تردید مردم در مواجهه با ماهواره/بهترین راهکار در حوزه حجاب

دادستان تهران عنوان کرد؛

وکیل ملت: دادستان تهران گفت: برخی مسئولان فرهنگی بر خلاف قوانین موجود اعلام می‌دارند که استفاده از ماهواره بلامانع است که مردم با تردید مواجه می‌شوند.

تاریخ انتشار: 22مرداد1395|22:00

دادستان تهران عنوان کرد؛
| کد خبر: 186538

به گزارش خبرگراری مهر، جلسه دادستان تهران با مسئولان دستگاه‌های اجرایی، فرهنگی، پلیس و سیاست‌گذار مرتبط با آسیب‌های اجتماعی برگزار شد.

در این جلسه، عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران با طرح موضوع جلسه (آسیب‌های اجتماعی و در معنای اخص، عفاف و حجاب) به فرامین مقام معظم رهبری در جلسه‌ اردیبهشت‌ سال جاری اشاره و اظهار امیدواری کرد این جلسات بتواند مبارزه با آسیب‌های اجتماعی را هدفمند کند.

وی با اعلام اینکه رفتارها و اظهارات مسئولان از وجوه مؤثر در آموزش مردم است، گفت: وقتی برخی مسئولان به مردم می‌گویند ماهواره منشأ بی‌عفتی است اما برخی دیگر مسئولان فرهنگی بر خلاف قوانین موجود اعلام می‌دارند که استفاده از ماهواره بلامانع است؛ طبیعی است که مردم با تردید مواجه می‌شوند.

دادستان تهران افزود: عده‌ای توجیه می‌کنند که جهان، جهان تمدن و اینترنت است و برای استفاده از ماهواره باید راهکارهای جدید پیدا کرد که البته کسی با راهکارهای جدید مخالف نیست؛ اما مسئولان فرهنگی نباید طوری سخن گویند که گویی استفاده از ماهواره مجاز شده است و چنین وانمود سازند که باید در برابر تهاجم ماهواره تسلیم شد.

مثال دیگری که توسط دادستان تهران ارائه شد، اظهارات اخیر یکی از زنان وابسته به مسئولین کشور بود مبنی بر اینکه نظام دینی زمینه‌ساز مقاومت مردم در مقابل الزامات عفاف و حجاب است.

دادستان تهران با رد این اظهارات با تأکید بر اینکه نظام دینی وظیفه‌ هدایت مردم را بر عهده دارد، گفت: این رفتارها و بیان چنین اظهاراتی از سوی مسئولان نسبت به وضعیت عفاف و حجاب جامعه، آثار سوء بر جای خواهد گذاشت.

وی درباره ضرورت اقدامات ایجابی در حوزه‌ عفاف و حجاب، گفت: در موضوع عفاف و حجاب، دستگاه‌های متعددی درگیر هستند و چنانچه فعالیت‌های آنان هماهنگ نباشد، سیاست‌ها و برنامه‌ها عملی نخواهد شد.

جعفری دولت آبادی یکی از دلایل شکست اجرای سیاست‌ها و برنامه‌ها را ناهماهنگی دستگاه‌ها دانست و افزود: به عنوان مثال در حوزه مبارزه با مشروبات الکلی، چنانچه پلیس اقدامات مناسبی انجام دهد، اما سایر دستگاه‌ها همکاری نکنند، اقدامات نتیجه بخش نخواهد بود.

وی افزود: در مسائل مربوط به حوزه عفت و اخلاق عمومی ۲۴ دستگاه دارای وظیفه هستند، اگر این دستگاه‌ها با هم هماهنگ و همگرا نشوند کاری پیش نمی‌رود و نتیجه این می‌شود که دستگاهی که باید مبارزه کند حرف‌های دیگری می‌زند و دستگاهی که باید بودجه دهد گفتار درمانی می‌کند.

جعفری دولت‌آبادی با اشاره به ضرورت عزم جدی مسئولان در حوزه‌ عفاف و حجاب، گفت: اگر چه بهترین راهکار در حوزه عفاف و حجاب اقدامات فرهنگی، است، اما نباید تأثیر اقدامات مقابله‌ای و ابزار کیفری در مبارزه با جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی نادیده گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی عزم جدی می‌خواهد، افزود:  همیشه وقتی کاری در حال انجام است و به نقطه خوبی می‌رسد عده‌ای از مسئولین این عزم جدی را سست می‌کنند، که این موضوع چه در دوره دولت سابق و چه در دوره دولت فعلی وجود داشته است.

دادستان تهران با بیان اینکه در حوزه‌ مبارزه با جرایم، اقدامات سلبی نیز مورد نیاز است، گفت: تمرکز اقدامات و خشک کردن ریشه‌های آسیب‌ها لازم است. به عنوان مثال در جلسه‌ با مسئولان اتحادیه‌ها بر این نکته تأکید شد که چرا اتحادیه صنف پوشاک اجازه می‌دهد لباس‌های مبتذل و خلاف عفت عمومی در کشور تولید یا در بازار عرضه شود.

وی ضمن مقایسه‌ وضعیت فعلی از جنبه‌ انتظاراتی که نسبت به مراجع قضایی و نیروی انتظامی وجود دارد با وضعیت پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: پیش از پیروزی انقلاب این گونه نبود که همه انتظارها متوجه مراجع قضایی و مأمورین پلیس باشد بلکه استفاده از ظرفیت مردمی نقش اول را ایفا کرده و متولی صنوف، اتحادیه‌ها بودند؛ اما در حال حاضر بر خلاف آن چه که بود، از مأمورین دولت و پلیس انتظار می‌رود که نسبت به بستن مغازه‌های عرضه کننده‌ی چنین اجناسی اقدام کنند. این در حالی است که اگر می‌خواهیم در حوزه‌ عفت و حجاب موفق باشیم، باید اصل را بر آن بگذاریم که این امر در حوزه‌ی مردمی قرار می‌گیرد و لذا باید مردم را به میدان آورد و در این وادی سهیم کرد.

دولت‌آبادی با خاطرنشان ساختن این موضوع که اگر می‌خواهیم مبارزه با بدحجابی تعمیم پیدا کند باید نقش مردم را توسعه دهیم، تصریح کرد: مسائل مربوط به عفت و اخلاق عمومی یک مسئله عمومی کشور است و نمی‌شود فقط پلیس و دادستانی وارد این مبارزه شود.

وی به تشکیل دادسراهای تخصصی برای رسیدگی به جرایم مرتبط با عفاف و حجاب شامل جرایم رایانه‌ای (ناحیه ۳۱)، دادسراهای فرهنگ و رسانه، ارشاد و شهید مقدس اشاره کرد و افزود: به رغم آن که در شهر تهران دادسراهای تخصصی برای مقابله با این دسته از جرایم پیش‌بینی شده است، اما عدم هماهنگی دستگاه‌های مرتبط با موضوع، مانع از پیشرفت امور شده است.

دادستان تهران ادامه داد: جمهوری اسلامی هر زمان در مورد موضوعی اراده کرده موفق عمل کرده است و از آنجایی که جنس مسائل فرهنگی متفاوت است طبیعتاً ممکن است راهکارهای مبارزه در خصوص عفاف و حجاب متفاوت باشد.

الفت معاون پیش‌گیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز در این نشست با رد حساسیت‌زدایی از اعمال منافی حجاب و عفاف، اظهار کرد: حفظ حساسیت عمومی نسبت به این حوزه لازم است و باید قبح این اعمال حفظ شده و تقویت شود؛ اما وارد شدن به این مقوله با دقت به عمل آید و ضمن تفکیک حوزه‌ی پیش‌گیری از مقابله، حذف ریشه‌ی ناهنجاری‌ها در دستور کار جلسات قرار گیرد.

در ادامه‌ این جلسه، سردار حسین ساجدی‌نیا فرمانده انتظامی تهران بزرگ نیز گفت: پلیس مخالف اقدامات فرهنگی نیست و اینگونه اقدامات در حوزه‌ عفاف و حجاب اولویت دارد؛ اما وضعیت فعلی حجاب و عفاف زیبنده جامعه اسلامی نیست و با رصد وضعیت حجاب طی پانزده سال اخیر به این نتیجه می‌رسیم که به تدریج وضع بدتر شده است.

پلمب ۴۴۰۰ مغازه پوشاک 

فرمانده انتظامی پلیس تهران افزود: نیروی انتظامی طی سال گذشته بیش از ۴۴۰۰ با مغازه پوشاک را به لحاظ تخلف در ارائه‌ پوشاک مبتذل و خلاف عفت عمومی پلمپ کرده‌ است.  

در این جلسه نماینده وزارت اطلاعات  نیز تأکید کرد که بهبود وضعیت عفاف و حجاب منوط به تمرکز بر علل ریشه‌ای این مسأله است که علل آن  نهفته در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است.

در حوزه عفاف خلاءقانونی دادیم

نماینده وزارت کشور نیز با اشاره به اینکه در حوزه‌ عفاف و حجاب خلاء قانون نداریم، به مصوبه‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص وظایف دستگاه‌ها پیرامون عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: در این مصوبه ۳۱۰ وظیفه بر عهده دستگاه‌ها قرار داده شده که بیش‌ترین وظایف به وزارت ورزش و جوانان محول گردیده و کم‌ترین موارد به قوه قضائیه اختصاص دارد.

وی مهم‌ترین مشکل این دستورالعمل را فقدان ضمانت اجرا دانست و پیشنهاد کرد که با هم‌افزایی دستگاه‌های انتظامی، اجرایی و قضایی سعی در محقق کردن سیاست‌های مصوب در دستورالعمل شود.

معاون شهردار تهران نیز در این جلسه تأکید کرد: برای موفق شدن سیاست‌ها در حوزه عفاف و حجاب باید موضوع را از جنبه‌ی مردان نیز مورد توجه قرار داد. بسیاری از آسیب‌هایی که برای بانوان در جامعه موجود است، ناشی از عدم توجه به عفاف و حجاب توسط مردان می‌باشد.

وی هم‌چنین بر ضرورت توجه به عفاف و حجاب در دستگاه‌های دولتی و مأمور به خدمات عمومی تاکید کرد و رفتار کارگزاران دولت را الگوی خوبی برای مردم دانست.

دولت‌آبادی در پایان جلسه به جمع‌بندی مطالب پرداخت و عدم فرافکنی و محول کردن مسؤولیت به یکدیگر از سوی دستگاه‌ها، از جمله ملزوماتی بود که مورد تأکید قرار گرفت.

وی با تصریح به این که ارتباط میان اقدامات پیشگیرانه و مقابله‌ای مانند دو روی یک سکه است، اظهار کرد: گاه مقابله ممکن است به تنهایی کفایت کند و به کمک پیش‌گیری ‌رود اما به هر حال اقدامات مقابله‌ای باید در حد ضرورت به کار گرفته شود.

جعفری دولت‌آبادی همچنین بر مسدود کردن منافذ ورود آسیب‌های اجتماعی مانند کارگاه‌های تولید انبوه لباس‌های مبتذل و خلاف عفت عمومی تاکید کرد.

وی  گفت: دخالت دستگاه مرتبط در چنین اقداماتی لازم دانست به این شرح که ابتدا از فعالیت کارگاه‌های تولید انبوه البسه و اقلام ضد فرهنگی توسط اتحادیه و یا پلیس جلوگیری به عمل آید و سپس به عرضه‌ی مظاهر آن در صنوف پرداخته شود.

دادستان تهران نحوه‌ برگزاری جلسات آتی را، طرح سئوال از دستگاه‌ها در خصوص اقدامات انجام شده از سوی آنان در حوزه‌ عفاف و حجاب اعلام کرد و با تأکید بر ضرورت تمرکز مباحث جلسه بر اقدامات ملموس و رد ایده‌پردازی صرف، افزود: در اقدامات پیش‌گیرانه باید بر روی جوانان و نوجوانان تمرکز شود و آگاه‌سازی جوانان در اولویت اول قرار گیرد.

دادستان تهران تأکید کرد: اگر چه اقدامات فرهنگی در حوزه‌ی عفاف و حجاب راهکار اساسی است، اما در مواردی که کانون برنامه‌ریزی و تمرکز دشمن در رواج بی‌عفتی است اقدامات مقابله‌ای و یا به قول معروف اقدامات سرهنگی نیز ضروری است.

وزارت بهداشت پیگیر اختصاص هزینه آرایش پرسنل یک بیمارستان شد

تصمیم دیگر این جلسه، بررسی صحت و سقم خیر انتشار یافته در برخی سایت‌های خبری مبنی بر اختصاص هزینه‌ آرایش به پرسنل زن در چند بیمارستان‌ خصوصی بود که نماینده‌ وزارت بهداشت مسئول پیگیری و اعلام نتیجه شد.

دادستان تهران، یکی از معاونان خود را مسئول تشکیل کارگروهی متشکل از نمایندگان دادستانی، معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، پلیس و دو نماینده از دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی کرد تا دستورات جلسات آتی را تعیین کرده و جهت برگزاری مستمر آن هر پانزده روز یک بار برنامه‌ریزی کنند.

جعفری دولت‌آبادی گفت: دستگاه‌ها وظیفه‌ خود را در حوزه‌ی عفاف و حجاب جدی بگیرند و در صورت حضور مستمر و پیگیری فعالانه‌ از حمایت‌های دادستانی بهره‌مند شد شوند. چنین روندی در برخورد با جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی اثرگذار است.

وی در پایان گفت: دادستانی تهران در رابطه با آسیب‌های اجتماعی جلسات مداومی را برگزار خواهد کرد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top