تاریخ انتشار: 25مرداد1395|01:36

| کد خبر: 186978

نقض قانون با برگزاری آزمون استخدامی در آموزش و پرورش/ دانشگاه فرهنگیان در سال‌های اخیر تضعیف شده است

وکیل ملت: وزیر سابق آموزش و پرورش با بیان اینکه برگزاری آزمون استخدامی در همه رشته‌ها ضایع کردن سهمیه جذب نیروی دانشگاه فرهنگیان محسوب می‌شود گفت: در ۲، ۳ سال اخیر دانشگاه فرهنگیان تضعیف شده است.

حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر سابق آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرگزاری فرهنگیان و با اشاره به موضوع جذب نیروی انسانی از طریق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، اظهار داشت: مجلس یک مصوبه‌ای دارد که می‌گوید تمامی نیروهای آموزش و پرورش باید از طریق دانشگاه فرهنگیان جذب شوند.

وی افزود: در این خصوص به موارد خاص هم اشاره شده است که ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان است، اما این دانشگاه بعضی رشته‌ها را نمی‌تواند داشته باشد و دلیل این موضوع به خاطر تعداد کم نفرات آن رشته است، ضمن اینکه دانشگاه شهید رجایی هم نمی‌تواند این رشته‌ها را آموزش دهد.

حاجی‌بابایی با بیان اینکه برگزاری آزمون استخدامی در آموزش و پرورش و در رشته‌های خاص مشکل قانونی ندارد، خاطرنشان کرد: از طریق آزمون استخدامی معلم ابتدایی، معلم ریاضی و موارد دیگر نباید جذب شود و باید از طریق دانشگاه فرهنگیان جذب شود.

وی تأکید کرد: اگر رشته‌ای در «دانشگاه فرهنگیان» و «دانشگاه شهید رجایی» وجود نداشته باشد باید از طریق آزمون استخدامی جذب آموزش و پرورش شود.

وزیر سابق آموزش و پرورش با اشاره به اینکه این موارد که در حال اتفاق است نقض قانون و تضعیف دانشگاه فرهنگیان است، گفت: دلیل آن این است که دوستان کنونی در آموزش و پرورش دانشگاه فرهنگیان را قبول ندارند و یکی دو بار هم اقدام به برچیدن دانشگاه فرهنگیان کردند که نتوانستند و مجلس مقاومت کرد و مقام معظم رهبری هم بر فعالیت دانشگاه فرهنگیان تأکید دارند.

وی تصریح کرد: برگزاری آزمون استخدامی در تمام رشته‌ها به نوعی ضایع کردن سهمیه جذب نیروی دانشگاه فرهنگیان محسوب می‌شود؛ ادعا می‌کنم که تمام آموزش و پرورش یک طرف و دانشگاه فرهنگیان هم یک طرف است زیرا سازنده نیروی انسانی برای دستگاه تعلیم و تربیت است.

حاجی‌بابایی در پاسخ به این پرسش که «به نظر شما در دو یا ۳ سال اخیر دانشگاه فرهنگیان تضعیف شده است؟»، عنوان کرد: بله، خیلی تضعیف شده است.

وی افزود: از ۲۳ هزار و ۵۰۰ دانشجویی که در دانشگاه فرهنگیان در هر سال جذب می‌شد، به حدود ۴ یا ۵ هزار جذب رسیده است.

وزیر سابق آموزش و پرورش با بیان اینکه در نظر داشتیم از طریق دانشگاه فرهنگیان در یک مدت زمان خاص هم توازن در جنسیت و هم در رشته‌های تحصیلی آموزش و پرورش را ایجاد کنیم، گفت: این دانشگاه رشته‌ها را هم تخصصی می‌کند، در آن زمان دو سوم جذب رشته‌ها را برای دوره ابتدایی در نظر گرفتیم و دو سوم کل هم برای آقایان در نظر گرفته شد تا توازن نیروی انسانی به مرور در آموزش و پرورش ایجاد شود.

وی گفت: این کار باعث می‌شد که تا ۱۰ سال آینده هیچ مدرسه‌ای در کشور نباشد که معلم متخصص ابتدایی با مدرک لیسانس و فوق لیسانس نداشته باشد.

دسته بندی خبر روز , فرهنگی و هنری ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top