ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...
هشت نکته کلیدی برای انتخاب رشته

یک انتخاب استراتژیک برای کنکوری ها

مجتبی لشکربلوکی

وکیل ملت: همه ما در زندگی دست کم 5 انتخاب استراتژيک داریم: انتخاب همسر، انتخاب شغل (مسیر شغلی)، انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب کشور/شهر برای زندگی، انتخابی دوستانی که با آنان معاشرت می کنیم.

تاریخ انتشار: 24مرداد1395|22:54

یک انتخاب استراتژیک برای کنکوری ها
| کد خبر: 186898

اینها در کنار نوع رابطه ای که با خداوند برمی گزینیم بزرگترین تصمیمات زندگی ما هستند و رفاه ورضایتمندی از زندگی به شدت از این تصمیمات تاثیر میپذیرد. این تصمیمات خیلی بیشتر از ماشینی که می خریم و خانه ای که انتخاب میکنیم، تعیین کننده ترهستند. بنابراین لازم است که این تصمیمات را درست اخذ کنیم و اینک هشت نکته برای کنکوریهای عزیز:

1- تنبلی نکنید، سعی کنید در این هفته ای که فرصت دارید، با بیش از بیست نفر از فارغ التحصیلان رشته های مورد علاقه تان صحبت کنید. تلفنی، ایمیلی، تلگرامی. سعی کنید با کسانی صحبت کنید که از فارغ التحصیلی آنان بیش از 5 سال گذشته باشد. حتی اگر می خواهید که صرفا یک لیسانس/مدرک دانشگاهی داشته باشید، بازهم رشته تحصیلی شما میتواند پنجره فرصتهای کاری/ارتباطی و در برند اجتماعی (نام و نشان) شما موثر باشد.

2- گله ای انتخاب نکنید. بیست سال پیش زمانی که میخواستم انتخاب رشته کنم، عادت بر این بود که بالاترین رتبه ها، به صورت سنتی رشته برق الکترونیک را انتخاب میکردند و شاگرد زرنگها بدون فکر وحسب یک انتخاب پیشینی این رشته را تیک میزدند و البته بعدها بیشترین تغییر رشته ها نیز همین برقی هایی بود که علیرغم هوششان، اسیر پیش فرضها شده بودند. شجاعت داشته باشید و آن چه را فکر میکنید خوب است را انتخاب کنید.

3- ترجیحا رشته هایی را انتخاب کنید که فرصتهای کاری بیشتری را فراهم می کنند. فرض کنید هم به ریاضی محض علاقه دارید و هم به حسابداری. اگر هر دو از نظر بقیه فاکتورها مساویند، حسابداری بهترست چون فرصتهای کاری متنوع تری را پیش روی شما قرار میدهد از حسابداری در شرکتهای خصوصی، تا ذیحسابی در شرکتهای دولتی تا حسابرسی در موسسات حسابرسی تا مدیریت مالی و عضویت هیات مدیره.


4- رشته ای را انتخاب کنید که هم علاقمندی (شور وشوق درونی) دارید و هم توانمندی (استعداد درونی). مثلا اگر می توانید رشته معماری را انتخاب کنید، لحظه ای تامل کنید، آیا واقعا از طراحی، معماری لذت می برید؟ آیا واقعا یک استعداد درونی در زیبایی شناسی دارید؟ صرف آنکه یک رشته با کلاس است نباید مبنای انتخاب شما باشد. آنچیزی را انتخاب کنید که صبحها با عشق آن از خواب برمیخیزید.

5- رشته ای را انتخاب کنید که بیشترین نیاز جامعه به آن وجود دارد. به عنوان مثال اگرهم به حقوق تمایل دارید وهم به علوم سیاسی. از خودتان بپرسید که جامعه حاضر است به یک علوم سیاسی چقدر بپردازد و به یک حقوقدان چقدر؟ اصلا چقدرجامعه ما به علوم سیاسی نیازمندست و چقدر به وکیل و حقوقدان؟ برای کدام یک الان کمبود وجود دارد؟
6- از اینکه رشته- دانشگاه های شهرهای دیگر [غیرازمحل زندگی پدر و مادرتان] را انتخاب کنید، نهراسید. بدیهی است که دور از خانواده بودن شما را در معرض انواع مشکلات قرار میدهد اما یادتان باشد منافع استقلال و تجربه زندگی دانشجویی بسیار بیشتراز در پناه پدرومادر بودن است. اگر درحوض خانه پدری تان زندگی کنید در نهایت یک ماهی کوچک خواهید شد. این دریاست که از شما یک نهنگ میسازد. چتر حمایتی خداوند همه جا گسترده است.
7-رشته ای را انتخاب کنید که با تیپ روانی شما بخواند مثلا اگر شما آدم عملگرا و بیقراری هستید ممکنست با رشته فلسفه مشکل پیدا کنیدواگر در روحیه شما، تعامل با دیگران ولابی کردن وجود دارد، آنگاه رشته ای مانند حقوق و مدیریت بیشتر به شما میخورد.

8-نگاهی به بازار بین المللی کار داشته باشید. در آینده بازارکار جهانی تر میشود. رشته هایی را انتخاب کنید که بتوانید در بازارجهانی کار راحت تر استخدام شوید. به عنوان مثال رشته هایی مانند مدیریت مالی، مهندسی نرم افزار، مهندسی برق، پرستاری و...ازاین جهت بهترند.

☑️⭕️گاهی اوقات موسسات مشاوره انتخاب رشته، صرفا انتخاب رشته را یک امر مکانیکی میدانند که قبولی شما را تضمین کند، این یک اشتباه است. شما قرار نیست صرفا قبول شوید شما دارید یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی خود را میگیرید. پس با صرف زمان و توان کافی رشته خود را انتخاب کنید. حرف همه راگوش کنید:پدرومادر،بزرگترها،مشاوران ولی در نهایت خودتان تصمیم گیری کنید. این حق شماست که خودتان تصمیم گیری کنیداز این حقتان کوتاه نیاییدو دراین کار از خدا یاری بجویید.


 معلم دانشگاه
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top