داعشی ها اهل کدام کشورها هستند؟

وکیل ملت: حملات تروریستی تابستان امسال موجی از شوک عظیم در جهان ایجاد کرد. به ویژه اینکه این حملات اخیر، اروپا را هدف قرار داد و این ترس را به وجود آورد که شاید این قاره در برابر مبارزان داعشي که در خارج آموزش دیده اند آسیب پذیر است.

تاریخ انتشار: 22مرداد1395|20:05

داعشی ها اهل کدام کشورها هستند؟
| کد خبر: 186499

به گزارش وکیل ملت سیتی لب نوشت: حملات تروریستی تابستان امسال موجی از شوک عظیم در جهان ایجاد کرد. به ویژه اینکه این حملات اخیر، اروپا را هدف قرار داد و این ترس را به وجود آورد که شاید این قاره در برابر مبارزان داعشي که در خارج آموزش دیده اند آسیب پذیر است.

 

به گزارش «انتخاب»، دو محقق از دانشگاه نورت وسترن و دانشگاه عبری، از نزدیک جغرافیای مبارزان داعش و فاکتورهایی که ممکن است به رادیکال شدن مهاجمان بی انجامد را بررسی کرده اند.

جدول زیر به داده هایی مربوط است که سه آمار کلیدی را نشان میدهد : ملت هایی با بیشترین جمعیت مبارزان داعش ، ملت هایی با بیشترین جمعیت سرانه مبارزان داعش(تعداد مبارزان در مقایسه با جمعیت کل) ، ملت هایی با بیشترین تعداد مبارزان داعش در مقایسه با جمعیت مسلمانان

Total fighters

 

Fighters per capita

 

Fighters per capita of Muslims

Tunisia

6,000

 

Tunisia

546

 

Finland

1,591

Saudi Arabia

2,500

 

Maldives

500

 

Ireland

725

Russia

2,400

 

Jordan

303

 

Belgium

699

Turkey

2,100

 

Lebanon

200

 

Sweden

631

Jordan

2,000

 

Kosovo

129

 

Austria

619

France

1,700

 

Libya

95

 

Trinidad and Tobago

616

Morocco

1,200

 

Bosnia

87

 

Tunisia

547

Lebanon

900

 

Kyrgyzstan

86

 

Denmark

544

Germany

760

 

Saudi Arabia

81

 

Norway

529

United Kingdom

760

 

Macedonia

70

 

Maldives

508

Indonesia

700

 

Turkmenistan

68

 

France

342

Egypt

600

 

Montenegro

50

 

Lebanon

335

Belgium

470

 

Tajikistan

47

 

Jordan

307

Tajikistan

386

 

Belgium

42

 

Montenegro

270

Bosnia

330

 

Trinidad and Tobago

36

 

Australia

269

 

 

اولین کشور از لحاظ تعداد مبارزان داعش بر اساس این مطالعات، کشور تونس با 6000 داعشي است و بعد از آن عربستان سعودی با 2500 نفر در جایگاه دوم قرار دارد. روسیه، اردن و لبنان نیز از رتبه بالایی برخوردارند . سه کشور اروپایی شامل فرانسه با 1700 ، آلمان با 760 و انگلیس با 760 نفر در ده کشور اول حضور دارند.

بر اساس سرانه تعداد افراد داعش در کشورها نیز تونس در رتبه اول قرار گرفته، اما در این بخش از آمار کشورهای کوچکی نظیر مالدیو، کوزوو، بوسنی، قرقیزستان و مقدونیه نیز در میان ده کشور اول قرار دارند .

در نهایت در تعداد افراد داعش بر جمعیت کل، اسکاندیناوی و کشورهای اروپایی در صدر این لیست قرار گرفته اند. فنلاند در صدر لیست است و در ادامه ایرلند ، بلژیک ، سوئد و اتریش قرار دارند..دانمارک و نروژ نیز رتبه بالایی در ده کشور اول دارند و تونس، مالدیو ، ترینیداد و توباگو نیز در این میان دیده میشوند.

حال باید دید چه فاکتورهایی آن ها را برای شرکت در این الگو ها تشویق می کند. این افراد کجا زندگی میکنند و چطور میشود در مورد فرآیند رادیکال شدن آنها توضیح داد.

فاکتوری که باید مورد توجه قرار بگیرد فاکتور «سختی اوضاع اقتصادی» است. نابرابری های اقتصادی در جهان رو به رشد است و سبب بالا رفتن اضطراب اقتصادی میشود. مردم در کشورهایی با اقتصاد خراب ، شغل کم و نا برابری بالا اضطراب بیشتر و عصبانیت بیشتری دارند و شاید راحتتر رادیکال میشوند .

این تحقیقات مدارک کمی دال بر نقش مضر شرایط اقتصادی در سطح فعالیت های خارجی داعش پیدا کرده اند. نه سطح اقتصادی نه نابرابری و بی کاری در افزایش تعداد مبارزان خارجی در کشورها موثر نیستند.

در حقیقت کشورهای توسعه یافته تر منبع مبارزان خارجی داعش است . این مطالعات افزایش ده درصدی سرانه خروجی های اقتصادی را مسبب ایجاد 1.5 درصد افزایش احتمال گرویدن ساکنان این کشورها با داعش خواند.

این تحقیقات با در نظر گرفتن شاخص های توسعه انسانی سازمان ملل افزایش تعداد داعشي ها را دارای همبستگی مثبت با سطح توسعه انسانی و اجتماعی خواند.

بنابراین اگر اقتصاد عامل مهمی نیست پس این سیاست است که مهم است. در این مورد باید پذیرفت که داعش به ملت هایی تعلق دارد که از آزادی های سیاسی و آزادی بیان کمتری برخوردار است . اما باز هم محققان، داده ها و مشاهدات متقنی در این مورد ارائه نداده اند. همان طور که گفته شد بسیاری از داعشي های خارجی به کشورهایی از سطح توسعه اقتصادی بالا و نابرابری درآمد پایین و موسسات سیاسی توسعه یافته تعلق دارد.

کلید واژه ها داعش - اعضا - کشورها
منبع خبر انتخاب
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top