اتصال جنوب به غرب استان تهران با آزادراه ۱۵۸ کیلومتری

وکیل ملت: دو پروژه بزرگ ملی در دست ساخت داریم که یکی از این پروژه ها آزادراه آبیک – چرمشهر است که کمربندی جنوب غربی کشور را شکل می دهد. آزادراه کنارگذر جنوب تهران به طول ۱۵۸ کیلومتر باعث اتصال جنوب به غرب استان تهران می شود.

تاریخ انتشار: 22مرداد1395|12:49

اتصال جنوب به غرب استان تهران با آزادراه ۱۵۸ کیلومتری
| کد خبر: 186414

وزیر راه و شهرسازی در بازدید از پروژه های راه جنوب استان تهران ضمن بازدید از قطعه چهارم آزادراه کنارگذر جنوب تهران به طول 38 کیلومتر از اتصال جنوب به غرب استان تهران به طول 158 کیلومتر در بهار 96 خبر داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی صبح امروز (21 مردادماه) در بازدید از روند ساخت قطعه چهارم آزادراه کنارگذر جنوب تهران به طول 38 کیلومتر اظهار داشت: دو پروژه بزرگ ملی در دست ساخت داریم که یکی از این پروژه ها آزادراه آبیک – چرمشهر است که کمربندی جنوب غربی کشور را شکل می دهد. آزادراه کنارگذر جنوب تهران به طول 158 کیلومتر باعث اتصال جنوب به غرب استان تهران می شود.


وی با اشاره به کاهش گازهای گلخانه ای با بهره برداری از این پروژه افزود: ساخت این آزادراه منجر به ساماندهی ترافیک، کاهش آلودگی هوا و صرفه جویی در میزان مصرف بنزین و گازوئیل خواهد شد و بخش عمده ای از ترافیک آبیک به سمت این آزادراه منتقل می شود.


وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه فقط 5 ماه از امضای قرارداد ساخت این آزادراه از اسفندماه 94 می گذرد گفت: این پروژه بزرگی است که ساخت هر کیلومتر آن حدود 10 میلیارد تومان و در مجموع بیش از 1500 میلیارد تومان هزینه در بر داشته است.
آخوندی با اشاره به قطعه چهارم آزادراه جنوبی تهران به طول 38 کیلومتر گفت: طبق برنامه ریزی های قرارگاه خاتم الانبیا به عنوان پیمانکار پروژه این قطعه در بهار 96 فعال خواهد شد.


وی در ادامه بیان داشت: ساخت این پروژه کار بزرگ و عظیمی است که در راستای اقتصاد مقاومتی انجام می شود. بطوریکه هم اکنون در قطعه چهارم 650 دستگاه ماشین آلات راهسازی و حدود 2000 نفر نیروی انسانی در حال فعالیت هستند.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ساخت ابنیه های فنی در حال ساخت این پروژه خاطرنشان کرد: پل روگذر آزادراه قم و پل چرمشهر هم اکنون در حال ساخت است و امیدواریم قرارگاه خاتم الانبیا موفق به اتمام ساخت این دو پل در زمان مقرر شود.


آخوندی در ادامه بر معماری راه و ایمنی جاده تاکید کرد و گفت: وقتی بالغ بر 1500 میلیارد تومان روی پروژه ای سرمایه گذاری می شود آن پروژه باید به طور همزمان ارزش عبور و معماری نیز داشته باشد.
وی افزود: چشم انداز دور و نزدیک در جاده بسیار مهم است و تمام تاسیسات مستقر در طول آزادراه می تواند از چشم انداز معماری برخوردار باشد. زیرا همین چشم اندازها می تواند باعث افزایش ایمنی شود.


وزیر راه و شهرسازی با توجه به نقش ایمنی راه در زمان طراحی جاده ها خاطرنشان کرد: در سنوات گذشته ایمنی راه ها بعد از ساخت پروژه صورت می گرفت، اما تاکید من بر طراحی ایمنی راه ها در زمان طراحی جاده است.
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه باید از یک مشاور بین المللی در معماری جاده استفاده کرد اظهار داشت: باید مشاوری در این حوزه فعالیت کند که قبلا سابقه کار در بخش معماری جاده را داشته باشد.


وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه 70 درصد از هزینه این پروژه را قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و 30 درصد را دولت تامین می کند گفت: توجه به طرح ایمنی جاده در این پروژه به قرارگاه خاتم الانبیا تاکید شده است تا در اولویت قرار گیرد.
آخوندی با بیان اینکه موضوع ایمنی باید ازابتدای ساخت پروژه مورد توجه قرار گیرد، گفت: آزادراه جنوبی تهران در کریدورهای بین المللی حمل و نقل شرق، غرب، شمال، جنوب و شبکه بزرگراهی آسیایی قرار گرفته است.


وی ادامه داد: اتصال این آزادراه به شبکه آزادراهی داخل کشور از طریق مرند- بازرگان به ترکیه و راههای بین المللی انجام می شود. وزیر راه و شهرسازی پیش بینی هزینه تمام شده طرح را 26 هزار میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: با اجرای این پروژه طول مسیر 20 کیلومتر کاهش یافته و 700 میلیون لیتر در مصرف بنزین صرفه جویی می شود.
وزیر راه و شهرسازی در پایان از توزیع بخشی از اسناد خزانه در اول هفته جاری به پروژه های عمرانی خبر داد و گفت: با سازمان مدیریت و برنامه ریزی به منظور تامین بودجه لازم برای پروژه های کوچک نیز گفتگو شده است.


وی به پروژه راه آهن سریع السیر تهران- قم- اصفهان اضافه کرد و افزود: باید همزمان با ساخت پروژه به فکر معماری جاده ها و پل ها هم باشیم زیرا از نظر ایمنی هم کمک زیادی به رانندگان می کند.
وزیر راه و شهرسازی در برنامه بعدی از راه آهن سریع السیر قم- اصفهان بازدید خواهد کرد. علی نورزاد معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل، محسن پورسیدآقایی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، مرتضی باقری مشاور و دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی در این بازدید وزیر راه و شهرسازی را همراهی می کنند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top