جرم تشویق به خودکشی، از طریق سینما و سریال

بهمن کشاورز

وکیل ملت: در اخبار آمده است که مدیر شبکه سوم سیما و کارگردان سریال «پنج کیلومتر تا بهشت» که رمضان ١٣٩٠ از شبکه سه سیما پخش شد به دادسرای جنایی احضار شدند

تاریخ انتشار: 27مرداد1395|23:55

جرم تشویق به خودکشی، از طریق سینما و سریال
| کد خبر: 187500

علت احضار این است که پسربچه‌ای به نام محمدمهدی پس از تماشای سریال و با تقلید از قهرمان آن‌ که روحش درحال «کما» از بدنش خارج و از رفتار و گفتار دیگران درباره خودش آگاه شده بود، خود را دار زده تا تبدیل به روح شود و امکان مشابهی پیدا کند اما متاسفانه درگذشته است. مقام قضائی اتهام این دو را «تسبیب در مرگ شبه‌عمدی محمدمهدی کوهی به نحو مشارکت» اعلام کرده و در توجیه این مطلب گفته است: از محتوای سریال و عدم‌اخطار از سوی سازمان صداوسیما جهت ممنوعیت تماشای آن برای اطفال، دستور احضار مدیر شبکه سوم، کارگردان و تهیه‌کننده سریال... صادر شد.»
دوم- پیش از این هم به مناسبت نوشته بودم که در وارد کردن متافیزیک و مابعدالطبیعه به زندگی روزمره و عادی باید بسیار محتاط بود. این موضوع آن‌جا که سینما و تلویزیون به‌عنوان وسیله به کار گرفته می‌شود، جدی‌تر است، زیرا به‌طور معمول آنچه دیده می‌شود بیش از شنیده‌ها و آنچه شنیده می‌شود بیش از خوانده‌ها در ذهن اثر می‌گذارد. حال اگر ذهن، ذهن اطفال و نوجوانان باشد، ناچار تأثیر شدیدتر و سوء اثر احتمالی بیشتر است. جامعه ما چنان جامعه‌ای است باوجود آموزه‌های دینی و مذهبی که گرایش به خرافات و مطالب باطل را منع می‌کند، دوستدار این‌گونه داستان‌ها و خرافات است. جلسات احضار ارواح، دعانویسی، سرکتاب بازکردن و چیزهایی از این قبیل بسیار متداول است و فیلم‌های ترسناک و وهم‌آلود تماشاچی و خریدار فراوان دارد. از این‌رو رعایت احتیاط در عرصه فیلم‌ها و سریال‌هایی که پای روح و جن و اشباح را به زندگی عادی ما باز می‌کند، حتما قابل توصیه است. چه پیامبر بزرگوار ما هم پیام خداوند را در مورد روح صرفا در این حد ابلاغ فرمودند که «امری است از امور خداوندم».
سوم- اما وقتی سخن از جرم و مجرم و احضار به دادسرا و تسبیب در قتل مطرح می‌شود، موضوع جنبه دیگری پیدا می‌کند:   
١- ماده ٢ قانون مجازات اسلامی می‌گوید: «هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است، جرم محسوب می‌شود». پس اگر عملی بسیار غیراخلاقی و زشت باشد اما قانون برای آن مجازات تعیین نکرده باشد، جرم نیست و فاعل و عامل آن را مجازات نمی‌توان کرد.
٢- ماده ١٢٦ همین قانون می‌گوید اشخاص زیر معاون جرم محسوب می‌شوند:  
الف- هرکس دیگری را ترغیب، تهدید، تطمیع یا تحریک به ارتکاب جرم کند یا با دسیسه، فریب یا سوءاستفاده از قدرت، موجب وقوع جرم شود.
ب- هرکس وسایل ارتکاب جرم را بسازد یا تهیه کند یا طریق ارتکاب جرم را به مرتکب ارایه دهد.
پ- هرکس وقوع جرم را تسهیل کند.
تبصره- برای تحقق معاونت در جرم، وحدت قصد و تقدم یا اقتران زمانی بین رفتار معاون و مرتکب جرم شرط است. چنانچه فاعل اصلی جرم، جرمی شدیدتر از آنچه مقصود معاون بوده است مرتکب شود، معاون به مجازات معاونت در جرم خفیف‌تر محکوم می‌شود.»
٣- تنها موردی که در آن نامی از خودکشی به میان آمده ماده ١٦ قانون مجازات جرایم رایانه‌ای است که برای کسی که «به‌منظور ارتکاب جرایم و انحرافات جنسی یا سایر جرایم یا خودکشی یا استعمال مواد روانگردان، اشخاص زیر ١٨‌سال تمام را آموزش داده یا تبلیغ یا تحریک یا تهدید یا تشویق یا دعوت کرده یا فریب دهد یا طریق ارتکاب یا استعمال آنها را تسهیل کند یا آموزش دهد و در این راستا از طریق سیستم رایانه‌ای یا مخابراتی عمل و اقدام کند، حبس از ٩١ روز تا یک‌سال یا جزای نقدی از دو‌میلیون و پانصد‌هزار تا ١٠میلیون ریال یا هر دو مجازات پیش‌بینی کرده، اما محتویاتی را که برای استفاده متعارف علمی یا هر مصلحت عقلایی دیگر ارایه شود، مستثنی دانسته است.»
این ماده به اعتبار وسیله ارتکاب، ارتباطی به آنچه از سیما پخش می‌شود ندارد.
ماده ١٢٠قانون مجازات اسلامی می‌گوید: «هرگاه وقوع جرم یا برخی از شرایط آن یا هر یک از شرایط مسئولیت کیفری مورد شبهه یا تردید قرار گیرد و دلیلی بر نفی آن یافت نشود حسب مورد جرم یا شرط مذکور ثابت نمی‌شود».
قسمت اخیر ماده ١٢٥ قانون ذکرشده می‌گوید: «...در مورد جرایم غیرعمدی نیز چنانچه جرم مستند به تقصیر دو یا چند نفر باشد مقصران، شریک در جرم محسوب می‌شوند و مجازات هر یک از آنان مجازات فاعل مستقل آن جرم است».

 

رییس اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top