تاریخ انتشار: 23مرداد1395|23:29

| کد خبر: 186746

"اثر امضای شخص ثالث بر ظهر سند تجاری" موضوع چهل و چهارمین نشست نقد رای

وکیل ملت: روز سه شنبه 19 مردادماه،چهل و چهارمین نشست نقد آرای قضایی با موضوع «اثر امضای شخص ثالث بر ظهر سند تجاری» به همت معاونت منابع انسانی دادگستری استان تهران، دادگاه تجدید نظر استان تهران و با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه در سالن ولایت دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شد.

در این نشست به این سوال پاسخ داده شد که امضاء شخصی غیر از صادر کننده بر ظهر سند تجاری و قید نکردن جهت امضاء مزبور، آن امضاء دلالت بر ظهرنویسی و انتقال دارد یا دلالت بر ضمانت؟

براساس این گزارش؛ ضامن فقط با کسی مسئولیت دارد که از او ضمانت نموده است ولی ظهر نویسها در برابر دارنده سند تجاری مستقلاً مسئولیت تضامنی دارند (ماده 249 ق.ت.). علاوه بر این، احکام شکلی ناظر بر دعوای علیه ظهرنویس با دعوای علیه ضامن تفاوت هایی دارد. برای مثال برای بهره بردن دارنده برات از مسئولیت تضامنی ظهرنویسان، باید ظرف یکسال از تاریخ اعتراض عدم تأدیه، علیه ظهرنویسان اقامه دعوا نماید وگرنه دعوای او مسموع نخواهد بود (ماده 289 ق.ت.) اما در خصوص ضامن، با توجه به رای وحدت رویه شماره 597 مورخ 12/2/1374:

«‌مهلت یک سال مقرر در ماده 286 قانون تجارت، جهت استفاده از حقی که ماده 249 این قانون برای دارنده برات یا سفته منظور نموده، در مورد«‌ظهرنویس» به معنای مصطلح کلمه بوده و ناظر به شخصی که ظهر سفته را به عنوان «‌ضامن» امضاء نموده است نمی‌باشد». بنابراین تعیین اثر امضای ظهر چک و تعیین مدلول آن از جانب دادگاه در موارد متنازع فیه در تعیین حقوق طرفین دعوا مهم خواهد بود.

  در این زمینه آرای شعب 13 و 25 دادگاه تجدید نظر استان تهران که نظرات دوگانه ای است، مبنای بحث قرار گرفت و دادرسان حاضر در نشست به ارائه دلایل له و علیه هر یک از نظرات به بیان نظرات خود پرداختند.

 در این نشست بهزاد پورسید جانشین رییس پژوهشگاه قوه قضاییه گزارش و تحلیلی از نظرات مختلف در این زمینه ارائه کرد.

در پایان این جلسه هم دادرسان با اکثریت قریب به اتفاق به این نظر رأی دادند که 《ظهرنویسی ظهور در انتقال دارد نه ضمانت》
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top