تیان تائو و کیانوش رستمی فریبکارترین ورزشکاران المپیک

محسن کاظم پور

وکیل ملت: تیان تائو و کیانوش رستمی باید به عنوان فریبکارترین ورزشکاران المپیک جایزه ویژه بگیرند. حقه‌های تیان تائو فقط انداختن عمدی دو وزنه اول نبود. نقشه‌ای که او اجرا کرد و نقشه‌ای که رستمی در جواب او اجرا می‌کرد خیلی پیچیده‌تر از این بود:

تاریخ انتشار: 25مرداد1395|23:49

تیان تائو و کیانوش رستمی فریبکارترین ورزشکاران المپیک
| کد خبر: 187123

تیان تائو دو بار وزنه۱۷۳ یکضرب را انداخت و برای انتخاب سوم ۱۷۸ را گرفت. با این هدف که رستمی تصور کند او وزنه ۱۷۸ را نمی‌زند پس برای انتخاب دوم ۱۷۷ یا ۱۷۸ را انتخاب می‌کند و بعد که می‌بیند تیان تائو وزنه ۱۷۸ را زده تمرکز روحیش به هم بریزد و وزنه سوم را نتواند بزند. نقشه او نگرفت و رستمی در انتخاب دوم یک کیلو بالاتر از او زد.


حالا اینجا او از یک حقه دیگر استفاده کرد که واقعا تشخیصش سخت بود. وقتی وزنه ۱۷۸ را مهار کرد تظاهر کرد که از آرنج راست مصدوم شده و مربیان چین هم اولین انتخاب دوضرب او را از ۲۱۳ کیلو به ۲۱۰ کیلو کاهش دادند. با توجه به اینکه آرنج راست تیان تائو واقعا سال ۲۰۱۲ آسیب دیده و یک سال هم بخاطر آن مسابقه نداده طبیعتا تصور می‌کرد که الان کیانوش رستمی هم آسیب دیدگی او را باور می‌کند و این اتفاق می‌افتد:
رستمی وزن ۲۰۹ را برای انتخاب اول می‌گیرد (چون با رکورد مساوی هم قهرمان می‌شود) و بالای سر می‌برد. تیان تائو دو بار ۲۱۰ را می‌اندازد و رستمی خیالش راحت است که قهرمان شده. تیان تائو صبر می‌کند تا رستمی سه انتخابش را برود و هرچه وزنه زده بود دو کیلو بالاتر انتخاب می‌کند و قهرمان المپیک می‌شود.


ولی رستمی هم اینجا کار عجیبی کرد. به جای اینکه با مشاهده آسیب دیدگی تیان تائو وزنه ۲۱۴ در انتخاب اول را که وزنه سنگین و پرریسکی بود کم کند آن را زیاد کرد و به ۲۱۵ افزایش داد. معنی این کار فقط این بود که من مطمئنم آسیب ندیدی و همه اینها بازی است و در نتیجه شرایط روانی او به هم بریزد و این کار واقعا نتیجه داد.


من فکر می‌کنم رستمی وزنه اول دوضربش را عمدی انداخت تا چینی‌ها تصور کنند او توانایی زدن وزنه بالاتر را ندارد. وقتی در بار دوم ۲۱۵ را زد و برای بار سوم فقط دو کیلو وزنه را افزایش داد شرایط خیلی سختی برای مربیان چین پیش آمد. چینی‌ها در اینجا باید وزنه ۲۱۹ را می‌گرفتند. اما بعد از آن چه اتفاقی می‌افتاد؟ قطعا رستمی انتخاب سومش را افزایش می‌داد. حتی اگر شده ۲۲۵ را هم انتخاب می‌کرد. چون اگر هر دو وزنه سومشان را می‌انداختند رستمی طلا می‌گرفت و تیان تائو حذف می‌شد. رستمی با ادامه این بازی هیچ چیز را از دست نمی‌داد.


در اینجا بود که مربیان چین از ادامه نقشه خود منصرف شدند تا حداقل مدال نقره را از دست ندهند. اینکه رستمی یک بار وزنه ۲۱۵ را انداخته برای آنها این احتمال را ایجاد می‌کرد که او شاید ۲۱۷ را نتواند بزند و با همین وزنه تیان تائو می‌تواند قهرمان شود. در واقع بازی به جایی رسیده بود که اگر ادامه پیدا می‌کرد از هر نظر به ضرر وزنه‌بردار چینی بود.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

عرفان جهان
|
26مرداد ماه 1395
0
0
دمش گرم ! چه پیچیده !!

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top