باورش سخت است/۴ میلیارد نفر بدون اینترنت

وکیل ملت: اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) آمار جدیدی را از وضعیت استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات منتشر کرده است که این آمارها نشان می‌دهد با وجود کاهش قیمت خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات، هنوز ٣,٩ ‌میلیارد نفر از جمعیت جهان از اینترنت استفاده نمی‌کنند.

تاریخ انتشار: 30مرداد1395|00:30

باورش سخت است/۴ میلیارد نفر بدون اینترنت
| کد خبر: 187827

این آمار و ارقام که مربوط به وضعیت فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال ۲۰۱۶ است و توسط درگاه پایش جامعه اطلاعاتی ایران وابسته به سازمان فناوری اطلاعات منتشر شده است، نشان می‌دهد کشورهای درحال‌توسعه با ٢.٥ میلیارد کاربر، دارای بیشترین کاربران اینترنت هستند، درحالی‌که کشورهای توسعه‌یافته دارای یک‌ میلیارد کاربر اینترنت هستند.

اما ضریب نفوذ کاربران اینترنت داستان متفاوتی را بیان می‌کند. ضریب نفوذ کاربران اینترنت در کشورهای توسعه‌یافته ۸۱ درصد، در کشورهای درحال‌توسعه ۴۰ درصد و در کشورهای کمترتوسعه‌یافته ۱۵ درصد است. آمارهای منتشرشده نشان می‌‌دهد پوشش تلفن همراه با تخمین پوشش ۹۵ درصد جمعیت جهان یا هفت ‌میلیارد نفر که حداقل تحت پوشش شبکه موبایل سلولی نسل دوم هستند، هم‌اکنون نزدیک به وضعیت فراگیر قرار دارد

شبکه‌های پیشرفته پهن‌باند سیار (LTE) در سه سال گذشته رشد خوبی داشته‌‌اند و در حدود ۵۳ درصد جمعیت جهان یعنی چهار ‌میلیارد نفر تحت پوشش این شبکه‌‌ها هستند. اما با وجود اینکه تعداد مشترکان پهن‌باند سیار در کشورهای درحال‌توسعه با تجربه نرخ رشد دورقمی به ضریب نفوذ ۴۱ درصد رسیده، اما آهنگ رشد ضریب نفوذ پهن‌باند سیار در جهان کاهش یافته است. انتظار می‌‌رود تعداد کل مشترکان پهن‌‌باند سیار در انتهای سال ۲۰۱۶ به ٣.٦ ‌میلیارد مشترک برسد که این مقدار در سال ۲۰۱۵ حدود ٣.٢ ‌میلیارد مشترک بوده است. درهمین‌حال انتظار می‌رود در پایان سال ۲۰۱۶، نسبت مشترکان پهن‌باند ثابت در جهان به حدود ۱۲ مشترک به ازای هر صد نفر برسد.

اروپا، آمریکا و کشورهای تازه‌استقلال‌یافته بیشترین ضریب نفوذ را خواهند داشت. با وجود این چین، پیشران پهن‌باند ثابت در آسیا و اقیانوسیه است که انتظار می‌رود در پایان سال ۲۰۱۶ ضریب نفوذ این کشور در این بخش از ۱۰ درصد بیشتر شود هم‌اکنون، خدمات پهن‌باند سیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از خدمات پهن‌باند ثابت شده‌اند. یکی از اهداف کمیسیون پهن‌باند این است که تا پايان سال ۲۰۱۶، خدمات پایه پهن‌باند در کشورهای درحال‌توسعه باید کمتر از پنج درصد میانگین درآمد ماهانه باشد.

در انتهای سال گذشته، ۸۳ کشور درحال‌توسعه به این هدف رسیده بودند. برآوردها نشان می‌دهد که در انتهای سال ۲۰۱۶، بیش از نیمی از جمعیت دنیا، یعنی ٣.٩ ‌میلیارد نفر هنوز از اینترنت استفاده نمی‌کنند. هم‌اکنون یک‌ میلیارد خانوار در جهان به اینترنت دسترسی دارند. از این یک‌ میلیارد خانوار، ۲۳۰ ‌میلیون خانوار در چین، ۶۰‌ میلیون خانوار در هند و ۲۰ ‌میلیون خانوار در ۴۸ کشور کمترتوسعه‌یافته هستند. ارقام مربوط به دسترسی خانوار حدی از شکاف دیجیتال را نشان می‌دهد.

به عنوان مثال، ۸۴ درصد خانوارها در اروپا به اینترنت متصل هستند درحالی‌که ١٥.٤ درصد خانوارها در آفریقا به اینترنت متصل‌اند. در تمامی نقاط جهان، ضریب نفوذ اینترنت در میان مردان بیشتر از زنان است. این شکاف جنسیتی در استفاده از اینترنت از ۱۱ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۱۲ درصد در سال ۲۰۱۶ رسیده است. بیشترین شکاف جنسیتی با میزان ۲۳ درصد در آفریقا و کمترین شکاف جنسیتی در قاره آمریکا به میزان دو درصد است. در ابتدای سال ۲۰۱۶، پهنای باند اینترنت بین‌الملل از ۳۰‌ هزار گیگابیت در ثانیه به ۱۸۵ ‌هزار گیگابیت در ثانیه رسیده است.

اما پهنای باند در جهان به شکل نابرابری توزیع شده است و کمبود پهنای باند در جهان در بسیاری از کشورهای درحال‌توسعه و کمترتوسعه‌یافته یکی از گلوگاه‌های اصلی است. اتحادیه بین‌المللی مخابرات با اشاره به اهداف جهانی توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ اعلام کرده است: میزان اتصال‌پذیری در سطح جهان به‌سرعت در حال گسترش است، اما برای کاهش شکاف دیجیتال و فراهم‌کردن زمینه حضور بیشتر از نیمی از جمعیت جهان که هم‌اکنون از اینترنت استفاده نمی‌کنند، باید اقدامات اساسی بیشتری در اقتصاد دیجیتال صورت پذیرد. براساس این گزارش، سال ۲۰۱۶، نقطه شروع پیاده‌‌سازی ۱۷ هدف توسعه پایدار و ۱۶۹ نشانگر مرتبط با آنها طبق اهداف توسعه پایدار بوده است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top