بمب‌گذاری‌های زنجیره‌ای در مناطق گردشگری تایلند/ خون در گردش

وکیل ملت: ایالات جنوبی تایلند همواره به جاذبه‌های گردشگری خود شناخته می‌شوند، اما در دو روز گذشته کم از میدان جنگ نداشتند. هنوز یک هفته از همه‌پرسی قانون اساسی در تایلند نگذشته که زنجیره‌ای از انفجارهای هماهنگ در کمربند جنوبی تایلند، از جمله مناطق گردشگری هوآهین و پوکت، دست‌کم چهار کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشته است.

تاریخ انتشار: 23مرداد1395|02:13

 بمب‌گذاری‌های زنجیره‌ای در مناطق گردشگری تایلند/ خون در گردش
| کد خبر: 186627

مجروحانی که حدود ١٠ نفر آنان از گردشگران خارجی‌ای بوده‌اند که از بخت بد، قربانی یکی از بدترین خشونت‌ها از زمان به قدرت‌رسیدن نظامیان در پی کودتای دو سال پیش شده‌اند. وقوع دست‌کم ٩ انفجار در نیمه‌شب پنجشنبه و جمعه صبح در حالی نیروی پلیس تایلند را از ترس ادامه حملات به حالت آماده‌باش کامل درآورده که هنوز هیچ گروهی مسئولیت این بمب‌گذاری‌ها را برعهده نگرفته است.


 با وجود این، ابهام در ماهیت مسببان حملات مانع از آن نشده تا مقامات تایلندی به‌سرعت احتمال دست‌داشتن گروه‌های تروریست اسلام‌گرا و بین‌المللی را در حملات دو روز گذشته رد کرده و درعوض، توجه خود را معطوف به گروه‌های شورشی محلی کنند. شاهد این مدعا نیز سخنان پیاپان پینگ‌موآنگ، معاون سخنگوی پلیس ملی تایلند، در کنفرانسی خبری در بانکوک است که حملات اخیر را تروریستی ندانسته و اعلام کرده احتمالا دست گروه‌های خراب‌کار محلی در کار است. پرایوت چان‌اوچا، نخست‌وزیر تایلند، نیز ضمن صدور فرمان برای افزایش تدابیر امنیتی در مناطق شهری و تفرجگاه‌هایی که محبوب گردشگران داخلی و خارجی هستند، خواستار بازگشت آرامش به کشور و مدعی شده بمب‌گذاری‌های زنجیره‌ای در حقیقت تلاشی برای ایجاد آشوب و سردرگمی در میان مردم است.

رهبر خونتا در حالی از عزم دولت نظامی برای شناسایی مسببان حادثه خبر داده که از منظر او، این حقیقت که حملات اخیر درست هم‌زمان با رشد و شکوفایی تایلند در زمینه اقتصاد و توریسم و همچنین بازگشت ثبات و امنیت به این کشور صورت گرفته، می‌تواند هر ناظر بی‌طرفی را نسبت به هویت مهاجمان به شک‌وگمان اندازد. رهبر کودتای نظامی دو سال پیش، البته هر جایی اشتباه کند، به نظر می‌رسد در این یک مورد ادعای درستی دارد. زمان‌بندی و مکان جغرافیایی وقوع حملات بیش از هر چیز نشان از آن دارد که بمب‌گذاری‌ها تلاشی برای زیر سؤال‌بردن قابلیت‌های امنیتی و مدعاهای رنگارنگ حکومت نظامیان است که برای مثال، همین هفته گذشته، نیمی از رأی‌دهندگان تایلندی را در سایه تمامی محدودیت‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی، پای صندوق‌های رأی کشید تا به پیش‌نویس مدنظر خود برای تجدیدنظر در بیستمین قانون اساسی کشور رأی مثبت دهند.


پرایوت چهارشنبه گذشته و در سخنانی پس از پیروزی در همه‌پرسی قانون اساسی، خاطرنشان کرده بود دولتش موفق شده پس از یک دوره بلندمدت شورش و ناآرامی، ثبات و آرامش را به کشور بازگرداند. او که قانون اساسی تدوین‌شده از سوی دولتش از منظر مخالفان، غیردموکراتیک بوده و می‌رود حتی در صورت برگزاری انتخاباتی آزاد در یک سال آینده، دست‌کم برای پنج سال نظامیان را در رأس قدرت نگه دارد، همچنین خاطرنشان کرده بود دفاع از سلطنت یکی از اولویت‌های خونتا خواهد بود؛

به‌ویژه که فرایند انتقال قدرت از پادشاه ٨٨ساله و بیمار تایلند امروز به یکی از نگرانی‌های جدی نیروهای فعال در عرصه سیاسی آن کشور بدل شده است. دراین‌میان، وقوع شدیدترین انفجارها در شب تولد ملکه سیریکیت و در شهری که میزبان یکی از کاخ‌های تابستانی او و پادشاه بهومیبول آدولیادج است، را می‌توان واکنشی صریح به سخنان رهبر خونتا در قدرت امنیتی دولت حاکم تعبیر کرد. این دو انفجار پیاپی که پنجشنبه‌شب شهر تفریحی هوآهین را هدف قرار داده، جان یک زن تایلندی را گرفته و نزدیک ٢٠ نفر دیگر را زخمی کرده است.

هوآهین همچنین در حالی در ساعات اولیه جمعه شاهد وقوع انفجار بمب دیگری در نزدیکی برج ساعت و کشته‌شدن یک نفر دیگر بود که هم‌زمان کیلومترها آن‌سوتر، انفجار بمبی در نزدیکی منزل رئیس‌پلیس ایالت جنوبی ترانگ نیز منجر به کشته‌شدن یک نفر و مجروح‌شدن شش نفر دیگر شده است. این ایالت برخلاف هوآهین که تقریبا هیچ‌گاه شاهد حملات خشونت‌آمیز نبوده است، به سبب نزدیکی به مناطق مسلمان‌نشین جنوبی، همواره در تهدید سرریز منازعات جدایی‌طلبانه‌ای قرار داشته که از سال ٢٠٠٤ به این‌سو، بیش از پنج هزار کشته برجای گذاشته است.


به اینها اضافه کنید انفجار دیگری در جزیره جنوبی‌تر پوکت را که البته فقط یک زخمی در سواحل غربی و توریستی این شهر برجای گذاشته است. اینها همه جدای از وقوع مجموع چهار انفجار دیگر در روبه‌روی ایستگاه پلیسی در ایالت سورات تانی و همچنین بازاری محلی در ایالت پهانگ نگا است که یک کشته برجای گذاشته است. همه این انفجارها که ازقضا در ایالت‌هایی به وقوع پیوسته که با قاطعیت به قانون اساسی جدید خونتا رأی مثبت داده‌اند، فقط چند روز با اولین سالگرد بمب‌گذاری‌ در معبد هندوها در بانکوک فاصله داشتند که ٢٢ کشته و بیش از صد زخمی برجای گذاشته بود.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top