اختصاصی/ دارندگان مدرک دکتری حقوق از آزمون وکالت معاف می شوند

دکتر داود اندرز

وکیل ملت: طبق اخبار و اطلاعات رسیده، لایحه جامع وکالت، در مجلس وصول شده و در حال بررسی است. بر اساس مفاد یکی از مواد این لایحه، اعضای هیات علمی رسمی دانشگاه ها که دارای مدرک دکتری حقوق باشند و دارای 5 سال سابقه باشند، از امتحان کتبی ورودی معاف هستند و با گذراندن دوره کارآموزی و اختبار به آنها پروانه وکالت اعطا می شود.

تاریخ انتشار: 23مرداد1395|00:01

اختصاصی/ دارندگان مدرک دکتری حقوق از آزمون وکالت معاف می شوند
| کد خبر: 186573

مشکلی که در عمل وجو دارد مربوط به واژه "رسمی" در عبارت "اعضای هیات علمی رسمی دانشگاهها" می باشد.


 با این توضیح که شبیه چنین مقرره ای در آیین نامه  ماده 187 وجود دارد و منظور از "هیات علمی رسمی" را آن هیات علمی می دانند که وضعیت استخدامش "رسمی قطعی" باشد و " رسمی آزمایشی" را خارج از شمول این ماده می دانند. در حالی که می دانیم اولا- قطعی و آزمایشی بودن هیچ تاثیری در صلاحیت شخص ندارد و نوع وضعیت استخدامی نباید در این خصوص دخیل باشد.


ثانیا- در دانشگاه آزاد اسلامی به موجب مقررات داخلی، شرط "رسمی قطعی" شدن اعضای هیات علمی آن است که "دانشیار" باشند. در عمل هم کسی در عرض 5 سال دانشیار نمی شود و با این ترتیب یک استادیار با 20 سال سابقه نمی تواند از این مقرره منتفع شود.

لذا یک نوع نقض غرض پیش می آید. انتظار داریم هر کسی که به هر نحو می تواند در خصوص اصلاح این ماده، ایراد مذکور را به سمع و نظر تصمیم گیران برساند.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

افشین
|
23مرداد ماه 1395
0
0
بهتر بود این سایت علمی بجای تلاش برای سهولت اعطای پروانه وکالت به دارندگان مدرک دکتری٬ بطورکل با این ماده پیشنهادی به مخالفت برمی‌خواست و این ماده رو چون سایر موارد ورود بدون آزمون به عرصه وکالت مورد اعتراض قرار می‌داد.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top