کارشناسان نظر دادند/استقلال امسال پرسپولیس پارسال نیست!

وکیل ملت: امتیاز از ٤ مسابقه؛ قرار گرفتن در رده پانزدهم روزهای سختی را برای پرافتخارترین تیم فوتبال ایران در آسیا رقم زده است. استقلالی که قرار بود تمام تلخکامی‌های هوادارانش در ٣‌سال اخیر را به دست فراموشی بسپارد، شده استخوان لای زخم.

تاریخ انتشار: 23مرداد1395|00:10

کارشناسان نظر دادند/استقلال امسال پرسپولیس پارسال نیست!
| کد خبر: 186574

سرمربی و بازیکنان هر هفته تحت شدیدترین فشارها مقابل دوربین‌های تلویزیونی قول جبران می‌دهند و از استقلال کوبنده حرف می‌زنند، اما هر بازی دریغ از بازی قبل. استقلال با وجود داشتن کادر فنی جوان و باانگیزه و ستاره‌های فوتبال ایران هنوز نه‌تنها نتوانسته انتظارات را برآورده کند، بلکه دور از انتظار ظاهر شده است.

این تیم در قعر جدول جا خوش کرده و هوادارانش هم فقط وعده می‌شنوند. تعطیلات لیگ برتر شاید بهترین زمان باشد برای منصوریان و استقلال تا نقطه‌ضعف‌های تیم (که کم هم نیست) شناسایی و برطرف شود.

آنچه این روزها بیشتر از هر چیزی درباره استقلال مطرح می‌شود مقایسه این تیم امسال با پرسپولیس ‌سال گذشته است. پرسپولیس برانکو تا نیم‌فصل ‌سال گذشته شرایط خوبی نداشت و با وجود بازی‌های زیبایش نتوانسته بود نتیجه بگیرد. حالا همه این استقلال را با آن پرسپولیس مقایسه می‌کنند و به آن امیدوار می‌شوند.

شاید این استقلال هم بتواند با حمایت هوادارانش و ماندن مدیران به پای کادر فنی از این بحران سخت خارج شود و به روزهای خوبش برگردد. در این‌که استقلال تغییرات زیادی داشته و بازیکنان جدید به زمان نیاز دارند تا در تیم جا بیفتند، شکی نیست اما چقدر می‌توان به آینده این استقلال امیدوار بود؟

آیا استقلال می‌تواند در هفته‌های آینده حرفی برای گفتن داشته باشد؟ آیا استقلال منصوریان هم می‌تواند مثل پرسپولیس برانکو مدعی شود؟ این سوال را با ٣ کارشناس فوتبال مطرح کردیم و جواب‌های جالبی گرفتیم.

 

پرسپولیس سال‌گذشته بهتر بود

محمد پنجعلی پیشکسوت پرسپولیس

دقیقا شرایط امسال استقلال مرا یاد پرسپولیس ‌سال گذشته می‌اندازد. تیم نمی‌توانست نتیجه بگیرد و شرایط خیلی سخت بود. البته پرسپولیس به‌مراتب از استقلال امسال بهتر بازی می‌کرد اما وقتی تیم‌های بزرگ یکی، دو هفته نخست لیگ نتیجه نمی‌گیرند به شدت تحت فشار رسانه‌ها و مردم هستند و همین موضوع شرایط را برایشان دشوارتر می‌کند.

مثلا منصوریان ‌سال گذشته در نیم‌فصل اول نتایج خوبی با نفت نگرفت، اما دیدید که به‌دلیل نبودن فشار رسانه و تماشاگر، تیم خودش را جمع کرد و شرایط خوب شد. الان هم استقلال در بحرانی‌ترین وضع قرار دارد. ٤ هفته است که تیم نبرده و هوادار انتظار زیادی دارد. این‌که این تیم بتواند به روزهای خوب برگردد، بستگی به کادر فنی، بازیکنان و مدیریت دارد.

مدیریت باید به کادر فنی آرامش و اطمینان بدهد و کادر فنی هم باید آرامش را به بازیکنان تزریق کند. اگر خود منصوریان آرامش نداشته باشد، بازیکنانش هم استرس می‌گیرند. استقلال جدا از این‌که باید مشکلاتش را از نظر فنی حل کند باید آرامش هم داشته باشد. این روزها استرس برای استقلال مثل سم است و باید به این تیم فرصت داد. منصوریان توانایی‌های زیادی دارد چون سال‌ها در استقلال و تیم‌ملی بوده و شرایط سخت را خوب می‌شناسد.

منصوریان جوان است و با بازیکنان استقلال رابطه خوبی برقرار کرده است. او باید از همین رابطه خوب استفاده و بازیکنانش را آرام کند. الان استقلالی‌ها تحت فشار هستند که چطور از زیر فشار رسانه و مردم خارج شوند و همین بیشتر اذیت‌شان می‌کند. نقش هواداران استقلال هم در این بین خیلی مهم است. آنها باید صبور باشند و پای تیم‌شان بمانند تا روزهای خوب برسد.

مقایسه اشتباه با پرسپولیس

علی نظری جویباری مدیرسابق استقلال

شرایط استقلال با پرسپولیس قابل مقایسه نیست. پرسپولیس اگر پارسال نتیجه نمی‌گرفت، خوب بازی می‌کرد و هوادارانش راضی بودند. همه به آن تیم امید داشتند چون زیبا بازی می‌کرد و تحت‌تأثیر اتفاقات و برخی مشکلات نمی‌توانست پیروز شود. اما استقلال از این نظر شباهتی به پرسپولیس فصل گذشته ندارد.

استقلال زیبا بازی نمی‌کند و روند فوتبالی تیم امیدوار‌کننده نیست. درواقع این استقلال بعد از گذشت ٤ هفته از لیگ نتوانسته هوادارانش را راضی کند تا از آن حمایت کنند چون خوب فوتبال بازی نمی‌کند و انتظارات را برآورده نکرده است. منصوریان باید خیلی قوی‌تر از این عمل کند چون در تیمش نشانه‌های مثبت دیده نمی‌شود و روند رو به رشدی وجود ندارد. خیلی‌ها این استقلال را با استقلال لیگ هشتم مقایسه می‌کنند. همان‌سال وقتی که استقلال در قم ٣ گل از صبا خورد باید ٦گل می‌زد اما شما الان این شرایط را در استقلال می‌بینید؟

منصوریان باید تیمش را سر و سامان دهد تا استقلال بیشتر از این امتیاز از دست ندهد. پارسال اگر پرسپولیس نمی‌توانست در ابتدای فصل نتایج خوبی بگیرد به دلیل جوان بودن بازیکنانش بود که به دلیل بی تجربگی موقعیت‌ها را از دست می‌دادند. اما الان بازیکنانی مثل کاوه رضایی و بختیار رحمانی جوان نیستند که بگوییم تجربه ندارند. آنها با استرس زیادی روبه‌رو شده‌اند و وظیفه منصوریان است که این استرس را از آنها دور کند. به نظر من استقلال هم در کادر فنی و هم در بازیکن باید تقویت شود.

مانند پرسپولیس زیبا بازی نمی‌کند

مجید نامجومطلق پیشکسوت استقلال

شرایط استقلال فقط از نظر نتیجه‌گیری مثل پرسپولیس پارسال است وگرنه دو تیم را نمی‌توان از نظر فوتبالی با هم مقایسه کرد. ‌سال گذشته اگر پرسپولیس از طرف هوادارانش مورد حمایت قرار گرفت به دلیل این بود که زیبا بازی می‌کرد و فقط در نتیجه نگرفتن مشکل داشت، اما فوتبال این روزهای استقلال ما را به آینده امیدوار نمی‌کند. استقلال هنوز نتوانسته از نظر فنی هوادارانش را جذب کند و به آنها امید بدهد. در این ٤ بازی چهره کوبنده و برتر از استقلال ندیده‌ایم و تیم نتوانسته کیفیت خوبی را از خود به نمایش بگذارد.

در این ٤ بازی فقط ٢ دقیقه بازی با پیکان فوتبال خوبی از استقلال دیدیم که آن هم به‌دلیل تعویض‌های خوب منصوریان بود که باعث شد به تیم شوک وارد شود. الان هم استقلال بهترین فرصت را در اختیار دارد تا با تعطیلی یک‌ماهه لیگ ریکاوری مناسبی داشته باشد. منصوریان باید از این یک ماه بهترین استفاده را ببرد  و مشکلات روحی و فنی تیمش را حل کند. من اطمینان دارم این استقلال رفته‌رفته بهتر خواهد شد چون هم بازیکنان خوبی دارد، هم کادر فنی کارشان را بلدند.

استقلال با این همه ستاره می‌تواند به روزهای خوبش برگردد و دل هوادارانش را به دست بیاورد. پتانسیل موفقیت در استقلال وجود دارد فقط باید کمی صبر کرد. استقلالی‌های درون تیم باید همدل باشند و آرامش خودشان را حفظ کنند. هواداران هم باید بیشتر حمایت کنند. فشار آوردن به این تیم در شرایط کنونی چاره کار نیست چون استرس بازیکنان را بیشتر می‌کند. استقلالی‌ها مطمئن باشند جایگاه تیم‌شان در پایین جدول نیست و استقلال در پایان لیگ جزو تیم‌های بالانشین خواهد بود.

 


شهروند

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top