانشکده ملک فهد" جدیدترین دوره­‌های امنیتی و نظامی را سپری کرده­‌اند.

وظیفه کشف و انهدام شبکه­‌های القاعده و دیگر شبکه­‌های تروریستی در داخل خاک عربستان بر عهده مامورین ویژه این سازمان است. تعداد نیروهای ویژه به ۳۰ هزار نفر می­‌رسد. نیروی ویژه امنیت بطور مستقیم به شخص وزیر کشور عربستان گزارش می­‌دهد اما ریاست آن با معاون وزیر امور امنیتی است. زندان معروف این سرویس امنیتی "زندان علیشه" نام دارد. ملک سعود بن عبدالعزیز در سال ۱۹۵۵  "مباحث" را بنیانگذاری کرد که در سال ۱۹۵۷ میلادی دستور به جداسازی وظایف اطلاعات خارجی از امنیت داخلی داد و سازمان استخبارات تاسیس شد.


"ریاست استخبارات عمومی" که در عربستان سعودی «ریاسه الاستخبارات العامه‎» خوانده می­‌شود، سرویس امنیت و اطلاعات خارجی این کشور است. مسئولیت این سازمان، شامل پیش‌برد سیاست‌های پادشاهی سعودی در منطقه خاورمیانه است. تاسیس این سازمان به زمان ملک "سعود بن عبدالعزیز" در سال ۱۹۵۷ میلادی برمی ­گردد.

 نیروهای امنیتی عربستان، انواع زره­‌پوش سبک و جدیدترین تسلیحات غیرشیمیایی و شیمیایی را در اختیار دارد. حکومت عربستان، تا آنجا که توانسته سعی در مدرنیزه کردن سیستم امنیتی خود کرده است. تهیه تجهیزات پیشرفته مخابراتی، نظامی، جاسوسی و ضدجاسوسی از جمله اقداماتی است که سیستم امنیتی این کشور برای عملیات های خود در نظر گرفته است. مقامات سرویس امنیت عمومی (GSS) و ریاست استخبارات عمومی (GIP)اجازه شنود مکالمه و نفوذ به ایمیل هر کسی را که بخواهند دارند. سالیانه برای عملیات‌های دیجیتالی اطلاعاتی وزارت کشور عربستان، ۵۰۰ میلیون دلار اختصاص داده می­‌شود.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

محمدجواد گندمکار
|
2خرداد ماه 1396
0
0
تغییرات سازمان اط عربستان بسیار خوب بود

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top