احسان علیخانی؛ عامل استعفای حسنی‌خو از استقلال

وکیل ملت: آن‌طور كه از ماجرا برمی‌آید فضای موجود رسانه‌ای و برجسته‌شدن برادری حسنی خو با احسان علیخانی دلیل اصلی استعفای او بوده است.

تاریخ انتشار: 25مرداد1395|01:02

احسان علیخانی؛ عامل استعفای حسنی‌خو از استقلال
| کد خبر: 186963

حسنی خو چرا از استقلال رفت؟ این سوالی است که هنوز هیچ پاسخ درستی برای آن وجود ندارد. رییس حراست وزارت ورزش به مدیریت استقلال برگزیده شد ، استعفا داد و از حراست هم کنار رفت این پروسه عجیب سوالات زیادی را بوجودآورده است.

باشگاه استقلال پس از رفتن افشارزاده به دلیل مشکلات مدیریتی همچنان بدون مدیر باقی مانده و آخرین مدیراین تیم هم از سمت قبلی اش برکنار شده  و هم از استقلال استعفا کرده است. طی این روند برای باشگاه استقلال سبب شده که همه بپرسند چرا حسنی خو آمد که برود .

آمدن و رفتن رضا حسنی‌خو در مدیریت باشگاه استقلال به قدری عجیب بود كه نیاز به رمزگشایی دقیق دارد؛ اینكه چگونه فردی در عرض 2روز مدیرعامل یكی از 2باشگاه فوتبال كشور می‌شود و بعد از اینكه این پست را می‌پذیرد، كناره‌گیری می‌كند.

 حسنی‌خو پیش از اینكه به ورزش بیاید، با توجه به سوابق حضورش در نهادهای نظارتی فردی شناخته‌شده نبود؛ او پس از اینكه به حراست وزارت ورزش رسید، رفته‌رفته با توجه به فضای عمومی ورزش در مورد اتفاقات ورزش نظر می‌داد و به گفت‌وگو با رسانه‌ها می‌پرداخت.

اوج این ماجرا در زمان ماجرای كی‌روش بود؛ وی از سوی وزیر ورزش مامور شد كه با سرمربی تیم‌ملی كه ساز جدایی كوك كرده بود، به مذاكره بنشیند و به تفاهمی برای ماندن دست پیدا كنند. حسنی‌خو توانست كی‌روش را متقاعد به ماندن كند؛ پس از آن بود كه بارها و بارها به میان رسانه‌ها آمد و از سوی آنها در مورد اتفاقات بعدی تیم‌ملی، كی‌روش و فدراسیون فوتبال مورد پرسش قرار می گرفت؛ مساله‌ای كه با توجه به نوع مدیریتی كه در آن حضور داشت، خیلی مرسوم نبود.

با این حال اما حسنی‌خو مدیر حراست وزارت ورزش یك‌دفعه توسط هیات‌مدیره استقلال به مدیرعاملی این تیم رسید؛ اما آن‌طور كه شنیده می‌شود وی به دلیل برخی اختلافات با نهادهای بالادستی نظارتی استعفا داده بوده كه این موضوع مورد قبول مقامات بالای ورزش نیز قرار می‌گیرد. در همان زمان اما وی با توجه به تجربیاتی كه در حوزه نظارت و بررسی داشته، به عنوان گزینه‌ای برای جانشینی مدیریت نابسامان گذشته كه استعفا داده بود، انتخاب می‌شود.

حسنی‌خو همان روز در جلسه هیات‌مدیره شركت می‌كند و بنا به اظهارات اعضای هیات‌رئیسه به عنوان مدیرعامل و نایب‌رئیس هیات‌مدیره انتخاب می‌شود. گفته می‌شود فضای هیات‌مدیره به شدت در این مورد مثبت بوده و حتی در همان زمان جلساتی برای هماهنگی میان مدیران 2تیم استقلال و پرسپولیس برگزار می‌شود. اما  ناگهان ورق برمی‌گردد و چند ساعت بعد از این انتخاب وی در تماس به وزیر ورزش از استعفا و كناره‌گیری سخن می‌گوید.

خودش در بیانیه‌ای كه 3روز بعدش منتشر كرد، این‌گونه می‌گوید: «اعتقاد دارم پذیرش هر سمت مدیریتی در شرایطی که فرد یقین دارد افرادی کارآمدتر، لایق‌تر و متخصص‌تر از او می‌توانند از عهده آن مسئولیت برآیند، جفا در حق  خود، مردم و کشور است. لذا همان چهارشنبه‌شب در تماس با وزیر محترم ورزش و جوانان ضمن تشکر و قدردانی بابت اعتمادشان، با ذکر دلایلم از آن مقام محترم درخواست کردم که از اینجانب سلب مسئولیت نمایند.»

اما این همه واقعیت نیست؛ حسنی‌خو مخالفت افراد خانواده خود را دلیل این مساله عنوان می‌كند. در همان ابتدای انتخاب او، موج بالایی از اخبار در مورد اینكه مدیرعامل جدید استقلال برادر احسان علیخانی مجری معروف تلویزیون است، رسانه‌ها و شبكه مجازی را دربرگرفت. مساله‌ای كه به نظر می‌رسد دلیل اصلی كناره‌گیری حسنی‌خوست. آن‌طور كه از ماجرا برمی‌آید فضای موجود رسانه‌ای و برجسته‌شدن برادری او با احسان علیخانی و تبعات ناشی از این موضوع برای خانواده او، دلیل اصلی این امر بوده و وی در تماس با مقامات بالای ورزش آن را بیان كرده و از راضی‌نبودن خانواده‌اش سخن می‌گوید.

این مساله اما در ابتدا مورد مخالفت وزارت ورزش قرار می‌گیرد؛ به صورتی كه مسئولیت اجتماعی این استعفا به وی گوشزد می‌شود اما او استعفانامه مشهور خود را بدون اینكه اشاره به اصل ماجرا و مخالفت‌های صورت‌گرفته داشته باشد، با ذكر این نكته كه فرد بهتری از من وجود دارد، منتشر می‌كند. جالب اینجاست كه حسنی‌خو چند روز بعد از هجمه‌های صورت‌گرفته به وزارت ورزش، در این مورد انتقاد می‌كند؛ در حالی كه بیان‌نكردن دلیل اصلی استعفایش، اساسا باعث ایجاد این هجمه‌ها شده بود!

منبع: همشهری ورزشی

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top