سه روز پس از تراژدی خونین کابل رخ داد

مرگ رهبر داعش در افغانستان

وکیل ملت: یکی از رهبران ارشد داعش در افغانستان کشته شد؛ حافظ سعیدخان، کسی که اکتبر 2014 با ابوبکر بغدادی، خلیفه خودخوانده داعش بیعت کرد و زیر بیرق سیاه این گروه تروریستی بر مسند والی ولایت خراسان تکیه زد. حافظ سعید بعد از ملا اختر، دومین رهبر ارشد داعش است که طی چند ماه قربانی حمله پهپادهای آمریکایی می‌شود.

تاریخ انتشار: 24مرداد1395|00:24

مرگ رهبر داعش در افغانستان
| کد خبر: 186782

مرگ حافظ سعید درست سه روز پس از تراژدی خونین کابل رخ داد، حادثه‌ای که حداقل 84 کشته بر جای گذاشت. خبر کشته شدن رهبر برجسته داعش چهار روز پیش توسط یکی از فرماندهان افغانستان منتشر شد، اما تایید نشد. حالا وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) می‌گوید طی یک سلسله حملات به منطقه آچین ولایت ننگرهار، منطقه‌ای واقع در ولایت خراسان، حافظ سعید به همراه چند نفر از همراهانش کشته شده‌اند. ولایت خراسان بخشی از سرزمین‌های خلافت خودخوانده داعش است، ولایتی که قسمت‌هایی از افغانستان، پاکستان و سرزمین‌های اطراف آن را در بر می‌گیرد. مرگ رهبر شاخه خراسان داعش ضربه‌ای جدی بر بدنه این گروه تروریستی وارد کرد، گروهی که تلاش دارد تا گستره تصرفاتش را گسترش داده، علاوه‌بر خاورمیانه، افغانستان و پاکستان را هم تحت سیطره‌اش قرار دهد.


 از رویارویی تا بیعت
جنگ فرسایشی افغانستان 15ساله شد. با این حال هیچ یک از طرفین دعوا دستاورد چشم‌گیری به دست نیاوردند، نه دولت افغانستان نه طالبان. تنها در تابستان سال جاری طالبان توانست در دو ایالت هلمند و کندز چالش‌هایی را برای ارتش افغان ایجاد کند. نیروهای افغان پنج درصد از قلمروی خویش را از دست دادند.

در این میان وضعیت تروریست‌های طالبان چندان خوب نیست. آنها از نوعی دو دستگی رنج می‌برند، بخشی از تروریست‌ها از بدنه اصلی جدا شده و به داعش پیوستند، آن هم درست زمانی که ملا اختر منصور، رهبر پیشین طالبان با ابوبکر بغدادی بیعت کرد. منطقه ننگرهار، مقتل حافظ سعید خان، رهبر ارشد داعش روزی میدان نبرد خونین میان طالبان افغانستان و داعش بود، 24 ساعت بعد از مرگ ملا اختر به میعادگاه اعضای دو گروه تروریستی تبدیل شد.

دو گروه تروریستی پس از سال‌ها رویارویی با یکدیگر متحد شده‌اند. صد‌ها نفر از اعضای طالبان با خلیفه خودخوانده داعش بیعت کردند و این بار زیر بیرق این گروه قرار گرفتند. حالا اعضای جدید داعش، گروهی که پیش از این عنوان طالبان را یدک می‌کشیدند، در استان ولسوالی ولایت ننگرهار مامن گزیده‌اند. گروهی که به باور وزارت‌دفاع آمریکا تعدادشان انگشت‌شمار است. جنگنده‌های آمریکایی بین ژانویه و اوایل ماه آگوست 140بار پایگاه‌های گروه تروریستی داعش افغانستان را هدف قرار داده‌اند.

دو هفته پیش نیروهای افغان با حمایت واشنگتن طی یک سلسله عملیات نظامی حداقل 300 نفر از اعضای داعش را کشتند. حالا پنتاگون با کشتن والی داعش ورق را به نفع خود برگردانده و دست بالا گرفته است. مجموعه این عوامل اعضای پیشین طالبان و داعش را به یکدیگر نزدیک‌تر کرده، چراکه هدف هر دو گروه یکی است. مقابله با واشنگتن و شکست ارتش افغان. با این حال به نظر می‌رسد افغانستان باید خود را برای موج جدیدی از حملات داعش آماده کند. شاید داعش به تلافی شکست‌های پی‌درپی‌اش در افغانستان و حتی خاورمیانه، کویته خونین دیگری را این بار در افغانستان به تصویر بکشد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top