ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...

کدام یک در برخورد با کودتا بهتر عمل کردند؟ مصدق یا اردوغان؟

محمد قوچانی

وکیل ملت: اردوغان با بیش از ۱۵ سال کار اجرایی و حزبی اقتدار نهاد دولت را در ترکیه احیا کرده است تا جایی که برای اولین بار ارتش ذیل آن قرار گرفته است و هرکس که بخواهد جلوی کودتا را بگیرد باید چنین کند:

تاریخ انتشار: 29مرداد1395|03:12

 کدام یک در برخورد با کودتا بهتر عمل کردند؟ مصدق یا اردوغان؟
| کد خبر: 187701

حاکمیت از آن دولت است و اقتدار دولت هرگز نباید مخدوش شود. دولتی که اقتدار نداشته باشد دولت نیست؛ شبه دولت است. مصدق نیز در ایران با طلب مقام وزارت دفاع از شاه خواست این کار را انجام دهد اما جنگ سرد، ضعف توان اجرایی و اقتصادی آن دولت، خیانت نزدیکان و از آن مهمتر فقدان اراده سیاسی در او و انفعال فردی و روانی اش مانع از انجام این کار شد.

مصدق به اشتباه رهبری جبهه ملی را رها کرد اما اردوغان با وجود منع قانونی در صدر این حزب ماند، مصدق به اشتباه از پاکسازی ارتش شاهی خودداری کرد اما اردوغان در دو گام قبل و بعد از کودتا ارتش را پاکسازی کرد، مصدق به اشتباه کاشانی را از خود راند اما اردوغان عبدا… گل و احمد داوود اوغلو را حتی در روز کودتا در کنار خود داشت و مصدق با انحلال پارلمان تیر خلاص را به مغز خود شلیک کرد اما اردوغان به جای انحلال نهادهای دموکراتیک آنها را به تسخیر خود درآورد.

✍ شاید زیبنده ترین سرنوشت برای اردوغان ان باشد که در انتخابات دموکراتیک درون حزب جای خود را به فردی مانند احمد داوود اوغلو بدهد همان طور که ژنرال دوگل جای خود را ژرژ پمپیدو داد. با وجود این حتی در این صورت هم مهر اردوغان بر تاریخ ترکیه خورده است همان گونه که مهر دو گل بر تاریخ فرانسه خورده است: یک سیاستمدار حرفه ای که مخالفانش او را دوست ندارند اما از او می ترسند و این راز بقای هر سیاستمداری است که می خواهد در تاریخ ماندگار شود نه با مظلومیت که با قدرت.

 

(هفته نامه صدا، شماره ۹۳)
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

علی حسنی زابل
|
31مرداد ماه 1395
0
0
از نویسنده ای چون ایشان این مقایسه بعید بود.قیاس مع الفارق است

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top